joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportEXCEPȚIONAL: Filip Jianu joacă două semifinale la Australian Open!

EXCEPȚIONAL: Filip Jianu joacă două semifinale la Australian Open!

-

Tenismenul român Filip Cristian Jianu (17 ani şi 4 luni) are un parcurs excepțional în turneul de juniori de la Australian Open. Jianu s-a calificat în semifinale atât la simplu, cât şi la dublu (împreună cu spaniolul Nicolas Alvarez Varona).

Până acum, Jianu a obținut 7 victorii (4 la simplu, 3 la dublu). Azi-dimineață, în „sferturi”, a pierdut primul set la simplu, în meciul câştigat în fața lui Cannon Kingsley (al doilea american pe care-l elimină).

Filip Jianu se află pe locul 8 în clasamentul mondial al juniorilor, iar la Australian Open a fost cap de serie numărul 4.

Filip este băiețelul blond care, pe când avea numai 3 ani, spunea „Zboară, puiule, zboară!” într-o reclamă pentru compania Transavia.

Parcursul lui Filip Jianu:

• Turul 1: 6-3, 6-4 cu Matteo Arnaldi (Italia)
  • Turul 2: 6-3, 6-2 cu Connor Thomson (Marea Britanie)
  • Turul 3: 7-5, 6-3 cu Toby Alex Kodat (SUA)
  • Sferturi: 7-6, 4-6, 6-2 cu Cannon Kingsley (SUA).

Parcursul dublului Filip Jianu / Nicolas Alvarez Varona:

• Turul 1: 6-7, 7-5, 12-10 cu Shunsuke Mitsui / Keisuke Saitoh (Japonia)
  • Turul 2: 6-3, 6-7, 10-8 cu Jacob Fearnley / Connor Thomson (Marea Britanie)
  • Sferturi: 6-4, 6-4 cu Tristan Schoolkate / Dane Sweeny (Australia).

CITIȚI ŞI:

Avem un „Simona Halep masculin”! Filip Jianu luptă pentru două trofee la Australian Open. Îl ştiți din reclama „Zboară, puiule, zboară!”

Simona Halep a căzut pe locul 3, fiind depăşită şi de Naomi Osaka. Înfrângere epică a Serenei Williams, de la 5-1 în setul decisiv, cu 4 mingi de meci ratate!