sâmbătă, iulie 19, 2025
AcasăNewsFelix Baumgartner n-a făcut atac de cord, ci a murit din cauza...

Felix Baumgartner n-a făcut atac de cord, ci a murit din cauza unei camere de filmat! A vrut să deschidă parașuta de siguranță, dar era prea aproape de pământ

-

Și totuși, Felix Baumgartner n-a făcut atac de cord în timpul zborului, ci a murit din cauza unei camere de filmat care a intrat în elicea parapantei! De aceea, aparatul de zbor a început să se învârtă în spirală, ca un sfredel, și s-a prăbușit rapid. Legendarul parașutist n-a mai avut timp să deschidă parașuta de siguranță (de urgență): se apropiase prea mult de pământ.

Au apărut noi detalii despre accidentul în care austriacul Felix Baumgartner (56 de ani) și-a pierdut viața în satul de vacanță Le Mimose, la 2 kilometri de centrul orașului Porto Sant’Elpidio, de pe coasta de est a Italiei, la Marea Adriatică.

Deși se credea că Baumgartner a pierdut controlul asupra aparatului de zbor din cauza unei probleme de sănătate (un atac de cord), inspecția inițială a parapantei relevă faptul că austriacul a murit din cauza unei probleme tehnice.

Jurnaliștii de la Il Resto del Carlino explică: „O reconstituire aproximativă arată că Baumgartner instalase o cameră de filmat pe paramotor, pentru a filma zborul din spate. Aceasta fusese fixată cu o frânghie, iar el o manevra cu ajutorul unui mini-pilot. Apoi s-a întâmplat ceva neașteptat: poate din cauza unui blocaj sau poate din cauza unei manevre rapide, camera a ajuns în mijlocul elicei, provocând prăbușirea aripii și a aeronavei. În acel moment, austriacul a încercat să deschidă parașuta de urgență, dar se afla deja prea jos, iar dispozitivul nu s-a activat la timp. Aceasta este o reconstituire care va trebui confirmată de raportul consultantului tehnic desemnat de Parchetul din Fermo, care a deschis un dosar împotriva unei persoane necunoscute”.

- Advertisement -

După prima examinare post-mortem, Parchetul din Fermo a ordonat o autopsie pentru a stabili cu precizie cauza morții lui Baumgartner.

Piscina lângă care s-a prăbușit Felix Baumgartner

„Se învârtea în spirală”

Teoria accidentului este susținută și de mărturiile a două persoane care au văzut parapanta prăbușindu-se: un turist și un localnic. Cei doi martori au fost audiați de carabinieri.

Turistul a descris scena astfel: „Am văzut apartul de zbor în cădere liberă și se învârtea în spirală. Pânza, care se află de obicei deasupra, era fărâmițată”.

- Advertisement -

Localnicul a explicat: „Când l-am văzut căzând, nu era foarte departe de sol. Sunt un împătimit al zborului cu parapanta și, după părerea mea, nu a fost o boală care l-a făcut să piardă controlul. O astfel de cădere, așa cum am văzut-o eu, nu poate fi cauzată decât de o problemă tehnică”.

Felix Baumgartner era celebru la nivel planetar pentru sporturile extreme pe care le practica, în special pentru saltul din stratosferă cu care a stabilit trei recorduri mondiale pe 14 octombrie 2012, în deșertul din New Mexico (SUA):

  • cea mai mare altitudine atinsă de un om cu un balon cu heliu: 38.969,40 metri;
  • cel mai lungă cădere liberă: 36.402,6 metri;
  • cea mai mare viteză în cădere liberă: 1.357,6 kilometri pe oră.

Din 2014, Felix Baumgartner era partenerul de viață al româncei Mihaela Rădulescu, fostă prezentatoare TV.

Felix Baumgartner și Mihaela Rădulescu

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

PSD începe să saboteze Guvernul din care face parte! Nu acceptă să-i fie dați afară sinecuriștii. Prima „săgeată” – trimisă de un agramat

Sondajul care poate destrăma guvernarea: prăbușit la 13,7%, PSD e tentat să se „AUR-ifice” în opoziție!

EDITORIALE:

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -