sâmbătă, septembrie 28, 2024
AcasăSportPrimul clasament al Ligii Europa: FCSB, pe locul 2 din 36, după...

Primul clasament al Ligii Europa: FCSB, pe locul 2 din 36, după Ajax! Olaru e între cei 6 golgheteri. Greul, însă, abia începe

-

FCSB și-a valorificat statutul de favorită la debutul în prima ediție a Ligii Europa desfășurată în sistemul cu o singură grupă: 4-1 cu campioana Letoniei, Rigas FS, cel mi slab adversar dintre cei 8 pe care-i va întâlni. Prin proporțiile scorului de joi seară, trupa lui Gigi Becali s-a instalat pe locul 2, din 36, după prima etapă. Dar meciurile dure încep de săptămâna viitoare, când FCSB va juca pe terenul lui PAOK Salonic, campioana Greciei, antrenată de Răzvan Lucescu.

Indiferent de rezultatele următoare, FCSB poate fotografia clasamentul după prima etapă: locul 2, după Ajax Amsterdam (care a câștigat cu 4-0 chiar dacă a avut un adeversar mult mai tare, Beșiktaș Istanbul), dar înaintea unor formații precum Manchester United, Tottenham, Lyon, Roma, Lazio, Porto, Bilbao, Real Sociedad, Galatasaray, Fenerbahce sau Olympiakos!

Trupa antrenată de cipriotul Elias Charalambous și de Mihai Pintilii (dar la care schimbările sunt dictate de patronul Gigi Becali!) a avut ceva emoții doar într-un segment din prima repriză, când balticii au egalat și au controlat jocul, arătând că pot fi periculoși. Golul lui Ștefănescu și „dubla” lui Olaru au lămurit însă problema.

Rigas FS s-a prezentat și la București ca o selecționată multinațională, cu doar 4 letoni în primul „11”, respectiv 5 între cei 16 jucători folosiți. În rest, 5 africani (doi camerunezi, un ivorian, un gambian și un atacant din Niger), doi georgieni, un sârb, un sloven, un albanez și un finlandez.

FCSB – Rigas FS 4-1: Bîrligea (8), Ștefănescu (32), Olaru (58, 69).

FCSB: Târnovanu – M. Popescu, Dawa, Chiricheș, Radunovici – Lixandru, Edjouma (67 Șut) – Ștefănescu (67 Băluță), Olaru (84 D. Popa), Miculescu (46 Fl. Tănase) – Bîrligea (77 O. Popescu).

În prima etapă au fost și trei surprize consistente:

• înfrângerea lui FC Porto pe terenul norvegienilor de la Bodo/Glimt (2-3), trecând prin 1-3, deși scandinavii au jucat în 10 oameni din minutul 51;
  • remiza lui Manchester United, „Old Trafford”, cu olandezii de la Twente Enschede (1-1);
  • remiza de la Frankfurt: 3-3 cu cehii de la Viktoria Plzen, deși germanii conduceau cu 3-1 în minutul 86.

• Braga – Maccabi Tel Aviv 2-1

Precizare: echipele scrise cu bold (îngroșat) sunt FCSB și cele 8 adversare ale sale.

Clasamentul Europa League

Olaru e în Top 6 golgheteri

Prin golurile marcate în minutele 58 și 69, Darius Olaru (26 de ani) a devenit unul dintre cei 6 golgheteri ai grupei Europa League, după prima etapă. Ceilalți 5 jucători care au înscris câte două goluri sunt: belgianul Mika Godts (19 ani / Ajax), olandezul Ruben van Bommel (20 de ani / Alkmaar), norvegianul Jens Petter Hauge (24 de ani / Bodo/Glimt), senegalezul Boulaye Dia (27 de ani / Lazio) și portughezul Armindo Bruma (29 de ani / Braga).

De-a lungul întregii campanii europene a FCSB, care a adunat deja 9 meciuri (8 în preliminarii, unul în grupă), cele 22 de goluri ale campioanei României au fost marcate de: Olaru (7), Miculescu (4), Edjouma (3), Dawa (2), D. Popa (2), Băluță (1), Baeten (1), Bîrligea (1) și Ștefănescu (1).

Traseul FCSB în cupele europene

• 7-1 (d) și 4-0 (a) cu Virtus (San Marino) / turul 1 preliminar Champions League
  • 1-1 (a) și 1-0 (d) cu Maccabi Tel Aviv (Israel) / turul 2 preliminar Champions League
  • 1-1 (d) și 2-3 (a) cu Sparta Praga (Cehia) / turul 3 preliminar Champions League
  • 1-1 (d) și 1-0 (a) cu LASK Linz (Austria) / play-off Europa League
  • 4-1 (a) cu Rigas FS (Letonia) / grupa Europa League

BILANȚ: 9 meciuri / 5 – 3 – 1 / golaveraj 22-8.

Rezultate slabe ale adversarilor FCSB

Dintre cei 8 adversari ai FCSB în grupa Europa League, unul singur a reușit să câștige în prma etapă: Rangers FC din Glasgow. Vicecampioana Scoției, la care este legitimat Ianis Hagi (trimis însă la echipa a doua), s-a impus la Malmö, pe terenul campioanei Suediei.

În rest, au fost trei remize (Manchester United, Midtjylland, Hoffenheim) și patru înfrângeri (PAOK Salonic, Olympiakos Pireu, Qarabag, Rigas FS).

Bilanțul adversarilor FCSB: 1 – 3 – 4, golaveraj 7-15.