vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportVIDEO. Primul meci de fotbal oprit din cauza Covidului. Benfica avea 7-0...

VIDEO. Primul meci de fotbal oprit din cauza Covidului. Benfica avea 7-0 la pauză, adversara sa a rămas doar cu 6 jucători. Un portar a jucat fundaș

-

Într-o țară cu o rată de vaccinare de peste 90%, pandemia de Covid a dus la oprirea unui meci de fotbal imediat după pauză. Meciul Belenenses – Benfica, disputat între două echipe din Lisabona, a avut parte de condiții speciale: gazdele au putut trimite pe teren doar 9 jucători (în loc de 11), pentru că toți ceilalți din lot erau infectați cu Covid.

Imediat după pauză, la scorul de 0-7, partida a fost oprită, pentru că Belenenses mai avea doar 6 jucători valizi (trei se accidentaseră), iar regulamentul condiționează disputarea meciurilor de fotbal doar dacă fiecare echipă are pe teren cel puțin 7 jucători.

La Belenenses, echipă modestă din capitala Portugaliei, 14 jucători și 3 persoane din staff-ul tehnic au avut test pozitiv la Covid-19, săptănâna trecută.

Din cauza focarului de coronavirus, antrenorul Filipe Candido (42 de ani) a avut la dispoziție doar 9 jucători apți (dintre cei 23 din lot) pentru meciul cu mult mai puternica Benfica, de pe teren propriu („Estadio Nacional”).

Dintre cei 9 fotbaliști „de sacrificiu”, majoritatea erau de obicei rezerve (7 portughezi, un brazilian și unul din Burkina Faso).

Unul dintre cei doi portari disponibili, Joao Monteiro (20 de ani), s-a reprofilat și a jucat fundaș central, întrucât era deficit de jucători de câmp.

Atenție: toate astea s-au întâmplat în prima ligă portugheză, nu prin vreo ligă inferioară din Albania!

Cei de la Benfica le-au dat cât au putut. Antrenorul lui Belenenses plângea

În aceste condiții, cu „9 contra 11” încă din primul minut, evident că Belenenses n-a putut face față Benficăo, care a luat jocul în serios și n-a avut milă de adversarul care era groggy. Astfel, la pauză, scorul era 7-0 pentru Benfica. Primul gol a venit chiar în minutul 1 și a fost un autogol (autor: Eduardo Kau, singurul brazilian din echipă). Au marcat apoi elvețianul Seferovici (min. 19 și 39 – ultimul din penalty), germanul Weigl (27) și uruguayanul Nuñez (32, 34 și 45).

În fața „măcelului” la care era supusă echipa sa, antrenorul Filipe Candido a izbucnit în plâns.

Pe măsură ce prima repriză se derula, au început să apară accidentările printre jucătorii lui Belenenses, care încercau să facă un supraefort pentru a limita proporțiile scorului. Astfel, la începutul reprizei a doua, de la vestiare au revenit doar 7 fotbaliști dintre cei 9. Imediat după reluarea jocului, încă un fotbalist s-a prăbușit pe gazon.

Astfel, cu doar 6 jucători în echipă, Belenenses n-a mai îndeplinit condiția regulamentară de a avea cel puțin 7 fotbaliști pe teren. Arbitrul Manuel Mota a fluierat încheierea partidei în minutul 46 (deși un meci normal ține 90 de minute).

„11 la 9” în prima repriză, „11 la 7” la startul reprizei secunde. Formula „6 la 7” nu este însă permisă în fotbal.

Conducerea clubului Belenenses ceruse Federației Portugheze de Fotbal să amâne partida cu Benfica, dar solicitarea a fost respinsă.

Conform BBC, reacția jucătorilor de la Belenenses, exprimată sub forma unui comunicat, a fost emoțională: „Fotbalul are inimă doar dacă este competitiv. Fotbalul are inimă doar dacă este cu adevărat sportiv. Fotbalul are inimă doar atunci când este un exemplu pentru sănătatea publică. Astăzi, fotbalul şi-a pierdut inima”.

Internaționalul portughez Bernardo Silva, de la Manchester City, a reacționat pe Twitter: „Ce este asta? Sunt oare singurul care nu înţelege de ce jocul nu a fost amânat?”.

Belenenses – Benfica 0-7

Prin această victorie tristă, Benfica a urcat pe primul loc, având 31 de puncte după 12 meciuri jucate. FC Porto şi Sporting Lisabona au 29 de puncte, dar n-au jucat încă în această etapă.

Belenenses ocupă locul 16, antepenultimul, cu 8 puncte.

* FOTBAL. Ca să meargă la Mondiale, România trebuia să bată Italia și Portugalia, ambele în deplasare! Barajele pentru Qatar 2022

Gică Popescu: „Nu m-am uitat la meci, m-am uitat la Formula 1. Ăștia de la FRF au luat-o razna rău de tot!” Concluzia campaniei ratate pentru CM 2022

Gigi Becali l-a alungat pe Edi Iordănescu după 3 luni, deși rezultatele erau foarte bune. Antrenorul a renunțat și la salarii, și la clauza de 500.000 de euro

Edi Iordănescu îi face portretul de satrap patronului său, Gigi Becali

Gigi Becali îl jignește pe Edi Iordănescu, pentru a-l face să plece singur, ca să nu-i achite clauza de 500.000 de euro. Antrenorul are rezultate excelente, 7 victorii și un egal în ultimele 8 etape, deși Becali anti-vaccinistul i-a băgat echipa în carantină

„Perla lui Hagi”, cel mai tânăr marcator din istoria Ligii 1 la fotbal: 15 ani și 6 luni. Născut în Canada, pregătit un an la Barcelona

VIDEO. Cursa de aur a unui campion de vis: la 17 ani, înotătorul David Popovici câștigă titlul european la seniori, la 200 de metri liber!