vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportMulțumim, Simona Halep! "Hagi a tenisului" ne duce la un pas de...

Mulțumim, Simona Halep! „Hagi a tenisului” ne duce la un pas de finala mondială

-

Simona Halep a fost din nou fantastică: ne-a adus două victorii în meciul cu Franța, așa cum a făcut-o și în februarie, contra Cehiei, tot în deplasare.

România conduce Franța cu 2-1 în semifinala Cupei Federației – un fel de Campionat Mondial la tenis feminin (așa cum la masculin e Cupa Davis) -, finala e tot mai aproape. O finală în care adversară ne-ar fi Australia (3-2 cu Belarus), și tot în deplasare.

Meciul Simonei cu Caroline Garcia a fost incredibil de intens, de un dramatism rar întâlnit. Simona a intrat în joc, practic, la 0-4, a pierdut primul set la tie-break și le-a câștigat pe următoarele două la mare luptă, cu un: 6-7, 6-3, 6-4.

Primul set a avut toate ingredientele unui thriller.

* Halep începe catastrofal, Garcia conduce cu 4-0.
* Halep revine fantastic, câștigând 5 ghemuri consecutive.
* La 5-4 și 30-0, pe propriul serviciu, Simona face o dublă greșeală și are parte de o minge amortizată înșelător de zgura terenului. Își pierde echilibrul și serviciul, se face 5-5, apoi 6-5 pentru franțuzoaică.
* Căderea continuă până la 15-40: două mingi de set pentru Garcia.
* Urmează revenirea: mingile de set sunt salvate, se face 6-6.
* În tie-break, Simona ajunge la 6-5, dar ratează mingea de set. La 6-6, alunecă pe zgură, se enervează și pierde tie-break-ul cu 8-6.

Setul 2 a avut trei perioade de dominație: 3-0, 3-3, 6-3 pentru Simona.

Setul decisiv a mers cap la cap până la 4-4, când Simona a reușit break-ul, ajutată și de cele două duble greșeli ale franțuzoaicei (singurele în tot meciul).

România conduce Franța cu 2-1 și mai are nevoie de un singur punct pentru a se califica în finală.

Decisive vor fi ultimul meci de simplu (Irina Begu – Pauline Parmentier) și, dacă va fi cazul, partida de dublu.

Învingătoarea din această confruntare epică va întâlni în finală Australia (Ashleigh Barty, Samatha Stosur), care a câștigat cu 3-2 semifinala cu Belarus (Aryna Sabalenka, Victoria Azaranka).

România – Franța 2-1

• Simona Halep – Kristina Mladenovici …… 6-3, 6-1
  • Caroline Garcia – Mihaela Buzărnescu … 6-3, 6-3
  • Simona Halep – Caroline Garcia …………. 6-7, 6-3, 6-4