vineri, martie 29, 2024
AcasăSportEURO 2020. Când fotbalul scoate limba la noi. România - Norvegia 1-1,...

EURO 2020. Când fotbalul scoate limba la noi. România – Norvegia 1-1, cu bară, penalty ratat și gol primit în minutul 90+2

-

România a fost la patru minute de o victorie esențială. A primit un gol ca un pumnal înfipt în inima speranțelor, pe o Arenă Națională cu 30.000 de copii în tribune (adulții au avut interzis).

Imaginea serii a fost cea cu Mitriță alergând cu limba scoasă, după ce marcase un gol minunat. O jumătate de oră mai târziu, ne-am înghițit limba.

Transatlanticul Alexandru Mitriță, olteanul din New York, a șarjat ca un șarpe și a marcat superb în minutul 62, iar victoria se apropia cu pași repezi. A mai venit și ghinionul de la bara lui Florin Andone, dar eram în avantaj. Până în acel fatidic minut 90+2, când „capul” norvegianului Sorloth ne-a înghețat bucuria.

A fost revanșa destinului asupra noastră, după ce la Oslo am egalat tot în minutul 90+2. Norvegienii conduceau atuncu cu 2-0 în minutul 75, dar la final era 2-2. Atunci ne-a plăcut, acum nu ne mai place. Acum doare.

Am mai avut și un penalty, ratat de George Pușcaș în minutul 52 (apărat de portarul Jarstein), dar trebuie să spunem adevărul până la capăt: a fost un penalty făcut cadou de arbitrul scoțian Bobby Madden. Pur și simplu, n-a fost niciun fel de fault asupra lui Nicușor Bancu.

Golul norvegian ne-a luat două puncte și ne-a scăzut șansele de la 50% la 5%. Păcat, mare păcat! Spaniolul Rodrigo tocmai egalase în Suedia, tot în minutul 90+2!, și totul părea să curgă în favoarea noastră. Eram pe locul 2, o victorie cu Suedia ne-ar fi dus la turneul final.

Acum, calificarea pare o utopie. Pentru a fi prezenți la Euro 2020, trebuie să îndeplinim două condiții: victorie cu Suedia și egal în Spania. Ambele sunt condiții dure, pe care doar o echipă mare le-ar putea bifa. Este România o echipă mare? Nici vorbă. Dar ar putea deveni, cu tinerii care vin din spate. Când? Vom vedea. Poate luna viitoare, poate niciodată.

România – Norvegia 1-1

Au marcat: Mitriță (62) / Sorloth (90+2)

ROMÂNIA: Tătărușanu – Benzar, Rus, Nedelcearu, Bancu – R. Marin, P. Anton (84 Bordeianu) – Deac, Stanciu, Mitriță (79 Nistor) – Pușcaș (63 F. Andone). Antrenor: Cosmin Contra.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

* EURO 2020. Diseară avem meci mare cu Norvegia. Vecinii din sud, bulgarii, au pățit-o rău: 0-6, acasă, cu Anglia!

EURO 2020. Ne-am calificat… în repriza a doua! În prima, suntem eliminați de mult. Per total, mai sperăm

EURO 2020. Efectele Planului Marshall în fotbal: Germania e „îngropată” de un turc și salvată de alt turc!

Luptă strânsă în Liga 1, după FCSB – Dinamo 1-1 și Viitorul – CFR Cluj 3-1. Dan Petrescu și Hagi, un punct peste Pițurcă. FCSB și Dinamo se apropie de play-off

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

VIDEO. Neputința new-yorkeză a Simonei Halep. A treia eliminare prematură. Risc de prăbușire în clasamentul WTA

Dramatic și superb! Noaptea în care Bianca a spulberat visul Serenei și a trecut peste Simona. Campioană la US Open la 19 ani!