sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportGroparul Ungariei: puștiul albanez născut în Anglia, crescut de Chelsea și "forjat"...

Groparul Ungariei: puștiul albanez născut în Anglia, crescut de Chelsea și „forjat” în Olanda, unde l-a trimis pandemia

-

Echipa de fotbal a Ungariei și-a compromis șansele de calificare la Campionatul Mondial din Qatar (2022), după o dublă înfrângere în fața Albaniei, cu același scor: 0-1. Prăbușirea naționalei maghiare, confirmată și de celelalte rezultate din această toamnă (0-4 cu Anglia, doar 2-1 cu Andorra), contrastează cu excelenta prestație de la Euro 2020 (desfășurat în iunie-iulie 2021).

Sâmbătă seara, pe „Puskas Arena” din Budapesta, maghiarii s-au străduit să întrerupă seria neagră și să marcheze, în sfârșit, în poarta Albaniei, după nefericitul 0-1 de la Tirana, de luna trecută.

Ofensiva Ungariei a fost însă sterilă, iar în minutul 79 s-a desăvârșit dezastrul: albanezii au marcat golul care le-a mai adus 3 puncte și i-au fixat pe locul 2 în Grup I, cu un punct în fața Poloniei și cu 4 în fața Ungariei.

Clasamentul Grupei I

Groparul Ungariei: un albanez de 20 de ani, născut în Anglia și crescut de Chelsea

Golul care îngropat Ungaria pe „Puskas Arena” a fost reușit de tânărul Armando Broja (20 de ani). Acesta n-a fost titular, ci a intrat în minutul 66, în locul lui Uzuni. Peste 13 minute a dat Ungariei lovitura de grație.

S-a repetat scenariul din 5 septembrie, când, la Tirana, Armando Broja a fost trimis pe teren în minutul 78, în locul lui Balaj, iar 9 minute mai târziu a marcat golul victoriei. A fost prima sa reușită pentru Albania, cu 5 zile înainte de a împlini 20 de ani.

Trei zile mai târziu, în meciul cu San Marino, tot la Tirana, Armando Broja a intrat în joc imediat după pauză, în locul lui Bajrami, iar după 16 minute (în minutul 61) a înscris golul de 3-0.

Armando Broja nu s-a născut în Albania, ci la Slough, în Anglia, pe 10 septembrie 2001. Părinții săi sunt migranți albanezi.

Armando Broja a crescut în Academia de fotbal a lui Chelsea. Timp de trei ani (2017-2020), el a jucat în echipele Under 17 și Under 23 ale clubului londonez.

În primăvara anului trecut a fost cooptat în lotul primei echipe. La scurt timp a debutat în prima ligă engleză, la 18 ani și jumătate: a jucat 4 minute în Chelsea – Everton 4-0, pe 8 martie 2020, înlocuindu-l în minutul 86 pe campionul mondial Olivier Giroud (Franța). Pe atunci, antrenorul lui Chelsea era englezul Frank Lampard. Pe banca lui Everton se afla italianul Carlo Ancelotti.

Cariera lui Armando Broja

Armando Broja a avut însă ghinion: imediat după debutul său în Premier League, într-o echipă cu mari vedete, fotbalul a intrat în carantină, din cauza pandemiei de Covid-19. Următorul meci al lui Chelsea, după acel 4-0 cu Everton, a fost peste trei luni și jumătate: 2-1 cu Aston Villa, la Birmingham, pe 21 iunie 2020.

În acel moment, însă, Armando Broja nu se ma afla la Chelsea. El plecase la Vitesse Arnhem, în Olanda, pentru a avea șanse să fie titular. Și a jucat 30 de meciuri în sezonul 2020-2021, dintre care 21 în primul „11”. A fost golgheterul echipei, cu 10 reușite. Aportul său a fost decisiv pentru va Vitesse să ocupe locul 4 și să prindă un loc în cupele europene.

În vara acestui an, Armando Broja a revenit în Premier League, la Southampton, unde este mai mult rezervă. Tot rezervă este și la naționala Albaniei, însă din această postură a marcat deja de 3 ori, fiind golgheterul echipei în preliminariile CM 2022!

De la 1-1 cu Franța și 2-2 în Germania la dublul 0-1 cu Albania

În iunie 2021, Ungaria a avut prestații remarcabile la Euro 2020:

• 0-3 cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo (dar în minutul 84 era 0-0)
  • 1-1 cu Franța lui Mbappé și Benzema
  • 2-2 cu Germania, la München (nemții au egalat în minutul 84).

În această toamnă, însă, în preliminariile Campionatului Mondial, Ungaria s-a prăbușit pur și simplu:

• 0-4 cu Ungaria (la Budapesta)
  • 0-1 cu Albania (la Tirana)
  • 2-1 cu Andorra (la Budapesta)
  • 0-1 cu Albania (la Budapesta).

Maghiarii au marcat doar în poarta modestei Andorra; în rest – secetă totală.

* Speranțe spulberate în minutul 81: Germania – România 2-1 (0-1). Ianis Hagi, dezamăgit după ce a marcat un gol fabulos

* VIDEO. Nemții sunt uluiți de golul lui Ianis Hagi: „O acțiune extraordinară! Un gol de colecție!”. Hansi Flick: „Și-a folosit ambele picioare și a gândit foarte bine faza”

VIDEO. Unul dintre cele mai rapide goluri din istoria fotbalului, marcat la Rădăuți, în secunda 4! Mai iute decât brazilianul Leao de la AC Milan

„Perla lui Hagi”, cel mai tânăr marcator din istoria Ligii 1 la fotbal: 15 ani și 6 luni. Născut în Canada, pregătit un an la Barcelona

Falimentul european al fotbalului românesc: Steaua Roșie Belgrad – CFR Cluj 4-0! FCSB, CSU Craiova și Sepsi au capitulat de mult

Cea mai rușinoasă zi din istoria fotbalului românesc: FCSB, CSU Craiova și Sepsi, eliminate de echipe din Kazahstan, Albania și Slovacia! Pentru asta a fost boicotată Olimpiada?!

Dublu șoc pentru fotbalul spaniol: Real Madrid – Șerif Tiraspol 1-2, Benfica Lisabona – Barcelona 3-0. Halal „galactici” și „extratereștri”!

La 7 zile după ce s-a măritat cu Toni Iuruc, Simona Halep s-a despărțit de antrenorul Darren Cahill

Emma londoneza, fata lui Ian (fost Ion) și a chinzoaicei din Canada. Cel mai frumos basm al sportului în era globalizării

A murit un om enorm: Ivan Patzaichin. Mare sportiv, uriaș caracter. Medaliat cu aur la 4 Olimpiade, campion mondial de 8 ori