miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăNewsHalep, 415.000 de euro în buzunar pentru calificarea în "sferturi" la Roland...

Halep, 415.000 de euro în buzunar pentru calificarea în „sferturi” la Roland Garros

-

Campioana en titre de la Roland Garros, românca Simona Halep, s-a calificat ”en fanfare” în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Paris, luni, după ce a învins-o pe poloneza Iga Swiatek cu un sec 6-1, 6-0, notează Agerpres.

Simona Halep nu i-a oferit nicio şansă tinerei ei adversare din optimi. Swiatek a început timid meciul cu Halep. Printre numeroasele mingi trimise în aut şi în fileu, se putea întrezări în jocul polonezei tendinţa de juca repede punctul, de a lovi cu putere mingea, dar şi o imobilitate pe teren, fiind deseori prinsă pe picior greşit de româncă. Halep a jucat concentrată de la prima minge, a fost agresivă şi precisă.

Doar trei greşeli neforţate pentru ea în primul set, care a început, practic, de la 5-0, cu trei break-uri. Însă slăbiciunea Simonei Halep la această ediţie a turneului de la Roland Garros este serviciul şi nu este de mirare că Swiatek a punctat prima şi ultima dată pe tabelă cu un rebreak. Poloneza nu l-a consolidat cu serviciul şi Halep a încheiat setul, cu 6-1, după 25 de minute, scrie News.ro.

După evoluţia din ultimele două ghemuri al primului set, Swiatek părea că reintră în meci, dar Simona Halep nu a fost de acord, şi-a păstrat cocentrarea şi a fost şi mai neînduplecătoare cu adversara ei, luând setul secund cu 6-0, după 45 de minute de la start.

Halep va evolua în sferturi cu americanca de 17 ani Amanda Anisimova, locul 51 WTA, sau cu spaniola de 21 de ani Aliona Bolsova, locul 137 WTA, venită din calificări, care a trecut în turul al doilea de Sorana Cîrstea.

Calificarea în sferturi este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 415.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA.

Golgota Simonei Halep. Dacă nu ajunge în finală, iese din Top 5. Deși s-a calificat în turul 4, după Roland Garros poate fi și pe locul 12! Revine pe podium doar dacă triumfă din nou la Paris

Simona Halep, eliminată prematur la Roma. Poate pierde locul 2, iar după Roland Garros riscă să iasă din Top 5