joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportVIDEO: România - Spania 1-2. Blestemul naționalei de fotbal, cu Contra antrenor:...

-

A fost al treilea meci important consecutiv (se exclud 4-1 cu Feroe și 4-0 în Malta) în care România este condusă cu 2-0 și revine marcând cel puțin un gol. Așa am pierdut în Suedia și cu Spania, tot ce-am putut salva a fost un punct în Norvegia. Ar fi bine, totuși, ca meciurile cu Norvegia și Suedia, de pe teren propriu, să nu treacă prin 0-2.

Nu te poți supăra că ai pierdut la limită, 1-2, meciul cu Spania, o echipă foarte bună, care joacă un fotbal enervant de bun: tiki-taka, țaca-paca, îți confiscă mingea și greu mai pui piciorul pe ea. Dar devine teribil de enervant să constați că, în mandatul de selecționer al lui Cosmin Contra, România trebuie să încaseze două goluri înainte de a-și da drumul la joc.

În Suedia, am fost conduși cu 2-0 la pauză. Jocul s-a schimbat radical în repriza a doua, Keșeru a redus diferența, am fost la un pas de egalare, dar am pierdut.

În Norvegia, după 0-0 la pauză, am trecut din nou prin calvarul lui 0-2, dar am avut puterea de a egala în prelungiri.

Și meciul cu Spania, de joi seară, a avut o regie asemănătoare. Ne-am luat rația tradițională de două goluri, apoi am descoperit că putem să și atacăm, ba chiar să și marcăm. Scorul s-a blocat la 1-2, deși spre final Pușcaș și Andone au fost foarte aproape de 2-2.

Câteva observații la meciul cu Spania

• Ciprian Tătărușanu (rezervă la Olympique Lyon, în Franța) rămâne un portar foarte bun. Fără reflexele sale de excepție din prima repriză, meciul s-ar fi încheiat la pauză, nu mai aveam șansa unei reveniri.
  • Avem un atacant de clasă: George Pușcaș (23 de ani). Acesta ar merita să joace la o echipă mai bună decât Reading, în liga a doua engleză.
  • Ca și în Norvegia, intrarea lui Ianis Hagi a dinamizat jocul, a sporit forța ofensivă. Ianis a livrat câteva centrări minunate de pe dreapta: una la golul lui Andone (via Pușcaș), alta la ratarea lui Pușcaș (paradă enervant de bună a lui Kepa). Tot Ianis i-a pasat inteligent lui Pușcaș, din lovitură liberă, la o altă mare ocazie de 2-2.
  • Foarte bine a intrat în joc și Florin Andone, transferat recent la Galatasaray Istanbul.
  • Marele câștig al acestei echipe este relația de joc extrordinară Ianis Hagi – George Pușcaș, „importată” de la naționala de tineret. Un fel de Gică Hagi – Florin Răducioiu de pe vremuri.
  • Rușinoase secvențele primitive oferite de unii suporteri (cei doi care au intrat pe gazon, cei care au detonat petarde și au aprins fumigene, cei care au huiduit minutul de reculegere). Aceste primate merită expulzate de pe stadioane!

Clasamentul Grupei F

Duminică, 8 septembrie, se dispută meciurile: România – Malta (ora 19.00, Ploiești), Suedia – Norvegia, Spania Feroe.

La Euro 2020 se califică primele două clasate. Patru meciuri de la turneul final vor fi găzduite de Arena Națională din București.

Donați AICI pentru a susține proiectul ZIARISTII.COM!

* VIDEO. La 19 ani, Bianca Andreescu e în finala US Open! Adversară îi va fi Serena Williams, care are 2 x 19 ani!

VIDEO. O lecție pentru Simona Halep și Sorana Cîrstea. Bianca Andreescu a arătat cum poate fi învinsă durdulia Taylor Townsend

VIDEO. Neputința new-yorkeză a Simonei Halep. A treia eliminare prematură. Risc de prăbușire în clasamentul WTA

Finală epică la Wimbledon: Djokovici – Federer 7-6, 1-6, 7-6, 4-6, 13-12. Sârbul triumfă prin trei tie-break-uri, deși la ghemuri a fost 36-32 pentru elvețian!

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

LIVE: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Victorie magnifică la Wimbledon!

INTERVIU. Belodedici: „Becali să meargă la Hagi cu un caiet și să-și ia notițe!”. Și: „Dacă vin rușii, ne batem cu ciomegele”

Ivan Patzaichin: „Trăiesc bine pentru că n-am intrat în politică”. Cum a încercat Meleșcanu să-l atragă spre PDSR

EX-TRA-OR-DI-NAR! Meci fabulos în Scoţia făcut de CFR Cluj: 4-3 cu Celtic Glasgow! Campionii României merg în play-off-ul Champions League