joi, martie 28, 2024
AcasăSportCele 19 campioane olimpice la sporturi de echipă. SUA domină baschetul, Franța...

Cele 19 campioane olimpice la sporturi de echipă. SUA domină baschetul, Franța handbalul, Oceania rugbyul. La fotbal, aurul a fost confiscat de continentul american

-

România a fost reprezentată la numai două sporturi de echipă, la Olimpiada de la Tokyo: fotbal masculin (locul 11) și baschet 3×3 feminin (locul 7). În rest, la handbal, volei, baschet, polo și alte sporturi nu ne-am calificat pentru aceste Jocuri.

Dincolo de totalul medaliilor acordate la Olimpiada de la Tokyo, e interesant de văzut ce s-a întâmplat la sporturile de echipă.

Națiunea dominantă a fost SUA, care a câștigat 6 din cele 19 medalii de aur (5 la feminin, una la masculin). Sportul pe care americanii l-au dominat și la masculin, și la feminin este baschetul.

Foarte bine stă și Franța, cu 3 titluri (inclusiv ambele la handbal – și masculin, și feminin!).

Noua Zeelandă a jucat ambele finale la rugby în 7, dar a câștigat doar la feminin. La masculin, a fost depășită tot de o echipă din Oceania: Fiji.

Vecina noastră Serbia e campioană olimpică la polo, după o finală „balcanică” jucată contra Greciei.

La fotbal, ambele medalii de aur au mers pe continentul american: Brazilia șa masculin, Canada la feminin. Finalistele au fost europene și au pierdut după prelungiri (Spania), respectiv penalty-uri (Suedia).

Campioanele olimpice la sporturi de echipă

• SUA – 6 (baschet M și F, volei F, polo F, baschet 3×3 F, volei pe plajă F)

Fotbal

MASCULIN: Brazilia – Spania 2-1 (1-1), după prelungiri. Goluri: Matheus Cunha (45+2), Malcom (108) / Oyarzabal (61). În minutul 38, la 0-0, brazilianul Richarlison a ratat un penalty.

FEMININ: Canada – Suedia 1-1 (1-1) după prelungiri, 3-2 la penalty-uri. Goluri: Jessie Fleming (68 – din penalty) / Stina Blackstenius (34).

FEMININ: SUA – Australia 2-0

* Furie la Beijing: China a fost depășită de SUA în ultima zi a Olimpiadei! Propaganda chineză nu mai poate clama superioritatea comunismului asupra democrației

* Final de Olimpiadă pentru România: o medalie de aur și trei de argint, locul 46 pe națiuni

Două fete de 22 de ani aduc României primul „aur” la Olimpiada de la Tokyo: canotoarele Ancuța Bodnar și Simona Radiș! Plus: argint la 4 rame fără cârmaci (masculin). România urcă pe locul 16 în clasamentul pe medalii

Canotajul ne mai aduce o medalie de argint la Olimpiadă. Suntem pe locul 18, înaintea Spaniei, dar după Slovenia sau Kosovo

Ana Maria Popescu a ratat dramatic aurul olimpic, la ultima tușă. România, locul 10 în clasamentul pe medalii

Burleanu, Iorgulescu, Becali, ați reușit: zero goluri marcate în 3 meciuri la Olimpiadă! Respect, Hagi!

Au luat aurul olimpic și s-au aranjat: cafea, telefoane și abonament toată viața + casă, teren, 5 vaci + 150.000 de euro