sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSport"Perla lui Hagi", cel mai tânăr marcator din istoria Ligii 1 la...

„Perla lui Hagi”, cel mai tânăr marcator din istoria Ligii 1 la fotbal: 15 ani și 6 luni. Născut în Canada, pregătit un an la Barcelona

-

Farul Constanța, echipa patronată și antrenată de legendarul Gheorghe Hagi (56 de ani), a învins luni pe Academica Clinceni cu 5-0, în etapa a 8-a a Ligii 1 la fotbal. Ultimul gol a fost reușit, în minutul 85, de Enes Sali, un copil de 15 ani și jumătate. Acesta a devenit cel mai tânăr marcator din istoria de 100 de ani a Ligii 1, doborând un record vechi de 44 de ani.

Golul lui Enes Sali a fost o bijuterie (VIDEO AICI), în „stilul Lionel Messi”. „Perla lui Hagi” a primit mingea în jumătatea de teren a echipei sale, aproape de linia de mijloc. A depășit în viteză doi adversari, a intrat în careu, a fentat scurt alți doi adversari, a tras și l-a învins pe portarul Academicii: 5-0 pentru Farul. În slalomul său, Enes Sali a depășit, practic, jumătate din echipa adversă (doi mijlocași, doi fundași și portarul).

Enes Sali nu a fost titular în meciul cu Academica Clinceni, ci a l-a înlocuit la pauză pe Alexi Pitu (19 ani).

A fost al patrulea meci jucat de Enes Sali în Liga 1, de fiecare dată trimis pe teren în repriza a doua. El a debutat luna trecută, pe 9 august, în minutul 80 al meciului Farul – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-0.

Cele 4 meciuri jucate de Enes Sali în Liga 1

• Farul – Sepsi Sf. Gheorghe 1-0 (l-a înlocuit pe Pitu, în min. 80)
  • Farul – Dinamo 3-0 (l-a înlocuit pe Ganea, în min. 64)
  • FC Craiova 1948 – Farul 1-1 (l-a înlocuit pe Pitu, în min. 68)
  • Farul – Academica Clinceni 5-0 (l-a înlocuit pe Pitu, în min. 46).

Enes Sali a marcat primul său gol în Liga 1 la vârsta de 15 ani, 6 luni și 21 de zile. El a doborât recordul deținut de 44 de ani de Ion Geolgău, care a punctat la 16 ani și 24 de zile, în meciul Universitatea Craiova – Progresul București 5-0, disputat pe 16 martie 1977.

Podiumul este completat de marele Nicolae Dobrin, care înscria în partida Dinamo Pitești – UTA 3-0, pe 10 noiembrie 1963, la vârsta de 16 ani, 2 luni și 16 zile.

Faza golului lui Enes Sali

S-a născut la Toronto, s-a pregătit un an la Barcelona

Enes Sali este un mijlocaș ofensiv care a venit la Academia de fotbal a lui Gheorghe Hagi, de la Ovidiu (județul Constanța), în 2018, pe când avea 12 ani.

Anterior, Enes Sali a petrecut un an în Academia de tineri fotbaliști a celebrei FC Barcelona.

Clubul catalan îl adusese pe micuțul fotbalist din Canada, de la Woodbridge Striker.

Enes Sali s-a născut la Toronto (Canada, statul Ontario), pe 23 februarie 2006, din părinți români. El are și cetățenia română și vorbește foarte bine limba română.

Tot la Toronto s-a născut, în 2002, din tată român și mamă chineză, tenismena Emma Răducanu, recenta câștigătoare a US Open (care de la 2 ani trăiește la Londra, Marea Britanie).

Iar în apropiere de Toronto, la Mississauga, s-a născut, în anul 2000, din părinți români, o altă tenismenă de top, Bianca Vanessa Andreescu, câștigătoarea US Open în 2019.

Emma Răducanu joacă pentru Marea Britanie, Bianca Andreescu pentru Canada, Enes Sali pentru România.

Ce a spus Enes Sali după ce a doborât recordul

La finalul meciului Farul – Clinceni, Enes Sali a declarat: „Sincer, nu am cuvinte. Mă simt extraordinar, e o dovadă la ce am muncit până acum. Sper să-mi ajut echipa cât mai mult și să dau cât mai multe goluri. Îmi place să driblez, am lucrat asta de mic. Este o onoare să intru în teren pentru Mister (Gheorghe Hagi – n. red.). Atmosfera a fost foarte frumoasă. Intru să dau cât mai mult din mine. Țelul meu este să câștigăm cât mai multe meciuri și să-mi ajut echipa. Se poate să luăm titlul, normal, trebuie să avem încredere. Se poate orice”.

Enes Sali la interviul de după meci

VIDEO. Emma Răducanu și-a desăvârșit legenda: campioană la US Open la 18 ani, după 10 meciuri fără set pierdut! Prima jucătoare din istorie care câștigă un turneu de Mare Șlem venind din calificări

* Emma londoneza, fata lui Ian (fost Ion) și a chinzoaicei din Canada. Cel mai frumos basm al sportului în era globalizării

Ce n-a reușit Simona Halep, la US Open, au reușit junioara Emma Răducanu (18 ani) și veteranul Horia Tecău (36 de ani): calificare în „sferturi”

FOTBAL. Victorie în Islanda, 2-0, într-o seară cu mari surprize: Italia – Bulgaria 1-1, Suedia – Spania 2-1. Ungaria a pățit-o rău: 0-4 cu Anglia într-o repriză, la Budapesta

Falimentul european al fotbalului românesc: Steaua Roșie Belgrad – CFR Cluj 4-0! FCSB, CSU Craiova și Sepsi au capitulat de mult

Cea mai rușinoasă zi din istoria fotbalului românesc: FCSB, CSU Craiova și Sepsi, eliminate de echipe din Kazahstan, Albania și Slovacia! Pentru asta a fost boicotată Olimpiada?!

A murit o mare sportivă: Ileana Gyulai Drîmbă Ienei, soția lui Emeric Ienei. A fost campioană mondială și dublă medaliată olimpică

VIDEO. Meciul de fotbal Brazilia – Argentina a fost oprit de agenți sanitari care au luat de pe teren, în minutul 7, patru colegi ai lui Messi! Partida nu s-a mai jucat

A murit un om enorm: Ivan Patzaichin. Mare sportiv, uriaș caracter. Medaliat cu aur la 4 Olimpiade, campion mondial de 8 ori