marți, septembrie 17, 2024
AcasăSportDavid Popovici merge în finală ca racheta: cel mai bun timp și...

David Popovici merge în finală ca racheta: cel mai bun timp și în serii, și în semifinale! Diseară, de la ora 21.40, el va înota pe „culoarul campionului”

-

David Popovici a setat speranțele noastre pentru seara de luni, 29 iulie, ora 21.40, când se va da startul în finala probei de 200 metri liber, în cadrul concursului de înot de la Jocurile Olimpice de la Paris. Duminică la prânz, românul a fost cel mai rapid dintre cei 28 de înotători din serii; duminică seara, el a fost cel mai rapid și dintre cei 16 sportivi din semifinale.

Aflat la a doua sa Olimpiadă, David Popovici (19 ani) pare „copt” și pentru mari performanțe olimpice. Ziua de duminică a arătat potențialul său enorm. A fost ziua probei de 200 de metri liber, în cadrul căreia s-au derulat seriile și semifinalele.

Cel mai bun timp în serii: 1:45,65

La prânz, David Popovici a luat startul în seria a 4-a, ultima, pe care a încheiat-o pe primul loc, cu cel mai bun timp din toate seriile: 1:45,65 (în traducere: un minut, 45 de secunde și 65 de zecimi).

În această fază au fost 28 de înotători, dintre care 16 – cu cei mai buni timpi – s-au calificat în semifinale.

Printre cei 16 calificați nu s-a numărat și chinezul Pan Zhanle, care în luna februarie a acestui an a doborât recordul mondial la 100 de metri liber și a devenit campion al lumii la aceeași probă (la Doha, în Qatar). Așadar, Popovici a scăpat de un rival periculos încă din serii!

Cel mai bun timp în semifinale: 1:44,53

Duminică seara, David Popovici a câștigat cea de-a doua semifinală la 200 de metri liber, înregistrând un timp mai bun decât cel obținut cu aproape 10 ore în urmă: 1:44,53. Așadar, a fost mai rapid cu o secundă și 12 zecimi.

Acesta a fost, de asemenea, cel mai bun timp din semifinale.

În plus, un alt rival periculos al lui Popovici, sud-coreeanul Hwang Sunwoo, campionul mondial de la Doha în proba de 200 de metri liber. Acesta s-a situat pe locul 5 în prima semifinală, cu 1:45,92, fiind primul sub linia celor 8 finaliști. El fi rezervă în finală.

Așadar, pentru finala de la 200 de metri liber, David Popovici a scăpat de cei doi asiatici care în urmă cu cinci luni au câștigat titlurile mondiale la 100 de metri liber (chinezul Pan Zhanie) și la 200 de metri liber (sud-coreeanul Hwang Sunwoo).

Cei 8 din finală

Finala la 200 de metri liber este programată luni, 29 iulie, de la ora 21.40, și va fi transmisă de TVR 1, TVR Sport și Eurosport.

Având cel mai bun timp din semifinale, Popovici va înota pe culoarul 4, cel al principalului favorit (culoarele de pe marginea bazinului, 1 și 8, sunt cele mai dezavantajoase, din cauza valurilor formate în timpul cursei).

Cei 7 adversari ai lui David Popovici în finală sunt doi britanici, un american, un german, un australian, un lituanian și un japonez.

Ceu 8 din finală

În semifinalele de duminică, britanicul Duncan Scott, vicecampion olimpic în 2021, a fost singurul care a mai coborât sub 1:45,00, alături de Popovici. El se anunță principalul rival al românului la medalia de aur.

* Olimpiada de la Paris: primul clasament pe medalii are în frunte Australia! Victorii românești spectaculoase la canotaj, tenis și tenis de masă, dar suntem încă departe de medalii

* „Barca legendelor” la deschiderea Olimpiadei: o româncă, un spaniol și doi americani! Nadia Comăneci a purtat flacăra olimpică împreună cu Rafael Nadal, Serena Williams și Carl Lewis. Împreună au 20 de titluri olimpice!

* Despărțirea fără suflet dintre Iordănescu II și „Generația de Suflet”

* Cele trei rezerve care au asigurat triumful Spaniei: doi basci și un catalan rebel

OLANDA – ROMÂNIA 3-0. Noi suntem, de fapt, Țara de Jos. Ăsta ne e nivelul, să zicem mersi că am ajuns aici!

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Opriți planeta, Real Madrid vrea să coboare! Caută o altă galaxie, aici s-a plictisit să tot câștige