Ne apropiem de 1.000 de bolnavi Covid la Terapie Intensivă. Cele 10 județe intrate în „scenariul roșu”

0
1721

Cifrele raportate sâmbătă se mențin la cote alarmante:

  • 5.753 de cazuri noi în ultimele 24 de ore (bilanț depășit doar de cel din ziua precedentă, vineri – 6.546);
  • 101 decese în ultimele 24 de ore (a patra zi cu peste 100 de morți; recordul este de 108);
  • 923 de pacienți internați în stare gravă la Terapie Intensivă (nou record).

Au fost făcute 36.335 de teste.

Numărul județelor din „scenariul roșu” (peste 3 infectați la 1.000 de locuitori în ultimele 14 zile) a crescut la 10. Cu excepția Capitalei, din Top 10 fac parte doar județe din Ardeal-Banat! Mai mult: aceeași situație se extinde și la Top 12.

Județele cu cea mai mare rată de infectare

  1. Sălaj – 4,76
  2. Cluj – 4,61
  3. Timiș – 4,15
  4. Alba – 4,01
  5. București – 3,73
  6. Sibiu – 3,38
  7. Arad – 3,33
  8. Mureș – 3,32
  9. Bihor – 3,21
  10. Harghita – 3,00
  11. Maramureș – 2,81
  12. Brașov – 2,70

Buletin de presă – Grupul de Comunicare Strategică

(sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 13.00)

* Până astăzi, 31 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 241.339 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (Covid-19).

* 172.513 pacienți au fost declarați vindecați.

* În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.753 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (Covid-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50481924,01
2.Arad54231413,33
3.Argeș6932941,03
4.Bacău82051282,04
5.Bihor65572403,21
6.Bistrița-Năsăud27391142,18
7.Botoșani32521001,68
8.Brașov96261622,7
9.Brăila3392521,24
10.Buzău3931751,21
11.Caraș-Severin2662761,95
12.Călărași1680331,11
13.Cluj93333284,61
14.Constanța57492591,7
15.Covasna2221352,33
16.Dâmbovița65111262,3
17.Dolj66112952,63
18.Galați6295531,38
19.Giurgiu1893851,34
20.Gorj2982551,39
21.Harghita30421023,00
22.Hunedoara4219111,92
23.Ialomița2136321,62
24.Iași107892082,08
25.Ilfov6015811,61
26.Maramureș4456542,81
27.Mehedinți2170391,34
28.Mureș53502933,32
29.Neamț62012422,06
30.Olt3600941,04
31.Prahova9644751,71
32.Satu Mare1813701,56
33.Sălaj28212084,76
34.Sibiu54042533,38
35.Suceava93761001,76
36.Teleorman31901112,22
37.Timiș92052834,15
38.Tulcea1504380,93
39.Vaslui4967701,5
40.Vâlcea50191312,3
41.Vrancea3515381,09
42.Mun. București357415943,73
43.120-17*
 TOTAL241.3395.753

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori

* Până astăzi, 6.968 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

* În intervalul 30.10.2020 (ora 10.00) – 31.10.2020 (ora 10.00) au fost raportate 101 decese (63 de bărbați și 38 de femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din: Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș,  Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Decesele pe categorii de vârstă

  • 20-29 ani: 1
  • 40-49 de ani: 4
  • 50-59 de ani: 10
  • 60-69 de ani: 22
  • 70-79 de ani: 33
  • peste 80 de ani: 31

* În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu Covid-19 este de 11.254. Dintre acestea, 923 sunt internate la ATI.

* Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.242.748 de teste. Dintre acestea, 36.181 au fost efectuate în ultimele 24 de ore (20.708 în baza definiției de caz și a protocolului medical, 15.473 la cerere).

* Pe teritoriul României, 28.797 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.860 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.373 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar 15 în carantină instituționalizată.

x

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here