luni, septembrie 16, 2024
AcasăSportGigi Becali continuă să-și demoleze echipa, după 1-1 cu alți "vaccinați". Trei...

Gigi Becali continuă să-și demoleze echipa, după 1-1 cu alți „vaccinați”. Trei jucători sunt măcelăriți, deși n-au prea jucat!

-

Cele două echipe românești care au ajuns în play-off-ul cupelor europene la fotbal, FCSB și CFR Cluj (primele două clasate în campionatul trecut), au încheiat neînvinse meciurile-tur, joi seara. Ambele sunt favorite la calificare, dar situația e departe de a fi tranșată. La bucureșteni, patronul Gigi Becali continuă să facă ravagii prin declarații nesăbuite.

Rezultatele înregistrate joi seară, în cupele europene:

• LASK Linz (Austria) – FCSB 1-1: Taoui (34) / Miculescu (45+1) (Europa League).
  • CFR Cluj – Pafos (Cipru) 1-0: Korenica (16) (Conference League).

CFR Cluj – fără gol primit în 5 meciuri europene!

CFR Cluj a trecut prin mari chinuri după ce a rămas în 10 oameni, prin eliminarea lui Ciprian Deac în minutul 40 (o palmă aplicată unui adversar). Echipa lui Dan Petrescu s-a strâns ca un arici, reușind să-și păstreze avantajul de un gol. Ba mai mult, putea să crească diferența la 2-0, dar un duel evident neregulamentar în careul ciprioților (faultat grecul Tachtsidis) n-a fost sancționat de arbitrul sârb Simovici, în minutul 57.

CFR CLUJ: M. Popa – Mogoș, Boben, Kresici, Camora – Artean, Keita (88 Djokovici) – Deac, Tachtsidis (64 Nkololo), Korenica (87 Abeid) – Bîrligea (76 Michael).

CFR Cluj n-a primit niciun gol în cele 5 meciuri jucate în această vară în Conference League. Mai mult, are 4 victorii în 5 partide:

• 0-0 (a) și 5-0 (d) cu Neman Grodno (Belarus) / turul 2 preliminar
  • 1-0 (d) și 1-0 (a) cu Maccabi Petah Tikva (Israel) / turul 3 preliminar
  • 1-0 (a) cu Pafos (Cipru) / play-off.

Adversara de joi, Pafos, n-a arătat a echipă puternică, deși a avut pe teren un singur cipriot din cei 16 jucători folosiți (5 brazilieni, 2 croați, 1 olandez, 1 spaniol, 1 portughez, 1 român, 1 suedez, 1 finlandez, 1 senegalez, 1 din Insulele Capului Verde), precum și antrenor spaniol.

Totuși, clujenii trebuie să fie atenți, pentru că, în tururile anterioare, Pafos a obținut două calificări acasă, în retur, după înfrângeri la limită în deplasare:

• 1-2 (d) și 3-0 (a), după prelungiri, cu Jalghiris Vilnius (Lituania) / turul 2 preliminar
  • 1-2 (d) și 4-0 (a), după prelungiri, cu ȚSKA 1948 Sofia (Bulgaria) / turul 3 preliminar.

În returul cu bulgarii, Pafos a marcat în minutul 90+7 golul care a trimis-o în prelungiri!

De fiecare dată, ciprioților le-a fost mai greu să marcheze un gol în 90 de minute. Apoi, intrați în prelungiri, au devenit letali.

De fapt, în calitate de câștigătoare a Cupei Ciprului (locul 5 în campionat), Pafos și-a început campania continentală în turul 1 al Europa League, dar a fost surclasată de suedezii de la Elfsborg – 0-3 (d) și 2-5 (a) – și a retrogradat în Conference League.

Românul celor de la Pafos este timișoreanul Vlad Dragomir (25 de ani), care anterior a mai jucar la juniorii și tineretul lui Arsenal Londra, precum și la echipele italiene Perugia și Virtus Entella (Sere B și Serie C).

Gigi Becali a găsit vinovații: Băluță, Ștefănescu și Lixandru, care au fost mai mult rezerve!

FCSB a fost condusă la Linz, în Austria, dar a egalat spre finalul primei reprize, prin David Miculescu. Spre finalul partidei, kosovarul Valon Berisha a șutat în transversala porții lui Târnovanu.

Și LASK Linz (locul 3 în ediția trecută a Bundesligii austriece) este o echipă multinațională: doar 3 austrieci între cei 15 jucători folosiți contra FCSB! În rest, 3 francezi, 2 germani, 2 croați, 1 olandez, 1 muntenegrean, 1 kosovar, 1 nigerian și 1 american.

FCSB are un parcurs european neconvingător. După ce s-a distrat cu amatorii din San Marino, campioana României a câștigat un singur meci din cele 5 jucate, și acela printr-un gol marcat în minutul 90! În rest, trei remize (toate 1-1) și înfrângerea cu Sparta Praga.

FCSB în Liga Campionilor

• 7-1 (d) și 4-0 (a) cu Virtus (San Marino) / turul 1 preliminar Liga Campionilor
  • 1-1 (a) și 1-0 (d) cu Maccabi Tel Aviv (Israel) / turul 2 preliminar Liga Campionilor
  • 1-1 (d) și 2-3 (a) cu Sparta Praga (Cehia) / turul 3 preliminar Liga Campionilor
  • 1-1 (d) cu LASK Linz (Austria) / play-off Europa League.

FCSB are asigurată participarea în faza grupelor: fie în Europa League (dacă elimină pe LASK Linz), fie în Conference League (dacă rateză calificarea).

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovici – Edjouma (66 Baba Alhassan), Șut (85 Lixandru) – Băluță (46 Oct. Popescu), Olaru (78 Ștefănescu), Miculescu – D. Popa (46 Fl. Tănase).

După meciul de la Linz, Gigi Becali (66 de ani) a intrat din nou cu bocancii în echipa pe care o patronează. El a anunțat, la Prima Sport, că trei dintre jucătorii care au evoluat în Austria și-au pierdut locul în primul „11”: Băluță, Ștefănescu și Lixandru. Dintre aceștia, Băluță a jucat doar în prima repriză, Ștefănescu a intrat în minutul 78, iar Lixandru – în minutul 85.

Așadar, patronul care se crede antrenor a criticat trei jucători care au stat mai mut pe banca de rezerve decât pe teren!

Declarațiile lui Gigi Becali

• „Atacantul o să fie Tănase. În stânga și dreapta vom vedea. În dreapta, Băluță, pe care îl consideram precum Coman, nu îl mai văd pe teren, nu mai joacă nimic.”
  • „Ștefănescu nu are nicio realizare. Tănase atacant, Tavi în stânga, și în dreapta nici nu știu. Am doi jucători foarte valoroși, dar nu știu cu cine să joc. Mi-e frică, mi-e că nu ating mingea iar. O să joace Miculescu în dreapta. Avem soluții.”
  • „Lixandru o să joace când o să creadă că are valoare. Am văzut niște declarații… Dacă el crede că Sparta are valoare și e mai bună ca noi, atunci nu va mai juca. Mi-a plăcut mult de el. Era posibil să-l fi depășit pe Șut. Dar de o perioadă se ascunde de joc. Eu nu mai înțeleg fotbalul, e o mare dilemă.”
  • „Cum, Lixandru, tu, care erai aproape numărul 1, te ascunzi de joc?! Ștefănescule, erai cel mai bun de la Sepsi, te ascunzi de minge?! Eu te văd că te ascunzi! Tănase nu a fost extraordinar, dar măcar nu s-a ascuns. Eu îi critic ca să joace, să nu se mai ascundă de minge.”
  • „Nu prea sunt mulţumit de prima repriză cu ce s-a întâmplat. Am avut şi noroc, că altfel putea să iasă… De ce să nu intri în teren să joci ca în a doua repriză? Nu pot să-mi dau seama. Ei au mai contat? A fost mingea doar la noi în a doua repriză. Era 70-30 posesia, apoi s-a făcut 60-40 posesia, ei n-au mai contat în a doua repriză, cu presing.”
  • „Singurul care mi-a plăcut a fost Baba (ghanezul Alhassan – n. red.). Și Tănase, cât de cât. Tănase putea să dea și gol, dar a vrut să-i paseze lui Tavi și a dat-o în aut. Pe Tănase îl văd atacant sau număr 10. Cât e Olaru acolo, el trebuie să joace atacant.”
  • „Au mai contat ei după pauză? Mingea a fost doar la noi. Am mai echilibrat posesia, a fost mingea doar la noi. În condițiile în care Tavi nu a intrat prea bine. Tănase și Baba au jucat bine. Tănase va juca atacant, pentru că e Olaru în spatele atacantului.”

În urmă cu două săptămâni, după 1-1 la Praga, Becali era pătruns de un entuziasm tâmp: zicea că FCSB „a călcat în picioare” campioana Cehiei și era sigur de calificare, pentru că „ei sunt vaccinați, noi – nevaccinați; lor le-a luat vaccinul puterea”. :)))

E antrenor, nene! La o adică, e și jucător! :))) / FOTO: GSP

Programul returului (joi, 29 august)

• 20.00: Pafos – CFR Cluj / Europa League
  • 21.30: FCSB – LASK Linz (pe stadionul Steaua) / Conference League.

De la Iordănescu II la Lucescu I. La 79 de ani, Mircea Lucescu redevine selecționerul naționalei de fotbal. Prima dată a fost numit la 36 de ani

Despărțirea fără suflet dintre Iordănescu II și „Generația de Suflet”

Cele trei rezerve care au asigurat triumful Spaniei: doi basci și un catalan rebel

OLANDA – ROMÂNIA 3-0. Noi suntem, de fapt, Țara de Jos. Ăsta ne e nivelul, să zicem mersi că am ajuns aici!

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Nu ne-au furat nicio medalie! Anunțul frustrat al mamei-antrenoare și explicațiile lucide ale Nadiei Comăneci