joi, martie 28, 2024
AcasăMainParcurs excepțional: CFR Cluj e ca și calificată, după 4 etape, în...

Parcurs excepțional: CFR Cluj e ca și calificată, după 4 etape, în primăvara Europa League! Tactica lui Dan Petrescu a făcut ravagii

-

Criticat pentru jocul modest de la Rennes când CFR Cluj juca „11 contra 9”, dominat copios de aceeași echipă franceză în returul de la Cluj, Dan Petrescu reușește un miracol: dublă victorie cu Rennes, 9 puncte din 12 posibile în grupă, calificare aproape sigură în „16”-imile Ligii Europa!

Joi seară, CFR Cluj a fost dominată copios de francezii de la Rennes, dar portarul lituanian Arlauskis a fost imbatabil, iar venezueleanul Mario Rondon (abia intrat pe teren) a dat lovitura în minutul 87, marcând un gol grozav: lovitură imparabilă cu capul, la centrarea din corner a lui Ciprian Deac. Același Deac care marcase golul victoriei din partida-tur, de la Rennes.

Așadar, campioana României a reușit o dublă victorie, 1-0 și 1-0, cu echipa clasată pe locul 10 în ediția trecută a campionatului francez, dar care a câștigat Cupa Franței în finala cu Paris Saint-Germain (2-2, victorie la penalty-uri).

Este triumful pasiunii, priceperii, înțelepciunii și vicleniei lui Dan Petrescu („Bursucul”), antrenorul lui CFR Cluj, cel care a știut să scoată maximum dintr-o „dublă” în care Rennes era mare favorită.

Șansele de calificare ale lui CFR Cluj au devenit enorme și grație victoriei obținute de Celtic Glasgow la Roma, contra lui Lazio: 2-1, cu golul decisiv marcat în minutul 5 de prelungiri de francezul Olivier Ntcham!

Așadar: Lazio – Celtic 1-2 (Immobile 7 / Forrest 38, Ntcham 90+5).

Clasamentul după 4 etape

Atenție: în minutul 87, fără golul lui Rondon (la Cluj) și cel al lui Ntcham (la Roma), clasamentul ar fi arătat astfel:

1. Celtic …….. 8 (6-3)
  2. CFR Cluj … 7 (3-3)
  3. Lazio …….. 4 (5-6)
  4. Rennes ….. 2 (2-4)

Mult mai strâns! Mult mai complicat! Lazio se afla în joc.

Așa, grație celor două goluri providențiale din final, CFR Cluj e ca și calificată. Ardelenii au șansa de a închide conturile în meciul următor, când joacă la Roma. Dacă nu pierde sau dacă pierde la limită cu 2-3, 3-4 etc. (nu cu 0-1 sau 1-2), CFR va fi romovată matematic.

În caz de eșec la Roma, CFR Cluj continuă să aibă prima șansă: o victorie sau un egal acasă, cu Celtic Glasgow (formație deja calificată), garantează calificarea echipei lui Dan Petrescu în „16”-imi.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

Ce victorie mizeră! Ce triumf jenant! Să să te asedieze toată repriza a doua o echipă cu doi jucători eliminați…

* Nebunie totală în Liga Campionilor. Chelsea – Ajax 4-4, de la 1-4, cu doi olandezi eliminați. Barcelona – Slavia Praga 0-0!

EURO 2020. Când fotbalul scoate limba la noi. România – Norvegia 1-1, cu bară, penalty ratat și gol primit în minutul 90+2

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte

Bătălie titanică între românce la Turneul Campioanelor: Simona Halep – Bianca Andreescu 3-6, 7-6, 6-3

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!