joi, martie 28, 2024
AcasăMainEX-TRA-OR-DI-NAR! Meci fabulos în Scoţia făcut de CFR Cluj: 4-3 cu Celtic...

EX-TRA-OR-DI-NAR! Meci fabulos în Scoţia făcut de CFR Cluj: 4-3 cu Celtic Glasgow! Campionii României merg în play-off-ul Champions League

-

Echipa de fotbal condusă de Dan Petrescu face din nou miracole. Într-un meci de zile mari jucat pe terenul scoţienilor de la Celtic Glasgow – o echipă infinit mai galonată decât CFR Cluj -, ardelenii au reuşit să scoată o victorie extraordinară: 4-3 în deplasare, după 1-1 la Cluj.

3-4: Ţucudean (90+6)

Desfăşurarea scorului a fost una total spectaculoasă. A deschis scorul echipa din Cluj, în prima repriză. Scoţienii au egalat imediat după pauză, în urma unui forcing tipic meciurilor din insulă. A fost rapid 2-1 pentru Celtic, dar CFR a egalat imediat din 11 metri, la 2-2.

În minutul următor, scoţienii au preluat din nou conducerea pentru 3-2, iar clujenii au egalat din nou când nimeni nu se mai aştepta: 3-3. Lovitura a dat-o George Ţucudean, în ultimul minut de prelungire al meciului: 4-3 pentru ardeleni!!!

Echipa eroică a CFR Cluj

Arlauskis – Susici, Vinicius, Burcă, Camora – Deac, Djokovici, Bordeianu, Luis Aurelio (78 Păun) – Rondon (46 Țucudean), Omrani (84 A. Mureșan). Antrenor: Dan Petrescu.

Victoria din Scoţia le permite jucătorilor lui Dan Petrescu să joace play-off-ul Champions League. Adversară va fi echipa cehă Slavia Praga. Dar chiar dacă nu se va califica în grupele celei mai populare competiţii de fotbal inter-cluburi de pe planetă, CFR Cluj va mai avea asigurate încă 6 meciuri în grupele Europa League.

Dan Petrescu reuşeşte din nou o performanţă istorică pentru echipa din Cluj şi are argumente serioase să spere la calificarea în grupele Ligii Campionilor. Adversarul este însă unul redutabil. În ediția trecută a Ligii Europa, Slavia Praga a eliminat pe FC Sevilla, pierzând apoi dramatic sfertul de finală cu Chelsea (0-1 și 3-4), echipa londoneză ce avea să câștige trofeul.

„Eu cred că echipa din Gruia este favorită la calificarea în grupele Ligii Campionilor. Aşa am spus şi înainte de meciul cu Celtic şi mă bucur că nu m-am înşelat”, a declarat la Digi Sport fostul internațional Dorinel Munteanu, care în trecut a antrenat pe CFR Cluj.

Echipa lui Dan Petrescu are şanse să producă o nouă calificare istorică în grupele Champions League.

Dubla cu Slavia Praga vine foarte repede, turul fiind săptămâna viitoare şi returul după încă o săptămână.

Program play-off

• Marți, 20 august: CFR Cluj – Slavia Praga
  • Miercuri, 28 august: Slavia Praga – CFR Cluj

Parcursul lui CFR Cluj în ediția 2019-2020

• Turul 1: 0-1 (d) și 3-1 (a) cu FC Astana (Kazahstan)
  • Turul 2: 1-0 (a) și 2-2 (d) cu Maccabi Tel Aviv (Israel)
  • Turul 3: 1-1 (a) și 4-3 (d) cu Celtig Glasgow (Scoția)
  • Play-off: va întâlni pe Slavia Praga (Cehia)

Donați AICI pentru a susține proiectul ZIARISTII.COM!

La 55 km de Caracal, un dezaxat era să scoată Craiova din Europa. Arbitrul a fost doborât sub bombardamentul peluzei

Finală epică la Wimbledon: Djokovici – Federer 7-6, 1-6, 7-6, 4-6, 13-12. Sârbul triumfă prin trei tie-break-uri, deși la ghemuri a fost 36-32 pentru elvețian!

Simona Halep, ai lacrimile mele!

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

LIVE: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Victorie magnifică la Wimbledon!