Thriller în grupa gazdelor: Germania a egalat în minutul 90+2, Ungaria a câștigat în 90+10! Și o veste bună pentru România

0
1299
Niclas Fullkrug

Elveția, învinsa noastră din preliminarii, era să dea lovitura și să câștige Grupa A în fața țării-gazdă, Germania! A condus până în prelungiri, când golul rezervei-dinamită Füllkrug a readus trupa lui Nagelsmann pe primul loc, evitând astfel Italia sau Croația ca posibil adversar în „optimi”.

Meciul de la Frankfurt a fost deosebit de stresant pentru nemți. Aceștia au dat primul semn de derută, după ce în primele două etape defilaseră (5-1 cu Scoția, 2-0 cu Ungaria).

Elvețienii au punctat în minutul 28 prin Dan Assane Ndoye (23 de ani), atacantul de la Bologna (revelația campionatului italian, ocupanta locului 5 și viitoare participantă în Liga Campionilor). Ndoye s-a născut în Elveția, la Nyon, din mamă elvețiancă și tată senegalez.

Pentru germani a urmat un efort chinuitor de a scoate măcar un egal. Conduși pentru prima dată la acest turneu final, ei au părut derutați, le-au dispărut subit entuziasmul, energia și creativitatea. Timpul trecea și golul nu venea…

Dar ce nu s-a putut timp de peste o oră, a venit izbăvitor în cel de-al doilea minut de prelungiri, prin „capul” plasat perfect de Niclas Füllkrug (31 de ani), la centrarea de pe stânga a lui David Raum (26 de ani). Ambii au început ca rezerve și au fost trimiși pe teren în repriza a doua. Raum, fundaș stânga la RB Leipzig, a intrat în minutul 61 (în locul lui Mittelstädt), iar Füllkrug, atacant la Borussia Dortmund, a fost ultima carte jucată de selecționerul german – cea de-a cincea schimbare, în minutul 76 (în locul lui Musiala).

Rezerva Füllkrug are acum două goluri, la fel ca titularul Musiala. Mulți germani îi cer selecționerului Julian Nagelsmann (36 d ani) să-l titularizeze pe atacantul Borussiei Dormund, a cărui eficiență a fost reconfirmată.

Prin câștigarea Grupei A, Germania va întâlni în „optimi” ocupanta locului 2 în Grupa C, care ar putea fi oricare dintre cele patru echipe. Situația de acum: Anglia – 4 puncte, Danemarca – 2 p, Slovenia – 2 p, Serbia – 1 p. Ultimele partide: Anglia – Slovenia și Danemarca – Serbia.

În schimb, Elveția se va confrunta în „optimi” cu ocupanta locului 2 în Grupa B (acum: Spania – 6 p, Italia – 3 p, Albania – 1 p, Croația – 1 p; urmează Spania – Albania și Italia – Croația).

Cele mai probabile două „optimi” sunt Germania – Danemarca și Elveția – Italia.

Grupa A, ultima etapă

• Germania – Elveția 1-1: Füllkrug (90+2) / Ndoye (28).
  • Ungaria – Scoția 1-0: Csoboth (90+10).

Clasamentul Grupei A

Ungaria ne poate depăși doar dacă pierdem cu 5-0!

Extraordinar de dramatic a fost și meciul Ungaria – Scoția, de rezultatul căruia eram interesați noi, prin prisma calculelor pentru locul 3. Mai exact, dacă pierdem în fața Slovaciei, iar Belgia bate Ucraina, România va ocupa locul 3, cu golaveraj 0 sau –1 sau…

O victorie a Scoției ar fi plasat formația britanică (4 puncte) peste România, deci una dintre șanse ne era spulberată. Dar a fost 0-0 până în ultimul minut de prelungiri, rezultat care făcea ca ocupanta locului 3 din Grupa A (Scoția) să aibă doar două puncte – bingo!

Dar a marcat rezerva Csoboth, pe contraatac, în minutul 90+10, iar locul 3 a revenit Ungariei. Zestrea acesteia este însă foarte slabă: 3 puncte, golaveraj 2-5. Ca să coboare sub Ungaria, România ar trebui să piardă meciul cu Slovacia la cel puțin 5 goluri diferență, ceea ce este neverosimil.

Așadar, avem deja sub noi un posibil concurent la calificarea de pe locul 3: Ungaria! Mai e nevoie de unul, ca să păstrăm o posibilitate în plus (una de rezervă) de a merge în „optimi” chiar și numai cu 3 puncte.

• 22.00: Georgia – Portugalia (Grupa F)

Toate meciurile sunt transmise, după caz, de Pro TV și Pro Arena.

* BELGIA – ROMÂNIA 2-0. Neputincioși, dar optimiști: o remiză cu slovacii ne califică și pe noi, și pe ei!

Slava România! Debut istoric la Euro 2024: 3-0 cu Ucraina! Cea mai clară victorie în 13 turnee finale, întinse pe 94 de ani!

Simulare: cum se va derula Euro 2024. Anticipăm o finală Germania – Anglia, câștigată de nemți

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Opriți planeta, Real Madrid vrea să coboare! Caută o altă galaxie, aici s-a plictisit să tot câștige

A încărunțit Generația de Aur! Dar a încărunțit frumos

A murit Kaiserul fotbalului: Franz Beckenbauer. Campion mondial cu Germania și ca jucător, și ca antrenor

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi