sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportIncredibilă prăbușire a Simonei Halep, în semifinale, la Dubai: 0-7 (în tie-break),...

Incredibilă prăbușire a Simonei Halep, în semifinale, la Dubai: 0-7 (în tie-break), 0-6, după 6-2 în primul set!

-

Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Dubai, după o înfrângere dureroasă în fața letonei Jelena Ostapenko. Deși are 11 victorii în 13 partide în 2022, tenismena română a coborât pe locul 26 în clasamentul mondial, cu numai 5 poziții peste Sorana Cîrstea!

Semifinala dintre Simona Halep (30 de ani, locul 23 WTA) și letona Jelena Ostapenko (24 de ani, locul 21 WTA) a avut o desfășurare suprarealistă. Românca a câștigat clar primul set, 6-2, și se părea că va defila spre finală.

Setul 2 a debutat cu o Ostapenko vijelioasă, 3-0, dar Simona a egalat la 3, iar jocul părea să balanseze decisiv în favoarea ei.

Letona a devenit însă din ce în ce mai agresivă, a avut și două mingi de meci, dar Simona a reușit să împingă setul în tie-break. Jocul ei era însă din ce mai chinuit.

De la 6-2, 6-6 a fost un alt meci. Simona Halep n-a mai existat pe teren. Tenisul ei a devenit tot mai bătrânesc, lipsit de inițiativă, de forță, de imaginație și de încredere. Părea o începătoare aflată în fața unei câștigătoare de Grand Slam. Dublele greșeli au abundat, chiar și două în același ghem, iar mingile câștigătoare au dispărut definitiv. Din partea cealaltă a fileului, Ostapenko trimitea rachete la care românca n-ar fi ajuns nici dacă avea picioare de doi metri.

Bref: Ostapenko a câștigat tie-break-ul setului 2 cu 7-0, iar setul 3 cu 6-0! În finală, letona o va întâlni pe rusoaica Veronika Kudermetova (24 de ani, locul 31 WTA), calificată prin neprezentarea adversarei sale din semifinale, cehoaica Marketa Vondrousova (22 de ani, locul 28 WTA).

Deși a ajuns în semifinale, Simona Halep va coborî trei locuri în clasamentul WTA, după turneul din Dubai: de pe 23 pe 26. Ea riscă să piardă și poziția de „racheta numărul 1 a României”, pe care o deține neîntrerupt de 8 ani, din 2014. Sorana Cîrstea (31 de ani) a tot urcat până pe locul 31 în WTA Ranking Live.

Pentru că a ajuns în semifinale, Simona Halep și-a asigurat un premiu de 37.500 de dolari.

* Djokovici spune că decât să se vaccineze, mai bine ratează și Roland Garros, și Wimbledon!

Rafael Nadal încheie glorios Australian Open, întorcând fantastic de la 0-2 la 3-2. O mare lecție dată lui Novak Djokovici

Ce a înțeles tatăl lui Djokovici: „50 de gloanțe în pieptul lui Novak. Tentativa de asasinare a celui mai bun sportiv din lume s-a încheiat“

Simona Halep și-a dat afară antrenorii după ce a fost eliminată în „optimi” la Australian Open

Eliminare dureroasă a Simonei Halep, în „optimi”, la Australian Open. Și Sorana Cîrstea a pierdut

Start în forță pentru tenismenele române la Australian Open: 5 din 6 s-au calificat în turul 2. Salt de la 57.164 la 112.382 de dolari

VIDEO. Simona Halep începe anul cu un turneu câștigat la Melbourne, înainte de Australian Open. Este primul triumf după 16 luni

Fotbal: Edi Iordănescu e, oficial, selecționerul României. Primul obiectiv: câștigarea grupei în Liga Națiunilor

La 76 de ani, Mircea Lucescu a fost desemnat antrenorul anului în Ucraina! Românul a câștigat campionatul și Cupa, cu Dinamo Kiev, și a jucat în grupele Ligii Campionilor

S-a făcut dreptate: Lewandowski a fost desemnat de FIFA jucătorul anului 2021. Messi n-a mai păcălit și juriul forului mondial, precum pe cel de la „France Football”