Tot mai multe voci din PSD arată tactica perversă pe care o adoptă cel mai corupt și iresponsabil partid din coaliția de guvernare: șantajul de tip rusesc, cu pretenții absurde. Însuși președintele interimar, Sorin Grindeanu, amenință cu intrarea în opoziție și declanșarea anarhiei, în caz că USR și PNL vor avea candidat comun la alegerile pentru Primăria Capitalei.
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu (51 de ani), a confirmat că o posibilă alianță USR-PNL la alegerile pentru Primăria Capitalei ar putea duce la ruperea coaliției de guvernare.
Surse politice au dezvăluit că, în ședința de miercuri seară a liderilor celor patru partide de la Putere, PSD-iștii ai lansat oficial șantajul abject: dacă USR și PNL vor susține un candidat comun pentru funcția vacantă de primar general al Capialei, PSD se va considera „izolat” și va ieși de la guvernare!
Este un șantaj pe rețetă rusească: un partid încearcă să impună opțiunile electorale ale altor partide, așa cum Rusia are pretenția de a impune opțiunile geopolitice ale Ucrainei, Georgiei sau Republicii Moldova.
Dacă țările ex-sovietice, acum independente, nu fac cum le dictează Rusia (să nu adere la NATO), atunci vor fi atacate militar și ocupate, iar Moscova le va contola prin guverne-marionetă.
Dacă USR și PNL vor avea un candidat comun la Primăria Capitalei, atunci PSD va ieși de la guvernare, declanșând o criză politică majoră.
Dublul șantaj al PSD, în privința alegerilor de la Capitală
Este un șantaj de tip rusesc, prin care PSD înceacă să blocheze instalarea lui Cătălin Drulă (44 de ani) în fruntea adminstrației locale din București. Ar putea veni și PSD în această construcție politică, susținându-l pe Drulă, dar nu vrea! În plus, PSD se teme că va înregistra un nou eșec electoral în Capitală.
De aceea, partidul-corupție încearcă fie să impună partenerilor de guvernare un candidat al său (Daniel Băluță sau Gabriela Firea), fie să meargă toți pe un candidat al nimănui, după modelul doctorului Cătălin Cârstoiu, de anul trecut. Formule evident absurde, pentru că USR ocupă primul loc în orice sondaj pe Capitală, iar victoriile lui Nicușor Dan îi conferă un argument în plus.
De fapt, PSD recurge la un dublu șantaj:
1. pretinde ca USR și PNL să nu susțină un candidat comun la Primăria Capitalei;
2. cere imperativ prim-ministrului Ilie Bolojan să nu stabilească data alegerilor locale parțiale în acest an, ci în 2026, deși termenul legal de 90 de zile a fost depășit deja.
În ambele situații, PSD amenință cu ieșirea de la guvernare dacă „nu este respectat” (adică nu-i sunt acceptate pretențiile absurde).
De observat că, la punctul 2, Grindeanu îl somează pe Bolojan să încalce legea, altfel PSD aruncă țara în anarhie!
Grindeanu: „Dacă va exista o alianță a două partide din trei, care să ducă la izolarea PSD, se poate ajunge la ruperea coaliției”
Sorin Grindeanu susține că PSD și-ar dori fie ca fiecare partid să aibă candidat separat pentru București, fie o candidatură comună PSD-PNL-USR (dar cu candidat impus de PSD!).
Joi, la sediul partidului, liderul PSD – premierul sinistrei Ordonanțe 13, dar și pasagerul corupt din „avionul Nordis” – a declarat: „Nu este vorba despre data alegerilor, ci despre această coaliție — dacă ne dorim sau nu să meargă mai departe. Nu are nimeni nicio problemă dacă fiecare parte din această coaliție consideră de cuviință să-și desemneze un candidat propriu, să-și contureze programul. De asemenea, nu ne opunem unui candidat comun. Însă, ca să existe o alianță a două partide din trei, care să ducă la izolarea PSD în cadrul coaliției… acest lucru va duce într-un final la ridicarea gradului de instabilitate politică și chiar și la ruperea coaliției„.
Sorin Grindeanu și-a întărit șantajul: „Alegerile pentru București nu sunt comparabile cu alegerile de niciunde din țară, iar atunci când lucrurile par că sunt făcute în a izola PSD, înseamnă că PSD nu e dorit în coaliție. Alegerile din București reprezintă un punct pe care trebuie să-l depășim dacă vrem să continuăm în coaliție. Acest scrutin are un potențial foarte mare care să conducă la o posibilă explozie. Un candidat comun al tuturor partidelor poate fi o soluție”.
Întrebat dacă știe să se fi luat o decizie privind o alianță USR-PNL pentru alegerile din Capitală, Grindeanu a precizat: „Suntem prevăzători”.
În ședința coaliției, miercuri seară, PSD a amenințat din nou cu ieșirea de la guvernare. Motivul nemulțumirii este posibila candidatură comună USR-PNL pentru București.
Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!
PSD a scăzut mult de la 30% in urmă cu câțiva ani la 17% in prezent. E ceva! Mai trebuie să scadă încă 7-8 procente să ajungă la „valoarea” lor!
P.S. Grindeanu e un lider f.f. slab! Și Ciolacu cel fără școală e mai șmecher!
Oare când te scapi și postezi aici o rusească destinată Republicii Moldova?
Așa cum ai făcut cu Buratino…😀
Apropo, ai pierdut atunci macar 10% din copeici?
mai greșește odată îl trage curentul pe geam.
ACEASTA E O PARTE DIN MISIUNEA savonei ?
ak-24
„Lia Savonea, decizie ICCJ în favoarea lui Dan Voiculescu. Bucurie la Antena 3: ”Înalta Curte confirmă abuzurile judecătoarei Camelia Bogdan””
E o situatie care poate fi rezumata in felul urmator: balamaua forteaza usa.
Asta ne-a fost democratia de dupa ‘89: alegeri libere dar pe podium se defileaza controlat.
S-a stricat jucaria prima data cu marinarul si a doua oara cu olimpicul, cand, probabil din lipsa de banet, democratia a fost lasata mai libera in lat. Iar cetatenii chiar sunt pro-democratie, (uimitor!) si nu au ratat ocazia sa ramana democrati, si saraci si cinstiti au ramas.
Asa ca s-a pus in aplicare marea ispitire: va dam si voua, astia mai mici, firimituri contractate si supracintractate, ca, dupa 20 de ani de rasturnari, sa luam tot. Dificil moment. Speranta e tot la cetateni, uimitor de pro-europeni, cei care au salvat mereu situatia.
bine, sa plece. Sa plece, ca asa se pot arata toate grozaviile facute pe timpul.lui ciolacu. Sa vada si boborul de ce are taxe marite!
Grozaviile facute de protejatii lor in timpul cand PSD a fost la conducere au inceput sa iasa la iveala acum, cand conducerea nu mai poate fi controlata de ei, fiindca existe Bolojan si USR.
Daca vor darama alianta, se vor alia cu AUR si Sosoaca, si grozaviile vechi se vor ascunde, dar vor aparea unele si mai mari. Abia atunci poporul va intelege ce pacaleala uriasa a luat.
Sa plece. Au conlucrat continuu, contribuind fiecare in felul lui la sabotarea reformei lui Bolojan. Dar, daca AUR era totusi in opozitie, PSD a avut atitudinea dezgustatoare de a juca la doua capete, fiind si in opozitie, si la putere.
„se vor alia cu AUR si Sosoaca, si grozaviile vechi se vor ascunde”
Dumneata nu prea știi pe ce lume trăiești. Tocmai acesta era rostul schimbării pe care voi ați ratat-o in 18 mai, demascarea tuturor „grozaviilor”!
Dar cred ca am așteptări prea mari de la niște gâze modeste care mișună seara pe sub balconul mesiei din debara.
Trebuia schimbat PCR-ul cu KGB–ul.
Uitați-vă la fața lui. Pare a unei jigodii perverse.
Dar să nu ne îmbătăm cu apă rece. Absolut toți sunt la fel. Nu au făcut și nici nu vor să facă absolut NIMIC pt popor. Nouă ne pun biruri pt ca ei să huzurească. Tăiere pensii speciale doar pt magistrați. Alte pensii nesimțite…iar nimic. Prea mult nimic tovarăși!
President Dan declară cu emfază că nu au Plan de Țară.
Da’ chiar că nu aveți nevoie de așa ceva. Ce, noi suntem polonezi? Ce rușine! Doar gargară made in Ciolacu: „Vorbe nu fapte”.
Nerușinarea e grosieră la politrucul român.
Fără președintele Ciolacu, PSD a căzut în irelevanță.
Sa se care.Ponta si cei din AUR de abia astea pta asta. PSDeii de la baza partidului)securisti noi sau vechi, militieni si turnatorii lor, fosti activisti PCR, FSN, PDSR, PSD, , i, s-au raspandit exact ca in campanile electorale pe strazi, in parcuri, in gari , in mall-uri ptr a spune oamenilor ca in ianuarie 2026 Nicusor Dan nu vor mai fi in functii si Presedinte va fi Ponta.In 2 zile indivizi ciudati mi-au spus asta de 3 ori.