vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportSimona Halep urcă în topul mondial al câştigurilor financiare din tenis. Numai...

Simona Halep urcă în topul mondial al câştigurilor financiare din tenis. Numai în 2019 a încasat 2 milioane de dolari

-

Simona Halep, 27 de ani, a coborât pe locul 8 WTA după eliminarea în sferturile de finală de la Roland Garros, dar rămâne în topul mondial al câştigurilor financiare din tenisul profesionist, potrivit ultimul top publicat astăzi de WTA.

Halep a fost jucătoarea care a câştigat cei mai mulţi bani în 2018 în circuitul profesionist feminin de tenis (WTA): 7,4 milioane de dolari.

Recompensată cu 478.056 dolari pentru „sfertul” jucat la Open-ul francez, Simona Halep a ajuns la un total de 30.155.925 de dolari, depășind-o pe bielorusa Victoria Azarenka. Halep a urcat astfel pe locul 5 în topul jucătoarelor cu cei mai mulți bani câștigați în carieră, top publicat astăzi de WTA.

În 2019, Simona Halep a câștigat 2.010.346 de dolari. Sportiva din Constanța a jucat două finale, la Doha și Madrid, ambele pierdute, relatează Libertatea.

* Ziua de neînțeles a Simonei Halep. S-a prăbușit pe locul 8, învinsă de o puștoaică de 17 ani. Incredibilul 2-9, durerosul 0-7

Golgota Simonei Halep. Dacă nu ajunge în finală, iese din Top 5. Deși s-a calificat în turul 4, după Roland Garros poate fi și pe locul 12! Revine pe podium doar dacă triumfă din nou la Paris

Triumf epic al lui Liverpool în Champions League. Și revanșa „loser”-ului Jürgen Klopp