La ora 22.00, când fuseseră centralizate 51,85% din voturi, Nicușor Dan avea un avans de 227.219 voturi, care tot creștea. Diaspora nu fusese însă numărată.
În jurul orei 21.30, pe site-ul Autorității Electorale Permanente (AEP) au început să fie comunicate rezultatele numărătorii voturilor. Primele au fost centralizate procesele-verbale din secțiile de votare mici. Timp de aproape un sfert de oră, pe primul loc s-a aflat candidatul AUR, George Simion (38 de ani), dar cu un avans mic.
În jurul orei 21.45, candidatul independent Nicușor Dan (55 de ani) a preluat conducerea, iar din acel moment diferența a crescut permanent în favoarea sa.
Procesarea s-a derulat rapid, iar la ora 22.00 erau centralizate 70,75% din secțiile de votare, respectiv 51,85% din numărul total de voturi (6.036.524 din 11.641.866).
Avansul lui Nicușor Dan era de 227.219 voturi (3.131.743 – 2.904.524).
În procente: 51,88% – 48,12%.
Marea majoritate a voturilor, la ora 22.00, fuseseră procesate de la secțiile din România: peste 6 milioane de voturi.
Între granițele țării, Nicușor Dan avea un avans de 218.939 de voturi, respectiv de 3,64%.
Din diaspora, la ora 22.00, fusese centralizat un număr nesemnificativ de voturi (sub 20.000, din 1.645.458).
Pe acest tronson mărunt, Nicușor Dan domina autoritar: 72,06%. Dar la acest capitol, voturile din Europa occidentală pot schimba multe.
Conducerea PSD cu Ciolacu, Dincu, Grindeanu, Stanescu, Simonis, Tudose la puscarie. Ei au promovat AUR si acest debil numit George Simion. Doar un om nebun de legal se proclama presedinte peste o tara. PSD este cel care a anulat alegerile in noiembrie, care a dus tara in colaps. Este timpul ca analfabetii de la PSD sa intre la beciul domnesc. Dragnea a facut parnaie pentru salariile la doua PSDiste. Ciolacu & Gasca oare cat va lua pentru imprumuturile, pensiile speciale, 2 miliarde tinut cursul?
Simion se da invingator pe Facebook ce pacalici. De ce fugem de rezultat Simioane?
Odata trecut ND de 800.000 voturi in tara s-a terminat aspect care s-a intamplat la ora 22:45. In diapora diferenta este mica in favoarea lui Simion. Dupa parerea mea s-a terminat. Interesant ca exit poll-urile au dat bine rezultatul.