marți, aprilie 30, 2024
AcasăPariuri sportiveAn de vis pentru Corvinul: promovare în Liga 2, marș spre Liga...

An de vis pentru Corvinul: promovare în Liga 2, marș spre Liga 1 și… „sferturi” în Cupă?

-

Anul 2023 a fost unul extraordinar pentru Corvinul Hunedoara. A revenit după 15 ani în Liga a 2-a, unde după 15 etape ocupă locul 2 (la un singur punct de liderul 1599 Șelimbăr), iar acum se află foarte aproape de a pătrunde în sferturile de finală ale Cupei României.

Înaintea ultimei runde din Grupa A a Cupei României, Petrolul Ploiești și Corvinul Hunedoara ocupă primele două locuri, calificante, cu punctaj maxim: 6. Hermannstadt, singura contracandidată pentru accederea în antepenultimul act al Cupei, este pe 3, cu 4 puncte.

Hunedorenii joacă la Oradea joi, 7 decembrie, de la ora 17.00, cu Progresul Pecica, echipă de Liga a 3-a, învinsă în primele două etape: 1-2 cu Petrolul și 0-6 cu Hermannstadt.

Așadar, un eventual triumf al favoritei Corvinul i-ar duce pe hunedoreni în „sferturile” competiției, acolo unde mai mult de jumătate dintre participantele în SuperLigă nu au acces.

Vezi aici cea mai bună ofertă și alege responsabil!

Un sezon foarte bun în Liga a 2-a

Corvinul a încheiat meciurile de campionat din 2023 cu un triumf în Ghencea, pe terenul lui CSA Steaua (1-0), astfel că va ierna pe locul 2 în Liga a 2-a, cu 31 de puncte.

Echipa lui Florin Maxim s-a dovedit a fi și destul de productivă, având al doilea atac din L2, împreună cu CSM Reșița, cu câte 23 de goluri.

8 meciuri oficiale la rând fără înfrângere au hunedorenii. În acest răstimp, ei au bifat 6 victorii și două remize. Ultimul eșec a fost suferit în 2 octombrie, 0-2 acasă, în campionat, cu CS Mioveni.

Corvinul nu a primit niciun gol în ultimele 5 partide! De asemenea, nu a încasat vreun gol în această grupă, învingând acasă Chindia (2-0) și Sepsi (1-0), în condițiile în care echipa din Covasna este și câștigătoarea ultimelor două Cupe ale României.

Asigură-te că intri și în tombola Superbet Club!

Pecica, meciuri spectaculoase

Progresul Pecica, formație din județul Arad, se află pe pe locul 4 în Seria a 8-a din Liga a 3-a, cu șanse solide de a prinde play-off-ul. Ultimul meci al echipei lui Dan Stupar a fost însă un insucces, 1-2, acasă cu Phoenix Buziaș, scor consemnat după cinci victorii la rând în campionat.

Meciurile Progresului Pecica sunt foarte alerte. Astfel, în campionat, media de goluri din jocurile arădenilor este de 3,6 per partidă. Jocurile lor din această serie au fost și ele generoase în reușite.

În Cupa României, Progresul a evoluat mai mult decât decent cu Petrolul, pierzând cu 1-2, acasă, deși din minutul 17 a evoluat în inferioritate numerică. Apoi, pecicanii au cedat cu 0-6, tot în propriul fief, contra lui Hermannstadt.