Înfrângerea ”suveranistului” Viktor Orban este confirmată de numărarea voturilor: este un eșec zdrobitor al prim-ministrului care a scos Ungaria de pe traiectoria democrației liberale și a transformat-o în ”oaia neagră” a Europei. După numărarea voturilor din 98,87% dintre secțiile de votare, partidul de opoziție Tisza (pro-european, anti-putinist) are 138 din cele 199 de mandate de deputat din Parlamentul de la Budapesta, adică 69,34% – o majoritate constituțională, de peste două treimi.
Rusia a primit o veste năprasnică: tocmai și-a pierdut aliatul-cheie din Uniunea Europeană și din NATO! Electoratul maghiar l-a concediat brutal pe Viktor Orban (62 de ani), marele prieten al Rusiei putiniste.
Donald Trump s-a mai făcut de râs o dată: sfaturile sale, de a fi votat ”marele nostru prieten” Viktor Orban, au fost ridiculizate de populația Ungariei. Vizitele lui Marco Rubio și J. D. Vance la Budapesta, precum și mesajele agresive ale lui Trump însuși, au devenit caricaturale după votul de astăzi.
Ungaria le-a dat cu suveranismu’-n cap marilor ”suveraniști” de la Răsărit și de peste Ocean, alegând normalitatea: calea europeană.
Europa l-a susținut pe Peter Magyar (45 de ani) și partidul acestuia, Tisza, iar victoria e impresionantă.
Doar trei partide în noul Parlament de la Budapesta
Urnele s-au închis la ora locală 19.00, după 13 ore de votare. Prezența la vot a fost un record istoric în Ungaria post-comunistă: peste 77,8% (cifre înregistrate la 18.30, când mai era o jumătate de oră de votare).
Prezența mare la vot a ”măturat” multe partide mici, astfel că în Parlamentul de la Budapesta vor fi reprezentate doar trei formațiuni:
- Tisza (Peter Magyar) – dreapta tradițională, pro-europeană;
- Fidesz (Viktor Orban) – extrema dreaptă, naționalistă, anti-europeană;
- Mi Hazánk (Patria Noastră) – extrema dreaptă, ultra-naționalistă.
În diverse faze ale centralizării voturilor, numărul de mandate ale partidului de opoziție Tisza a crescut aproape constant, stabilizându-se la o 138, cu 5 mandate peste majoritatea constituțională de două treimi: 110 – 125 – 128 – 132 – 135 – 136 – 138 – 137 – 138 – 138.
În același timp, numărul de mandate ale partidului de guvernământ Fidesz a scăzut continuu, cu o singură excepție: 71 – 65 – 62 – 59 – 57 – 56 – 54 – 55 – 54 – 54.
Cum a crescut Tisza, cum a scăzut Fidesz
Primele rezultate parțiale oficiale, după procesarea a 6,56% din procesele-verbale ale secțiilor de votare, indicau un ușor avantaj pentru Tisza, partidul lui Peter Magyar: 110 locuri din cele 199 ale Parlamentului.
- Tisza – 110 mandate
- Fidesz – 71
- Mi Hazánk (Patria Noastră) – 9.
***
După procesarea a 14,72% din procesele-verbale, avansul partidului de opoziție a crescut spectaculos (+15 mandate):
- Tisza – 125 de mandate
- Fidesz – 65
- Mi Hazánk – 8.
***
După procesarea a 21,54% din procesele-verbale, Tisza a crescut din nou (+3 mandate):
- Tisza – 128 de mandate
- Fidesz – 62
- Mi Hazánk – 8.
***
După procesarea a 29,21% din procesele-verbale, Tisza a mai făcut un salt important (+4 mandate):
- Tisza – 132 de mandate
- Fidesz – 59
- Mi Hazánk – 8.
La votul din circumscripțiile uninominale, Tisza conducea cu un scor zdrobitor: 95 de mandate, față de cele 11 ale Fidesz.
La votul pe liste de partid, Tisza conducea cu 50,35% din voturi față de 41,03% ale Fidesz, dar aduna mai puține mandate decât Fidesz: 37 – 48, efect al bizarului sistem electoral maghiar.
***
După procesarea a 47,71% din procesele-verbale ale secțiilor de votare, Tisza a depășit majoritatea constituțională de două treimi din Parlament:
- Tisza – 135 de mandate
- Fidesz – 57
- Mi Hazánk – 7.
Pentru a avea o majoritate de două treimi, care i-ar permite să schimbe sistemul constituțional impus de Fidesz, Tisza ar avea nevoie de 133 de mandate. Deja a ajuns la 135, adică două în plus!
***
După procesarea a 60% din procesele-verbale, Tisza a mai câștigat un mandat:
- Tisza – 136 de mandate
- Fidesz – 56
- Mi Hazánk – 7.
***
După numărarea voturilor din 77,45% dintre secțiile de votare, Tisza a mai crescut cu două mandate, ajungând la 138 (5 peste limita de majoritate constituțională). Proiecția pentru Parlamentul Ungariei arăta astfel:
- Tisza – 138 de mandate
- Fidesz – 54
- Mi Hazánk – 7.
***
După numărarea voturilor din 81,49% dintre secțiile de votare, Tisza pierde pentru prima dată un mandat, dar tot are patru peste majoritatea constituțională de două treimi:
- Tisza – 137 de mandate
- Fidesz – 55
- Mi Hazánk – 7.

***
După numărarea voturilor din 93,42% dintre secțiile de votare, Tisza și-a recuperat mandatul pierdut anterior, revenind la 138:
- Tisza – 138 de mandate
- Fidesz – 54
- Mi Hazánk – 7.
***
După numărarea voturilor din 98,87% dintrw secțiile de votare, Tisza și-a cimentat majoritatea constituțională, cu 5 mandate peste pragul de două treimi:
- Tisza – 138 de mandate
- Fidesz – 55
- Mi Hazánk – 6.





Pe cind si la noi un asemenea rezultat?!
s-au numarat 70% din voturi Maghyar avea deja 138 de locuri in parlament. Si asa a ramas pama la 100%!
Nu va pare ceva dubios?…
Cred ca acolo s-a schimbat doar gardul iar leopardul se va retrage la ultraluxoasa mosie ca sa nu il atinga nimeni.
Dubios este ca faceti comentarii despre un sistem electoral complicat si diferit de cel din Romania.
nu uitam ca Magyar a fost elevul lui Orban…
Si ce-i cu asta ?
In tinerete si Orban avea alte opinii politice …
Nu prea curând D-le Pleșoianu pentru că la noi deși PSD este în cădere liberă alegătorul pesedist migrează spre ceva și mai periculos, spre AUR.
PSD-ul așa nociv cum este măcar a păstrat o fărâmă de luciditate în raporturile cu UE.
Felicitări poporului ungar. Au scăpat de mafia rusă PSD. La cocalarii români nu am nici o speranță
Nu va bucurati prea iute, ca treaba poate se-mpute!
Sa nu luam „ciocolom-muie”, depinde de „duamna”… UE!
Ca ungurii, iuti din fire, nu stiu s-aibe lecuire!!
Nu va bucurati prea iute, ca treaba poate se-mpute!
Sa nu luam „ciocolom-muie”, depinde de „duamna”… UE!
Ca ungurii, iuti din fire, nu stiu s-aibe lecuire!!
Orban a ajuns prim fix cand Putin a luat o pauza de presedinte si s-a facut prim, pe la mijlocul pauzei.
Doua nedumeriri, chiar trei: Cum reuseste cate unu sa suceasca milioane de minti?!
Ce va face Orban cu zebrele? Mai are cu ce sa le tina?
Si ce vor face de rusine udemereii?
Noi n-am mai avut prezenta 80% prezenta la vot din duminica orbului (20.05.1990), cand a fost ales nemernicul de Ion Iliescu, criminalul KGB-ist care a deraiat Romania de la drumul sau european. Nu am fi fost niciodata in cacat daca nenorocitul asta bolsevic nu punea mana pe putere sa-si satisfaca orgoliile. De 36 de ani Romania se zbate in mizerie, cu oameni plecati la munca in afara pentru ca … Iliescu. Acest gunoi a fost cancerul Romaniei. De atunci votam numai vome ale comunismului. Poate ca avem o sansa intr-o noua constructie care sa duca la o majoritate constitutionala si sa schimbe totul in tara asta. Ungurii ne-au dat o lectii, in timp ce noi votam sobolanii rosii ai Rusiei (AUR, PSD, Sosoaca, Georgescu), ei au tras un sut in cur rusilor. Felicitari lor, rusine noua!
Peter Magyar a spus: “Țara noastră a fost condusă de un grup criminal organizat” Nicușor, după ce a câștigat alegerile (dar nu imediat după aflarea rezultatelor), a spus cu jumătate de gură ceva de genu: în România este corupție.
Eu cred ca România este condusă de un grup de crimă organizată mai mare decât în Ungaria, cu legături la Moscova și…..în detrimentul românilor, iar Nicușor nu este în stare să facă reforma în justiție pentru ca este la ordine.
ai dreptate, din pacate…
Cine mai era acum un an (poate doi?) la masa aia cu V Orban, Ciolacu si cei din udmr?
Bolo a fost gazda.