vineri, martie 29, 2024
AcasăSportEliminare dureroasă a Simonei Halep, în "optimi", la Australian Open. Și Sorana...

Eliminare dureroasă a Simonei Halep, în „optimi”, la Australian Open. Și Sorana Cîrstea a pierdut

-

Simona Halep a fost eliminată fără glorie, dar după o luptă crâncenă, în „optimile” Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Ea a ratat șansa de a ajunge în „sferturi” în condițiile în care toate cele patru adversare întâlnite sunt din afara Top 60 mondial.

Simona Halep n-a reușit să se scuture de complexul „Alize Cornet”. Franțuzoaica a câștigat din nou, iar bilanțul întâlnirilor directe e acum de 4-1 în favoarea ei.

Duminică seara, la Melbourne (luni dimineața la București), Alize Cornet a câștigat cu 6-4, 3-6, 6-4, deși e cu doi ani mai vârstnică decât Simona Halep (32/30) și mult mai slab cotată în ierarhia WTA (61/15).

Românca părăsește turneul de la Melbourne înainte de a fi întâlnit vreo jucătoare de Top 60 mondial. Ea a învins tenismene de locul 83 (Haddad Maia), 98 (Kovinic) și 102 (Frech) și a fost eliminată de ocupanta locului 61 (Cornet).

Culoarul era bun și în turul următor. Dacă trecea de Alize Cornet, Simona Halep ar fi întâlnit-o în „sferturi” pe americanca Danielle Rose Collins (30 WTA). Astfel, românca ar fi putut ajunge în semifinale fără să fi întâlnit nicio jucătoare de Top 25! Dar n-a fost să fie.

Ca urmare a parcursului de la Australian Open 2022, Simona Halep va coborî 8 locuri (de pe 15 pe 23), iar Alize Cornet va urca 24 de poziții (de pe 61 pe 37). Franțuzoaica are posibilitatea de a mai strânge puncte, în caz că va reuși și alte victorii. Dacă va ajunge în finală, ea o va depăși chiar și pe Simona Halep în clasamentul WTA!

Simona avea de apărat cele 1.200 de puncte obținute prin calificarea în finala din 2020 (ca urmare a bulversării provocate de pandemie, clasamentul a fost făcut după o formulă specială, cu cele mai bune rezultate din ultimii doi ani, nu din ultimul an. Astfel, Halep beneficia de punctele aferente finalei din 2020, nu „sfertului” din 2021.

Simona Halep (nr. 15 WTA) la Australian Open 2022

• Turul 1: 6-4, 6-3 cu Magdalena Frech (Polonia, 102)
  • Turul 2: 6-2, 6-0 cu Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 83)
  • Turul 3: 6-2, 6-1 cu Danka Kovinic (Muntenegru, 98)
  • Optimi: 4-6, 6-3, 4-6 cu Alize Cornet (Franța, 61).

Și cealaltă româncă din „optimi”, Sorana Cîrstea (31 de ani, nr. 38 WTA), a pierdut, după ce câștigase primul set: 7-5, 3-6, 3-6 cu poloneza Iga Swiatek (20 de ani, nr. 9 WTA).

Sorana Cîrstea (nr. 38 WTA) la Australian Open 2022

• Turul 1: 6-2, 6-2 cu Petra Kvitova (Cehia, 19)
  • Turul 2: 6-2, 6-4 cu Kristina Kucova (Slovacia, 96)
  • Turul 3: 6-3, 2-6, 6-2 cu Anastasia Pavliucenkova (Rusia, 11)
  • Optimi: 7-5, 3-6, 3-6 cu Iga Swiatek (Polonia, 9).

Calificarea în „optimi” e răsplătită cu un premiu de 239.358 de dolari SUA și 240 de puncte în clasamentul WTA. În „sferturi”, miza crește spectaculos: 392.970 de dolari și 430 de puncte WTA.

* Două românce în Top 16 la Australian Open! Și Sorana Cîrstea s-a calificat în „optimi”, după ce a eliminat încă o favorită

VIDEO. Simona Halep trece de turul 3 ca uraganul, la Australian Open. În „optimi” își va întâlni coșmarul, dar e favorită. Culoar bun spre semifinale

Start în forță pentru tenismenele române la Australian Open: 5 din 6 s-au calificat în turul 2. Salt de la 57.164 la 112.382 de dolari

VIDEO. Simona Halep începe anul cu un turneu câștigat la Melbourne, înainte de Australian Open. Este primul triumf după 16 luni

Noi probleme pentru Djokovici: va trebui să se vaccineze ca să participe la Roland Garros! Franța tocmai a adoptat legea certificatului de vaccinare și „nu vor exista excepții”

Ce a înțeles tatăl lui Djokovici: „50 de gloanțe în pieptul lui Novak. Tentativa de asasinare a celui mai bun sportiv din lume s-a încheiat“

FOTBAL. Ca să meargă la Mondiale, România trebuia să bată Italia și Portugalia, ambele în deplasare! Barajele pentru Qatar 2022

La 76 de ani, Mircea Lucescu a fost desemnat antrenorul anului în Ucraina! Românul a câștigat campionatul și Cupa, cu Dinamo Kiev, și a jucat în grupele Ligii Campionilor