joi, septembrie 4, 2025
AcasăMainMagistrații încearcă să-și salveze la CCR pensiile nesimțite și pensionarea la 50...

Magistrații încearcă să-și salveze la CCR pensiile nesimțite și pensionarea la 50 de ani. Decizie luată de Curtea Supremă în unanimitate

-

Magistrații se agață cu gherele de privilegiile nerușinate de care beneficiază în prezent, prin complicitatea, lașitatea și slăbiciunile unor guvernări iresponsabile. Constituiți într-o adevărată „tagmă a jefuitorilor”, ei au hotărât să atace la Curtea Constituțională – prin Curtea Supremă – legea care i-ar aduce la un cadru ceva mai rezonabil, deși judecătorii și procurorii ar continua să fie răsfățații societății chiar și în noile condiții.

Sesizarea ÎCCJ către CCR poate fi citită AICI.

Proiectul de lege pentru reglementarea pensiilor magistraților – AICI.

Secțiile Unite ale Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ), convocate joi de președinta Lia Savonea, au decis în unanimitate (!!!) să atace la Curtea Constituțională legea privind reforma pensiilor de serviciu.

- Advertisement -

Legea pe care Guvernul Bolojan și-a asumat răspunderea ar scădea valoarea pensiilor speciale (care tot speciale ar rămâne, nu bazate pe contributivitate!) și ar crește treptat vârsta de pensionare de la 48 la 65 de ani (până în 2035).

Lia Savonea a declarat pentru G4Media.ro: ”Chiar dacă majoritatea judecătorilor ÎCCJ sunt protejați de dispozițiile tranzitorii ale acestei legi, prin exercițiul de astăzi ei își asumă o datorie de conștiință: să evalueze posibilitatea sesizării CCR pentru apărarea viitorului justiției din România. O justiție construită cu greu, prin ani de sacrificii și renunțări, care riscă să fie slăbită prin astfel de măsuri conjuncturale”.

O pledoarie egoistă și necinstită, pentru că pune semnul egal între justiție independentă și privilegii nerușinat de mari.

- Advertisement -

Principalele prevederi ale noii legi

  • Vechimea în muncă necesară pensionării magistraților va crește de la 25 de ani la 35 ani, așa cum este și pentru ceilalți cetățeni.
  • Cuantumul pensiei va scădea de la 80% din ultimul venit lunar brut până la 70% din ultimul salariu net.
  • Va exista o perioadă tranzitorie de 10 ani, la finalul căreia pensionarea se va face la 65 de ani.

Prim-ministrul Ilie Bolojan a spus luni, 1 septembrie, în Parlament: „Vechimea în muncă necesară pensionării va creşte de la 25 de ani la 35 de ani, aşa cum este cazul pentru ceilalţi cetăţeni. Până acum, cuantumul pensiei era de 100% din ultima remuneraţie netă, am plafonat acest procent la 70% din venitul net, pe ultima lună. Chiar şi cu această scădere, pensiile magistraţilor rămân considerabile. E greu să afirme cineva că o pensie medie de 14.000-15.000 de lei nu asigură independenţa şi respectul de care un magistrat are nevoie conform normelor internaţionale sau constituţiei”.

Magistrații au blocat Parchetele și Tribunalele… dar leafa merge!

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat vineri, 29 august, că toate Judecătoriile și Tribunalele din țară se alătură protestelor anunțate deja de Curțile de Apel, precum și de procurorii din Parchete, împotriva intenției Guvernului de a modifica legea privind „pensiile de serviciu”.

CSM spune că decizia a fost luată de fiecare instanță în parte, în adunări generale ale judecătorilor care au avut loc în perioada 26-27 august 2025.

În urma acestora, „Tribunalele și Judecătoriile din întreaga țară au hotărât că se impune adoptarea acelorași măsuri stabilite de cele 16 Curți de Apel”.

Este suspendat[ judecarea celor mai multe dosare aflate pe rolul acestor instanțe – cu excepția cauzelor urgente, precum propunerile de arestare preventivă sau ordinele de protecție.

În numele judecătoriilor și tribunalelor, CSM spune că judecătorii cer „retragerea de urgenţă a proiectului de lege privind reforma pensiilor de serviciu ale magistraţilor și încetarea campaniei agresive împotriva autorităţii judecătoreşti, care afectează grav statul de drept, drepturile şi libertăţile cetăţenilor ce pot fi garantate efectiv doar de o justiţie independentă”.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

EDITORIALE:

- Advertisement -

4 COMENTARII

  1. Adunătura de îmbuibați în robe nu se lasă. Sunt complicii hiților, ai asasinilor și vioaltorilor, slugoi politici ca să se îmbuibe cu salarii și pesnii nesiomțite, furate din banii populimii- niște secături care au ddistrus și continuă să distrugă România.

  2. Maimuța asta milionară din trucarea dosarelor padista împuțită nu a citit constituția sau se pisa pe ea de constituție. Unde e clar specificat. Pensie pe contributivității,militară și dizabilități. Restul e un jaf al magistraților execrabil instituit de ciuma rodie PSD,cu Grivco Felix Voiculescu pușcăriașul spion devalizările fondurilor de miliarde al româniei. Au pus jugul pe justiție ptr că ,,pulimea,, să tâmpit . Cum poți accepta că fondul de sănătate și pensii sa fie devalizat un 2002

  3. nu vrem sa renuntam la acest sistem? Cine obliga romanii sa aiba ministerul justitiei? Ne trebuie doar Tribunalul Poporului, ales de popor.
    La nevoie, schimbam Constitutia Romaniei.

  4. Ia uitati-va la Lia cat e de incrancenata:
    Nu stiu ce-o fi sasaind, dar zici ca te musca, tata!
    Casta asta nesimtita dac-ar fi un pic „castrata”,
    Lacomia ar fi, si ea, pe un sfert… eradicata.
    Dar cand multi voteaza contra ori se multumesc sa taca,
    Niciodata, tara asta, bine n-o sa se mai faca!!!
    Am fost acuzat odata ca as fi cam misogin,
    Dar cum sa fii domn c-o cobra… care improsca venin?!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -