vineri, mai 3, 2024
AcasăPariuri sportiveAfrica îşi încoronează "regina"! SuperCote pentru finala Nigeria – Coasta de Fildeş

Africa îşi încoronează „regina”! SuperCote pentru finala Nigeria – Coasta de Fildeş

-

Finala Cupei Africii din 2024 are loc duminică seară, pe stadionul „Alassane Ouattara” din Abidjan, între Nigeria şi Coasta de Fildeş, o reluare a întâlnirii celor două echipe din Grupa A. Multe s-au schimbat de atunci, gazdele au reuşit să treacă peste momentele în care toate speranţele păreau pierdute, iar acum sunt în formă înainte de marea finală.

Cine câştigă Cupa Africii? Descoperă oferta pentru Nigeria – Coasta de Fildeş!

Cu un interimar în finală

Gazdele ediţiei din acest an s-au calificat in extremis în fazele eliminatorii, după ce au terminat grupa pe locul 3, cu doar 3 puncte. Până la calificare a fost înfrângerea cu accente umilitoare împotriva selecţionatei din Guineea Ecuatorială, 0-4, meci care a adus demiterea antrenorului francez Jean-Louis Gasset.

Condusă de pe banca tehnică de interimarul autohton Emerse Faé şi din teren de experimentații Serge Aurier și Franck Kessié, Coasta de Fildeş a eliminat în optimile de finală deţinătoarea en-titre, Senegal, în urma loviturilor de departajare. Pentru ivorieni au urmat alte 120 de minute pline de dramatism, încheiate cu un nou succes, împotriva lui Mali (2-1). Cu adevărat o minune reuşită de Coasta de Fildeş, având în vedere că a jucat în 10 oameni întreaga repriză secundă şi cele 30 de minute de prelungiri, a fost condusă cu 0-1, a egalat în minutul 90 și a punctat decisiv în minutul 120+2!

Semifinala a adus Coastei de Fildeș şi prima victorie în timpul regulamentar din fazele eliminatorii (a doua din turneu, după 2-0 la debut cu Guinea-Bissau): 1-0 cu R. D. Congo. Sebastien Haller şi-a adus naţionala tot mai aproape de al treilea trofeu din istorie. Golul marcat de atacantul lui Borussia Dortmund în victoria cu fostul Zair este totodată singura reuşită a lui Haller în acest turneu.

Cine înscrie în finala Cupei Africii? Descoperă cotele pentru marcatori şi alege-ţi favoritul!

„Super-vulturii” lui Peseiro

Portughezul Jose Peseiro, fost antrenor de la Rapid în urmă cu 15 ani, a reuşit să ducă naţionala Nigeriei până în finală, chiar dacă la începutul turneului formația sa nu era principala favorită.

Nigeria a început turneul printr-un rezultat de egalitate, 1-1 cu Guineea Ecuatorială. A fost primul şi singurul meci în care a marcat starul lui Napoli, Victor Osimhen, însă de atunci jocul nigerienilor s-a schimbat, iar noua filosofie adoptată, bazată pe pragmatism și disciplină de fier, a dus echipa lui Peseiro până în finală.

Jocul defensiv al Nigeriei s-a făcut remarcat, selecţionata „vulturilor” primind un singur gol în faza grupelor, două în total în cele 6 meciuri de până acum. Iban Salvador (din Guineea Ecuatorială) și sud-africanul Mokoena (din penalty, în minutul 90) au fost singurii care au reușit să înscrie în poarta Nigeriei, în partide încheiate 1-1.

Între aceste două meciuri au fost patru victorii „la zero” ale echipei lui Peseiro: 1-0 cu Coasta de Fildeș, 1-0 cu Guineea-Bissau, 2-0 cu Camerun, 1-0 cu Angola.