duminică, septembrie 8, 2024
AcasăSportOlimpiada de la Paris: primul clasament pe medalii are în frunte Australia!...

Olimpiada de la Paris: primul clasament pe medalii are în frunte Australia! Victorii românești spectaculoase la canotaj, tenis și tenis de masă, dar suntem încă departe de medalii

-

Sportivii români au obținut victorii importante sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Paris. Succesele au venit la canotaj, tenis și tenis de masă.

Ziua de sâmbătă, prima în care s-au acordat medalii la Olimpiada de la Paris, a stabilit și cel dintâi clasament pe medalii la marea competiție planetară.

Surprinzător, primul lider nu este nici SUA, nici China – marile favorite la primele două locuri –, ci Australia.

20 de țări au obținut deja cel puțin câte o medalie. Aurul a fost luat de sportivi din 10 țări: 5 din Asia, 3 din Europa, plus Australia și SUA.

România nu are încă nicio medalie, dar sportivii noștri au onținut deja câteva victorii importante, unele extrem de spectaculoase, avansând spre fazele superioare și apropiindu-se astfel de podium.

Dintre sportivii români, au intrat în concurs cei de la tenis, tenis de masă, canotaj și gimnastică – evident, nu toți.

Clasamentul pe medalii (sâmbătă, 27 iulie)

TENIS: Jaqueline Cristian i-a întristat pe francezi, Irina Begu i-a dat emoții liderului mondial

Jaqueline Cristian (26 de ani) este singura tenismenă română calificată în turul 2, după victoria surprinzătoare și spectaculoasă în fața unei adversare mult mai bine clasată în ierarhia WTA: Caroline Garcia, „racheta” numărul 1 a țării-gazdă.

În turul 2, Jaqueline Cristian o va întâlni pe veterana germană Angelique Kerber (36 de ani și 6 luni), care într-un duel al fostelor lidere mondiale a învins-o pe japoneza Naomi Osaka: 7-5, 6-3.

Irina Begu (33 de ani) și Ana Bogdan (31 de ani) n-au avut șanse în fața unor adversare de Top 5 mondial. În setul 2, Begu i-a opus o rezistență eroică primei tenismene a lumii, Iga Swiatek: românca avea 5-4 și serviciul, dar poloneza a câștigat trei ghemuri consecutive și a închis meciul.

• Jaqueline Cristian (nr. 61 WTA) – Caroline Garcia (Franța, 25) 5-7, 6-3, 6-4
  • Iga Swiatek (Polonia, 1) – Irina Begu (136) 6-2, 7-5
  • Jasmine Paolini (Italia, 5) – Ana Bogdan (96) 7-5, 6-3.
Jaqueline Cristian

TENIS DE MASĂ: Victorii dramatice pentru Eduard Ionescu și Eliza Samara

La dublu mixt, tandemul Bernadette Szöcs / Ovidiu Ionescu s-a calificat în sferturi de finală, după victoria clară în fața australienilor Minhyung Jee / Nicholas Lum: 4-1 la seturi.

Pentru a-și asigura medalia de bronz, românii trebuie să treacă de perechea sud-coreeană Lim Jonghoon / Shin Yubin.

La Olimpiada precedentă, cea de la Tokyo (2021), Ionescu și Szöcs au ocupat locul 5.

O victorie fabuloasă a obținut Eduard Ionescu, la numai 19 ani! Acesta a revenit incredibil în meciul cu nigerianul Quadri Aruna (numărul 19 mondial), după ce a fost condus cu 3-0 la seturi și a reușit să salveze 5 mingi de meci! Juniorul român a câștigat apoi patru seturi consecutive în fața puternicului sportiv african.

Și Eliza Samara a trecut de primul tur printr-o victorie dramatică, tot cu 4-3 la seturi, în fața ucrainencei Solimia Brateiko.

• Ovidiu Ionescu / Bernadette Szöcs – Nicholas Lum / Minhyung Jee (Australia) 4-1 (11-5, 6-11, 14-12, 11-4, 11-3)
  • Eduard Ionescu – Quadri Aruna (Nigeria) 4-3 (8-11, 9-11, 6-11, 11-8, 12-10, 11-9, 13-11)
  • Eliza Samara – Solimia Brateiko (Ucraina) 4-3 (6-11, 11-3, 8-11, 11-9, 13-11, 9-11, 11-4).
Bernadette Szöcs și Ovidiu Ionescu

CANOTAJ: Trei calificări en-fanfare, probleme la echipajele de 4 vâsle

Sâmbătă, românii a luat startul în cinci curse de canotaj: trei la masculin și două la feminin. Bilanțul zilei: două calificări în semifinale (dublu vâsle feminin, dublu vâsle masculin), o calificare în sferturi de finală (simplu masculin) şi două recalificări (4 vâsle masculin, 4 vâsle feminin).

Echipajul Simona Radiș – Ancuța Bodnar a câștigat calificările probei de dublu vâsle. Româncele n-au avut emoții în seria lor. Ele merg în semifinale cu cel mai bun timp din calificări.

În aceeași probă de dublu vâsle, dar la masculin, tandemul Andrei Cornea – Marian Enache și-a câștigat seria. Cei doi s-au calificat direct în semifinale. Pe locurile următoare s-au clasat Norvegia și Croația.

Mihai Chiruță s-a calificat direct în sferturile de finală ale probei de simplu vâsle, clasându-se pe primul loc în faza seriilor. Debutant la Jocurile Olimpice, Chiruță a reușit să-l învingă pe croatul Damir Martin, medaliat cu bronz la Tokyo, în 2021.

La 4 vâsle masculin, echipajul României (Leontin Nuţescu, Andrei Lungu, Florin Horodişteanu, Ioan Prundeanu) a terminat slab, pe locul 5. În finală s-au calificat primele două clasate din serie, Olanda și Marea Britanie. Românii vor trage în recalificări.

Și la 4 vâsle feminin, rezultatul a fost slab: echipajul României (Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu, Patricia Cireş) s-a clasat pe locul 4 în seria sa, din care s-u calificat Olanda și Ucraina. Româncele vor încerca să se reabiliteze în recalificări.

Simona Radiș și Ancuța Bodnar

GIMNASTICĂ: Doar locul 25 la paralele

În concursul masculin de gimnastică artistică, românul Andrei Muntean s-a clasat doar pe locul 25 în calificările de la paralele, cu 14,366 puncte.

În finală s-au calificat primii 8 gimnaști, dintre care cea mai mare notă a obţinut-o chinezul Jingyuan Zou (16,200).

• Germania – Japonia 97-77

Programul românilor (duminică, 28 iulie): intră în bazin David Popovici!

Gimnastică artistică

• 10.30: România (Lilia Cosman, Amalia Ghigoarță, Ana Bărbosu, Sabrina Voinea, Andreea Preda) / calificări, subdiviziunea 1. Ordinea aparatelor: bârnă, sol, sărituri, paralele.

• 22.05: România – Grecia / Grupa A

* „Barca legendelor” la deschiderea Olimpiadei: o româncă, un spaniol și doi americani! Nadia Comăneci a purtat flacăra olimpică împreună cu Rafael Nadal, Serena Williams și Carl Lewis. Împreună au 20 de titluri olimpice!

* Despărțirea fără suflet dintre Iordănescu II și „Generația de Suflet”

* Cele trei rezerve care au asigurat triumful Spaniei: doi basci și un catalan rebel

OLANDA – ROMÂNIA 3-0. Noi suntem, de fapt, Țara de Jos. Ăsta ne e nivelul, să zicem mersi că am ajuns aici!

ROMÂNIA – SLOVACIA 1-1. Am terminat peste Belgia, am evitat Franța, vom întâlni Olanda!

BELGIA – ROMÂNIA 2-0. Neputincioși, dar optimiști: o remiză cu slovacii ne califică și pe noi, și pe ei!

ROMÂNIA – UCRAINA 3-0. Slava România! Debut istoric la Euro 2024: cea mai clară victorie în 13 turnee finale, întinse pe 94 de ani

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Opriți planeta, Real Madrid vrea să coboare! Caută o altă galaxie, aici s-a plictisit să tot câștige