miercuri, august 6, 2025
AcasăNewsMaia Sandu, fără teamă: 7 ani de închisoare pentru bașcana Găgăuziei, protejata...

Maia Sandu, fără teamă: 7 ani de închisoare pentru bașcana Găgăuziei, protejata lui Putin!

-

A treia lovitură majoră pe care statul moldovean, condus de președinta Maia Sandu, o dă taberei pro-ruse înaintea alegerilor parlamentare din 28 septembrie: condamnarea la 7 ani de închisoare a Evgheniei Guțul, bașcana regiunii separatiste Găgăuzia, din sudul Republicii Moldova. În ultimii ani, Chișinăul a închis mai multe site-uri și televiziuni pro-ruse, iar recent a interzis participarea la alegeri a blocului politic manevrat de la Moscova de fugarul llan Șor.

Bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul (38 de ani), a fost condamnată la 7 ani de închisoare într-un penitenciar de tip semiînchis. Sentința a fost pronunțată marți de Judecătoria Chișinău, dar nu e definitivă, putând fi atacată cu apel, în termen de 15 zile, la Curtea de Apel Chișinău.

Conform publicației Ziarul de Gardă, Evghenia Guțul a primit condamnarea în dosarul finanțării ilegale a Partidului Șor, partid declarat neconstituțional în iunie 2023.

Totodată, magistrații au decis și interzicerea dreptului Evgheniei Guțul de a deține funcții legate de gestiune financiar-contabilă sau de a face parte din partide politice, timp de 5 ani. Sechestrul aplicat asupra bunurilor acesteia a fost menținut.

- Advertisement -

Inculpată în același dosar, Svetlana Popan, fostă secretară în cadrul Oficiului Central al Partidului Șor, a fost condamnată la 6 ani de închisoare.

Evghenia Guțul și Svetlana Popan

Luna trecută, procurorii au cerut 9 ani de închisoare pentru Evghenia Guțul. Bașcana Găgăuziei a fost reținută la sfârșitul lunii martie.

De asemenea, procurorii au cerut confiscarea a 40 de milioane de lei de la Evghenia Guțul și 9 milioane de lei de la Svetlana Popan.

- Advertisement -

În total, prejudiciul estimat în acest dosar depășește 56,4 milioane de lei. Printre corpurile delicte confiscate se numără și 5,8 milioane de lei găsiți în timpul perchezițiilor, precum și două telefoane mobile.

Pe 19 iulie, Comisia Electorală Centrală din Republica Moldova (CEC) a respins cererea de înregistrare a Blocului „Victorie” pentru participarea la alegerile parlamentare anticipate din 28 septembrie. Motivul: implicarea lui Ilan Șor în această construcție politică ghidată de la Moscova.

La Moscova și la Soci, Guțul i-a cerut ajutor lui Putin, împotriva Maiei Sandu

Evghenia Guțul s-a remarcat în 2023, când a câștigat alegerile din regiunea găgăuză, fiind acuzată de fraudarea masivă a acestora. Ea a fost susținută puternic de la Moscova, întrucât are poziții violent pro-ruse și se opune guvernului pro-european de la Chișinău. Guțul este beneficiara amestecului Fedrației Ruse în treburile interne ale Republicii Moldova.

Bașcana Găgăuziei este acuzată că a direcționat fonduri de la Moscova către un partid pro-rus din Republica Moldova. Ea ar fi contribuit activ la introducerea în țară a unor sume mari de bani provenite de la un grup criminal organizat. Fondurile erau transportate prin curse aeriene și rutiere și, ulterior, utilizate pentru finanțarea ilegală a formațiunii și pentru organizarea de acțiuni politice, inclusiv proteste.

Procesul Evgheniei Guțul a început în aprilie 2024. Potrivit procurorilor, Guțul a fost implicată într-o direcționare sistematică de fonduri necontabilizate în perioada 2019-2022 pentru a finanța partidul pro-rus „Șor”. Acest partid a fost înființat de Ilan Șor, un afacerist aflat acum în exil la Moscova, find condamnat pentru fraudă în Republica Moldova („furtul miliardului de dolari”).

Evghenia Guțul a fost acuzată și că a plătit persoane pentru a participa la protestele anti-guvernamentale organizate de Partidul Șor în 2022.

Între anii 2019 și 2022, când a comis infracțiunile, Evghenia Guțul a acționat în calitate de secretar în cadrul Departamentului de Monitorizare, Planificare și Control al Partidului Șor.

Guțul a călătorit de mai multe ori la Moscova, precum și la Soci (stațiune de pe malul Mării Negre), pentru a se întâlni cu oficiali de rang înalt, inclusiv cu președintele rus Vladimir Putin, căruia i-a cerut ajutorul împotriva autorităților de la Chișinău.

Vladimir Putin – Evghenia Guțul

Dictatura de la Moscova: „Regulile și normele democrației sunt încălcate în toate felurile posibile în Moldova” (!)

Atenția pe care o acordă Moscova alegerilor parlamentare din Republica Moldova e confirmată și de viteza cu care un înalt oficial rus a reacționat după condamnarea Evgheniei Guțul la Chișinău.

La scurt timp după pronunțarea deciziei, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că sentința este un exemplu de presiune ilegală asupra oponenților politici în timpul campaniei electorale, potrivit RIA Novosti.

Dmitri Peskov: „Vedem cum opoziția este reprimată în toate modurile posibile în Moldova, oamenii sunt privați de posibilitatea de a vota pentru cei pe care-i preferă. Regulile și normele democrației sunt încălcate în toate felurile posibile în Moldova”.

Moscova e de un cinism incredibil: în Rusia nu mai există de mult alegeri libere, dar „gașca lui Putin” are pretenția de a stabili standarde de democrație și alegeri libere pentru alte țări, pe care vrea să le controleze!

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* „Specialii” ne fac „campionii lenei” în UE: românii – cea mai scurtă viață profesională

EDITORIALE:

Articolul precedent
Articolul următor

3 COMENTARII

  1. repetam figura din 1859 cu AI Cuza, eream departe! Insa atunci aveam si patrioti la conducere…
    Bravo ei, Moldova cea mica are sanse ca sa renasca din cenusa imperiului sovietic!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -