vineri, martie 29, 2024
AcasăNewsRămas doar cu un ochi valid, portarul a ţinut-o pe Real Madrid...

Rămas doar cu un ochi valid, portarul a ţinut-o pe Real Madrid în şah! N-a încasat gol pe Santiago Bernabeu şi echipa lui a scos un egal valoros

-

„Galacticii” lui Zinedine Zidane au ratat sâmbătă, la Madrid, o ocazie mare de a trece pe primul loc în „La Liga” – campionatul Spaniei. Deşi rivalii din Barcelona lui Messi au pierdut pe terenul lui Levante (scor 3-1 pentru echipa din Valencia), Real Madrid n-a putut s-o învingă acasă pe Betis Sevilla (0-0), deşi era echipa care încasase cele mai multe goluri de la începutul campionatului.

Parte din egalul eroic obţinut de echipa andaluză pe stadionul Santiago Bernabeu a fost opera portarului lui Betis (adus de la Getafe), Joel Robles.

Acesta a reuşit să pareze multe atacuri ale lui Hazard, Modric, Benzema&co., deşi a jucat minute bune cu… un singur ochi valid!

„Nici acum nu văd cu ochiul drept”

Deşi nu vedea cu ochiul drept, Joel a salvat-o pe Betis şi la această fază, din ultimele minute, când Vinicius (Real Madrid) n-a reuşit să-l învingă

Ce s-a întâmplat? La jumătatea celei de-a doua reprize a meciului, Joel el a pierdut o lentilă de contact și a trebuit să se apropie de bancă pentru a o înlocui, tocmai pentru a nu avea dificultăţi de vedere.

Dar niciunul dintre asistenții echipei nu a reușit să îi „monteze” portarului o nouă lentilă de contact.

Jucătorul însuși și-a scos mănușile pentru a încerca, dar nu a existat nicio cale de rezolvare. Iar după ce partida a fost oprită câteva minute, Joel Robles a decis să revină în poartă pentru a continua să joace, dar cu un singur ochi în stare normală!

După meci, el a confirmat ce i s-a întâmplat.

„Lentila mi-a ieşit, în urma contactului cu jucătorul Mendy, de la Real Madrid, dar nu e nicio problemă, chestii de fotbal… Nu am putut nici eu însumi s-o înlocuiesc, de aceea nici acum nu văd cu ochiul drept. Dar asta e, acum trebuie să continui să mă antrenez pentru că vine un meci greu duminica viitoare”, a declarat, jovial, Joel, portarul de la Betis Sevilla, considerat eroul echipei care a reuşit să ţină în şah pe Real Madrid.

Real Madrid se află pe locul 2 în La Liga, cu 22 de puncte (Barcelona e pe locul 1, tot cu 22 de puncte, dar golaveraj mai bun), iar Betis Sevilla, care a scos un punct pe Bernabeu, se află pe locul 14, cu 13 puncte, după 12 etape.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

Bătălie titanică între românce la Turneul Campioanelor: Simona Halep – Bianca Andreescu 3-6, 7-6, 6-3

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

Dramatic și superb! Noaptea în care Bianca a spulberat visul Serenei și a trecut peste Simona. Campioană la US Open la 19 ani!

Ce victorie mizeră! Ce triumf jenant! Să să te asedieze toată repriza a doua o echipă cu doi jucători eliminați…

EURO 2020. Când fotbalul scoate limba la noi. România – Norvegia 1-1, cu bară, penalty ratat și gol primit în minutul 90+2