joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportFOTBAL. Victorie în Islanda, 2-0, într-o seară cu mari surprize: Italia -...

FOTBAL. Victorie în Islanda, 2-0, într-o seară cu mari surprize: Italia – Bulgaria 1-1, Suedia – Spania 2-1. Ungaria a pățit-o rău: 0-4 cu Anglia într-o repriză, la Budapesta

-

O națională a României destul de ciudată, la care selecționerul Mirel Rădoi face tot felul de experimente, a reușit totuși să câștige joi seară la Reykjavik, păstrând șanse teoretice de calificare la Campionatul Mondial de anul viitor, din Qatar.

E un meci din care reținem cu prioritate scorul: 2-0, cu golul secund marcat de Stanciu dintr-o poziție suspectă de ofsaid.

E important că, în sfârșit, n-am mai primit gol (în primele 3 meciuri din grupă am luat 6), dar islandezii au avut multe ocazii, iar asta nu e bine.

Dacă batem duminică Liechtensteinul acasă (ar fi culmea să ne împiedicăm!), iar miercuri Macedonia de Nord la Skopje, putem să facem calcule măcar la locul 2, care oferă șansa barajului de calificare. Dacă nu, ne facem provizii de popcorn, să vedem World Cup 2022 la televizor.

ROMÂNIA: Niță – Rațiu (69 Manea), Chiricheș, Nedelcearu, Camora – Cicâldău (88 Rus), Nedelcu, Sorescu (68 Hagi) – Man (76 R. Marin), Stanciu – Alibec (76 Markovici). Selecționer: Mirel Rădoi.

Rezultate Grupa J

• Islanda – România 0-2. Man (47), Stanciu (83)
  • Liechtenstein – Germania 0-2. Werner (41), Sané (77)
  • Macedonia de Nord – Armenia 0-0

Clasamentul Grupei J

Notă: Prima clasată se califică la Campionatul Mondial din Qatar (2022), iar echipa de pe locul 2 va juca la baraj.

Următoarele meciuri

Duminică, 5 septembrie: România – Liechtenstein, Germania – Armenia, Islanda – Macedonia de Nord

Miercuri, 8 septembrie: Macedonia de Nord – România, Islanda – Germania, Armenia – Liechtenstein

Italia, Franța și Turcia – remize pe teren propriu. Spania – învinsă în Scandinavia

Seara de joi a adus și trei mari surprize, care s-au adăugat remizei de marți a Franței.

Italia, recenta campioană continentală, nu a reușit să învingă Bulgaria la Florența, scoțând abia o remiză: 1-1. Sunt primele puncte pierdute în aceste preliminarii de echipa lui Roberto Mancini. Iar bulgarii chiar au o generație modestă, de câțiva ani sunt ciuca bătăilor.

Spania, semifinalistă la Euro 2020 (disputat în 2021) – eliminată de Italia la penalty-uri -, a pierdut (1-2) în Suedia, echipă pe care n-a reușit s-o învingă nici pe teren propriu, la recentul turneu final (0-0 la Sevilla).

Turcia s-a împiedicat acasă de Muntenegru, 2-2, deși în minutul 30 conducea cu 2-0. Golul egalării de la Istanbul a fost marcat de muntenegreanul Risto Radunovici de la FCSB (echipa lui Gigi Becali), în minutul 90+7! Turcia lui Şenol Güneş este absolut haotică: după 4-2 cu Olanda și 3-0 în deplasare cu Norvegia, a făcut două remize acasă cu „echipele mici” ale grupei: 3-3 cu Letonia și 2-2 cu Muntenegru.

Și Belgia a oferit o mică surpriză, în sensul că a fost condusă de Estonia, primind gol în minutul 2, dar apoi s-a dezlănțuit și a câștigat cu 5-2.

Cu o zi în urmă, miercuri, Franța a scos doar o remiză, pe teren propriu, cu Bosnia-Herțegovina: 101.

Tot miercuri, Portugalia a avut un meci absolut nebun cu modesta echipă a Irlandei, la São João da Venda. „One man show” a fost Cristiano Ronaldo, ajuns la 36 de ani și transferat recent de la Juventus Torino la Manchester United. Acesta a ratat un penalty în minutul 15, la 0-0. Irlandezii au marcat în minutul 45, iar meciul se îndrepta spre o mare surpriză. Dar finalul a fost al lui Ronaldo, care a punctat de două ori, în minutele 89 și 90+6, iar Portugalia a câștigat cu 2-1!

Și Ucraina a avut un final nebun, în Kazahstan: a înscris golul de 2-1 în minutul 90+3, dar a fost egalată în 90+5!

În schimb, Anglia a defilat la Budapesta: 4-0 cu Ungaria, după ce la pauză era 0-0!

Remize în două derby-uri europene: Norvegia – Olanda 1-1, Rusia – Croația 0-0.

• Andorra – San Marino 2-0. Marc Vales (17, 24) – Grupa I

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

* A plecat Șumudică, s-a dezlănțuit CFR Cluj: 4-1 cu rivala FCSB! Toate cele 6 victorii cu fostul antrenor au fost la limită

Falimentul european al fotbalului românesc: Steaua Roșie Belgrad – CFR Cluj 4-0! FCSB, CSU Craiova și Sepsi au capitulat de mult

Cea mai rușinoasă zi din istoria fotbalului românesc: FCSB, CSU Craiova și Sepsi, eliminate de echipe din Kazahstan, Albania și Slovacia! Pentru asta a fost boicotată Olimpiada?!

Final de Olimpiadă pentru România: o medalie de aur și trei de argint, locul 46 pe națiuni

Burleanu, Iorgulescu, Becali, ați reușit: zero goluri marcate în 3 meciuri la Olimpiadă! Respect, Hagi!

A murit o mare sportivă: Ileana Gyulai Drîmbă Ienei, soția lui Emeric Ienei. A fost campioană mondială și dublă medaliată olimpică

Jocul destinului: ministrul Eduard Novak a luat medalia de argint la Jocurile Paralimpice, la fel ca oponenta sa Ana Maria Popescu la Jocurile Olimpice!

A murit unul dintre cei mai mari fotbaliști din istorie: Gerd Müller. Suferea de Alzheimer și demență senilă