Germania începe Euro 2024 ca buldozerul: 5-1 cu Scoția, au marcat 6 nemți! Derby-ul zilei a doua: Spania – Croația

0
363
Niclas Füllkrug și Emre Can, cei doi jucători de la Borussia Dortmund care au început ca rezerve, dar au sfârșit ca marcatori / FOTO: The Guardian

Campionatul European de fotbal, ediția a 17-a, găzduită de Germania, a început fulminant pentru naționala țării-gazdă: 5-1 cu Scoția, la München! Au existat 6 marcatori, toți cu pașaport german. Meciul de deschidere a avut de toate: 5 goluri, un autogol, un penalty, un cartonaș roșu, plus un gol și un penalty anulate de video-arbitraj (VAR).

Tânărul selecționer Julian Nagelsmann (36 de ani) a adus Germaniei un succes tonic, entuziasmant, încă din start. Optimismul gazdelor e susținut și de faptul că toate cel 5 goluri reușite în poarta Scoției au avut marcatori diferiți. Așadar, Mannschaft-ul nu stă într-un golgheter, pericolul poate veni aproape de la orice jucător.

Istoria fotbalului va reține aceste detalii, pentru meciul de deschidere de la Euro 2024:

GERMANIA – SCOȚIA 5-1. Goluri: Wirtz (10), Musiala (19), Havertz (45+1 – din penalty), Füllkrug (68), Emre Can (90+3) / Rüdiger (87 – autogol).

Interesantă e și lista cluburilor pentru care joacă autorii celor 5 goluri (Bayer Leverkusen + Bayern München + Arsenal Londra + Borussia Dortmund x 2), dar și cel al autogolului (Real Madrid).

La 2-0, arbitrul francez Clemet Turpin a acordat Germaniei un penalty pe care VAR-ul l-a anulat, mutând lovitura liberă la marginea careului.

Tot VAR-ul l-a ajutat pe Turpin să ia două decizii de mare greutate în minutul 44: penalty pentru Germania și eliminarea fundașului scoțian Porteous, care era să-i rupă piciorul lui Gündogan. Nemții au intrat la pauză cu 3-0 și aveau să joace repriza a doua cu om în plus.

La 4-0, Füllkrug – trimis pe teren în minutul 63 – reușise „dubla”, dar cea de-a doua reușită a sa a fost anulată pentru ofsaid.

Emre Can – intrat și mai târziu, în minutul 80 – a făcut din Borussia Dortmund singura echipă de club cu doi marcatori în meciul de deschidere.

Cu această victorie, Germania este practic calificată, dat fiind că 3 puncte și un golaveraj echilibrat (de genul +1, 0 sau –1), de regulă, asigură promovarea în „optimi” chiar și de pe locul 3. Dar nemții vor juca, evident, la victorie și meciurile cu Ungaria și Elveția, vizând locul 1 în Grupa A. Dincolo de rezultate, mai e și spectacolul ofensiv pe care nemții îl fac pentru public. Un tonus bun la finalul grupei asigură și un ascendent moral pentru partidele din fazele eliminatorii.

România va debuta luni, de la ora 16.00, contra Ucrainei, la München.

• 22.00: Austria – Franța (Grupa D)

Toate meciurile sunt transmise de Pro TV.

Campioane europene

• 3 titluri: Germania (1972, 1980, 1996), Spania (1964, 2008, 2012)
  • 2 titluri: Italia (1968, 2020), Franța (1984, 2000)
  • 1 titlu: URSS (1960), Cehoslovacia (1976), Olanda (1988), Danemarca (1992), Grecia (2004), Portugalia (2016).

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

* Opriți planeta, Real Madrid vrea să coboare! Caută o altă galaxie, aici s-a plictisit să tot câștige

A încărunțit Generația de Aur! Dar a încărunțit frumos

A murit Kaiserul fotbalului: Franz Beckenbauer. Campion mondial cu Germania și ca jucător, și ca antrenor

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi