joi, decembrie 18, 2025
AcasăAnalizăAGENȚII HAOSULUI (9): Cum sunt acaparate comunitățile românești din Timocul sârbesc și...

AGENȚII HAOSULUI (9): Cum sunt acaparate comunitățile românești din Timocul sârbesc și Bulgaria de naționaliștii pro-Rusia din AUR (Simion) și ACT (Târziu)

-

În contextul asediului la care Rusia supune Lumea Liberă, favorizat de acțiunile controversate prin care președintele american Donald Trump slăbește democrația, relația statului român cu românii din Diaspora și din comunitățile din statele vecine dobândește o importanță tot mai mare. Acești români trebuie ajutați să-și păstreze identitatea națională și, totodată, să contribuie la apărarea Lumii Libere.

Din păcate, pe teren, situația este gravă. Incompetența, impostura și birocratizarea execesivă din instituțiile cu atribuții de politică externă afectează puternic relația statului român cu comunitățile românești din Diaspora și din statele vecine României.

În războiul hibrid lansat de Rusia asupra țării noastre, serviciile secrete rusești – prin agenții pe care îi au în România – au acordat o importanță deosebită acțiunilor de infiltrare și prealuare a controlului asupra unor lideri și/sau organizații neguvernamentale și politice ale românilor care trăiesc în afara țării.

Moscova a alocat resurse importante și, treptat, a reușit să diminueze, până aproape de lichidare, influența statului român atât în comunitățile românești din Diaspora Occidentală, cât și în cele din statele vecine României.

- Advertisement -

În acest episod vom prezenta câteva informații despre concurența care a apărut în Timocul sârbesc și în Bulgaria, în comunitățile românești de acolo, între extremiștii de la AUR (George Simion) și cei de la ACT (Acțiunea Conservatoare) condusă de fostul fondator și copreședinte al AUR, Claudiu Richard Târziu.

Ministerul Afacerilor Externe, Departamentul pentru Românii de Pretutindeni și Serviciul de Informații Externe – instituții abilitate ale statului român cu atribuții pe subiectul românilor din afara țării – se manifestă episodic și dezlânat în aceste comunități. Iar lipsa unei strategii realiste și eficiente a României, pentru românii din afara țării, este evidentă.

Rolul „Universității de Vară de la Izvoru Mureșului” în strategia AUR de infiltrare a comunităților românești din statele vecine României

În urmă cu un an, într-o analiză intitulată „Cum face George Simion jocurile Serbiei și ale Rusiei în problema românilor din Valea Timocului”, avertizam că liderul AUR era decis să lanseze o puternică ofensivă în comunitățile românești din afara țării.

- Advertisement -

Astfel, în cadrul lucrărilor celei de-a XXI-a ediții a așa-zisei Universități de Vară de la Izvoru Mureșului, liderul extremist George Simion îi asigura pe participanți că „prezența AUR atât în forurile naționale, cât și internaționale va da naștere unui curent pozitiv pentru susținerea drepturilor românilor de pretutindeni”.

Parteneriatul „patriotic” al extremiștilor Claudiu Richard Târziu și George Nicolae Simion, la Universitatea Izvoru Mureșului 2024, cu puțin timp înainte de „divorțul” politic. Sursa foto: GÂNDUL
Parteneriatul „patriotic” al extremiștilor Claudiu Richard Târziu și George Nicolae Simion, la Universitatea Izvoru Mureșului 2024, cu puțin timp înainte de „divorțul” politic / FOTO: Gândul

Notam la acel moment că, la foarte scurt timp după această declarație, în ziua de 26 august 2024, îl găsim pe George Simion, liderul partidului extremist AUR, la o întâlnire organizată de Guvernul sârb, cu participarea prim-ministrului Milos Vučevici și a unei delegații de români/vlahi din Timocul Sârbesc și Vojvodina.

Din delegația vlahilor făceau parte personaje cunoscute comunității românilor din Valea Timocului și Vojvodina, anume lideri controversați ca:

  • Predrag Balașevici – președintele formațiunii politice Partia Neamului Rumânesc;
  • Zavișa Jurj – președintele Asociației pentru cultura Românilor/Vlahilor din Serbia „Ariadnae Filum”;
  • Daniel Magdu – președintele Consiliului Executiv al Consiliului Național al Minorității Naționale Române și președintele Comunității Românilor din Serbia (CRS);
  • Stevan Mihajlov – vicepreședintele Consiliului Național al Minorității Naționale Române și vicepreședinte CRS.
Extremistul George Simion și lideri (unii dintre ei controversați) ai minorității românești din Serbia la întâlnirea cu prim-ministrul Serbiei, Milos Vučevici
Extremistul George Simion și lideri (unii dintre ei controversați) ai minorității românești din Serbia la întâlnirea cu prim-ministrul Serbiei, Milos Vučevici / FOTO: Facebook

În același articol, avertizam că intenția extremiștilor de la AUR (sau mai exact a „păpușarilor” care-i manevrează) este să se substituie partenerului real – care este statul român, prin Ministerul de Externe – în dialogul cu autoritățile de la Belgrad.

Planul extremiștilor din AUR de a se infiltra în comunitățile istorice românești din țările vecine este mai vechi, dar el prinde contur în anul 2023, la a XX-a ediție a așa-zisei Universități de Vară „Izvoru Mureșului”. Această „universitate” este organizată și controlată de entități dirijate de AUR, anume Forumul Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș și Fundaţia Naţională pentru Românii de Pretutindeni. La succesul acestui demers, prin care AUR își susține efortul de infiltra comunitățile românești din afara țării, contribuie, paradoxal, Biserica Ortodoxă Română (prin Episcopia Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei), Academia Română (prin Centrul European de Studii Covasna-Harghita) și statul român (prin alocarea de sprijin financiar).

La lucrările acestei „universități”, în diferite ediții, și-au deversat viziunile extremiste, anti-europene și – de multe ori – cu miros de Rusia personaje controversate ca Adrian Severin, Titus Corlățean, Mircea Chelaru, Cozmin Gușă (al cărui fiu este vicepreședinte AUR), precum și extremiști naționaliști ca George Simion, Dan Tănasă sau Claudiu Richard Târziu.

Putinistul Cozmin Gușă și senatorul AUR, Mircea Chelaru (fost condamnat la trei ani închisoare cu suspendare în dosarul „case pentru generali”) la Universitatea Izvorul Mureșului 2024. Sursa foto: FACEBOOK
Putinistul Cozmin Gușă (al cărui fiu este vicepreședinte AUR) și senatorul Mircea Chelaru – AUR (fost condamnat la trei ani închisoare cu suspendare în dosarul „case pentru generali”), la Universitatea Izvoru Mureșului 2024 / FOTO: Facebook

Cea mai recentă ediție a fost organizată la Palatul Parlamentului, în perioada 15-19 octombrie 2025, și a beneficiat de sprijinul Secretariatului General al Guvernului. Omul din umbră care a coordonat și de această dată activitățile este controversatul Eugen Popescu, despre care am scris în mai multe rânduri, în anchetele noastre.

Constatăm că, prin sprijinul logistic și financiar pe care-l oferă așa-zisei „universități” ajunsă sub controlul extremiștilor de la AUR, statul român își finanțează singur sabotarea eforturilor instituționale de păstrare a comunităților românești din afara țării pe orbita intereselor României și ale structurilor multinaționale din care face parte – Uniunea Europeană și NATO.

Incursiunile extremiștilor de la AUR și ACT în comunitățile românilor din Bulgaria și Timocul Sârbesc

2025 a fost un an de succes pentru extremiștii din AUR și ACT în acțiunile de infiltrare și acaparare a comunităților românești din Bulgaria și Timocul Sârbesc.

Vă prezentăm cele mai recente acțiuni realizate de liderii celor două partide extremiste în aceste comunități. Se observă, pe de o parte, o anumită concurență între cele două grupări politice extremiste pentru recrutarea de lideri ai organizaților românești din comunitățile respective, iar pe de altă parte, ipocrizia și duplicitatea de care dau dovadă unii dintre acești lideri, mai puțin interesați de drepturile românilor pe care au pretenția că-i reprezintă, și mai mult preocupați de dobândirea unor beneficii personale.

Inaugurarea statuii Regelui Carol I al României, în localitatea Pordim (Bulgaria)

La începutul lunii octombrie 2025, o delegație AUR condusă de George Simion, secondat de controversatul Eugen Popescu („eminența cenușie” a AUR pe acțiunile de propagandă și manipulare în comunitățile românești din afara țării), a participat la inaugurarea statuii Regelui Carol I al României, în localitatea Pordim (Bulgaria).

În această localitate, în timpul Războiului de Independență, a fost organizat și cantonat Cartierul General reunit al Armatei Române și Armatei Ruse, care luptau cu Imperiul Otoman. Bustul a fost donat muzeului Pordim de către Gabriel Florea, deputat AUR de Teleorman, fost membru al partidului de extremă dreapta România Unită (PRU), fondat de Bogdan Diaconu (fost deputat PSD).

Liderul românilor din Bulgaria, dr. Ivo Gheorghiev și Eugen Popescu la statuia Regelui Carol I. Sursa foto: FACEBOOK
Liderul românilor din Bulgaria, dr. Ivo Gheorghiev, și Eugen Popescu la statuia Regelui Carol I / FOTO: Facebook

La eveniment au participat George Simion (președinte AUR), Eugen Popescu (AUR), dr. Ivo Gheorghiev (reprezentantul Uniunii Etnice a Românilor din Bulgaria) și Natalia Vasileva Kiselova (parlamentar al Partidului Socialist Bulgar și președinta Adunării Naționale a Bulgariei – Parlamentul bulgar). Partidul Socialist Bulgar este succesorul Partidului Comunist Bulgar.

Dr. Ivo Gheorghiev este un vechi colaborator al lui Eugen Popescu, prin intermediul FNRP (Fundația Națională a Românilor de Pretutindeni), cu care a semnat un protocol de colaborare, ca lider al Uniunii Tinerilor Etnici Români din Bulgaria (AVE), la începutul anilor 2000. Ulterior, organizația și-a schimbat denumirea în Uniunea Etnicilor Români din Bulgaria.

Ivo Gheorghiev a participat la conferințele Universității de Vară „Izvoru Mureșului” încă din anii 2010, în perioada în care această „universitate” nu fusese confiscată de extremiștii naționaliști.

Odată cu apariția și dezvoltarea partidului extremist AUR, Ivo Gheorghiev a fost intens curtat de George Simion, legătura fiind intermediată de Eugen Popescu. Poate că Ivo Gheorghiev are naivități (deși, după o așa lungă perioadă de timp investită în activitatea civică, ar fi bizar) cu privire la bunele intenții ale lui George Simion, însă realitatea este foarte limpede: Simion doar se folosește de liderii românilor din comunitățile istorice românești din afara țării.

Liderul românilor din Bulgaria, dr. Ivo Gheorghiev, liderul extremist George Simion și Eugen Popescu, „eminența cenușie” a ofensivei AUR în comunitățile românești de lângă România. Vidin 2025. Sursa: FACEBOOK
Vidin 2025: liderul românilor din Bulgaria, dr. Ivo Gheorghiev, liderul extremist George Simion și Eugen Popescu, „eminența cenușie” a ofensivei AUR în comunitățile românești de lângă România / FOTO: Facebook

Simion se folosește de problemele românilor din Bulgaria, mimează preocuparea, dar menține colaborarea cu extremiștii naționaliști din statul vecin, care nu-și doresc o minoritatea românească puternică și respectată. Cea mai recentă dovadă în acest sens este prezența ultranaționalistului bulgar Kostadin Kostadinov la mitingul organizat de AUR în Piața Victoriei, în ziua de 1 martie 2025, ca susținător al lui George Simion și al lui Călin Georgescu. Ultranaționalistul bulgar este adeptul Bulgariei Mari, în granițele căreia fixează și teritoriul românesc al Dobrogei de astăzi, care este parte a statului român. Numitorul comun dintre Kostadinov și perechea Simion-Georgescu este retorica anti-UE și anti-NATO, precum și colportarea de narative ale propagandei rusești.

La inaugurarea statuii Regelui Carol I al României, în localitatea Pordim (Bulgaria) a participat și Natalia Vasileva Kiselova, reprezentanta Parlamentului bulgar. Aceasta este membră a unui partid (Partidul Socialist Bulgar) și a unei coaliții parlamentare (Stânga Unită) cu evidente simpatii pro-Rusia. Kiselova a refuzat solicitarea făcută de Ministerul de Externe al Ucrainei ca steagul ucrainean să fie arborat pe clădirea Adunării Naționale a Bulgariei, în ziua de 24 februarie 2025, când se comemora invadarea Ucrainei de către Rusia.

Natalia Vasileva Kiselova - Președintele Adunării Naționale a Bulgariei. Sursa foto: faktor.bg
Natalia Vasileva Kiselova – președintea Adunării Naționale a Bulgariei / FOTO: faktor.bg

Totodată, Kiselova a blocat procedura de amplasare a unei noi steme pe clădirea Parlamentului bulgar (fosta Casă a Partidului), prin care urma să se înlocuiască vechea stemă comunistă (secera și ciocanul). Se explică de ce Kiselova a fost invitată și a acceptat să participe la evenimentul organizat de extremiștii de la AUR în Pordim, cu ajutorul lui Ivo Gheorghiev.

Simpozionul internațional „Viața Sfintei Cuvioase Teofana Basarab – Sfânta Țarină”, organizat la Vidin

La câteva zile după vizita extremistului George Simion la Pordim, regăsim reprezentanți ai AUR la lucrările Simpozionului internațional „Viața Sfintei Cuvioase Teofana Basarab – Sfânta Țarină”, organizat la Vidin, în zilele de 18–19 octombrie 2025.

Finanțarea evenimentului a fost asigurată de George Simion, din banii AUR (primiți de la bugetul României). Sub pretextul prezentării unor aspecte istorice, religioase și culturale din viața Sfintei Teofana Basarab, simpozionul a fost, de fapt, o tribună de la care politicieni extremiști ai AUR și-au transmis mesajul politic către liderii comunității românești din Bulgaria. Rolul lui Ivo Gheorghiev a fost să asigure forma juridică și locația fizică pentru acțiunea de propagandă organizată de AUR.

Participanții la lucrările Simpozionului internațional „Viața Sfintei Cuvioase Teofana Basarab – Sfânta Țarină”, Vidin, octombrie 2025. Sursa foto: FACEBOOK
Participanții la lucrările Simpozionului internațional „Viața Sfintei Cuvioase Teofana Basarab – Sfânta Țarină”, Vidin, octombrie 2025 / FOTO: Facebook

Din partea AUR au participat la eveniment: senatorii Cristina-Gabriella Dumitrescu (președinta Comisiei pentru românii de pretutindeni din Senat), Ionuț Sandu și Ștefan Geamănu, deputatul Daniel Ciornei (membru al Comisiei de Apărare din Camera Deputaților), precum și dubiosul Eugen Popescu (în calitate de director al Centrului Român de Studii și Strategii și de consilier AUR în Senatul României).

Dr. Ivo Gheorghiev, liderul românilor din Bulgaria, senator AUR Cristina-Gabriella Dumitrescu (președintele Comisiei pentru românii de pretutindeni din Senat) și Eugen Popescu la lucrările simpozionului. Sursa: FACEBOOK
Dr. Ivo Gheorghiev, liderul românilor din Bulgaria, senatoarea Cristina-Gabriella Dumitrescu (AUR) și Eugen Popescu la lucrările simpozionului / FOTO: Facebook

Cristina-Gabriella Dumitrescu, absolventă de „Spiru Haret”, a lucrat la Institutul „Eudoxiu Hurmuzachi” (din subordinea Departamentului Românilor de Pretutindeni) condus de Eugen Popescu.

În 2019, presa dezvăluia Eugen Popescu și-ar fi „transformat” o diplomă de școală profesională din Canda într-o diplomă de studii universitare în România – la Universitatea din Oradea.

La acel moment, Popescu declara: „Am absolvit cursurile Alternative Medicine College of Canada (Collège des médecines douces du Québec), obținând diploma în «Anatomie, Physio-Pathologie, Naturologie, Phyto-Energetique, Bio-Energetique, Homeopathie»”. Investigațiile realizate de jurnaliști au descoperit însă că instituția absolvită de Eugen Popescu (colegiu de medicină tradiționalistă) nu era recunoscută de Guvernul canadian ca instituție de studii superioare, ci ca școală de formare profesională: „La nivelul Guvernului provincial Quebec, CMDQ este considerată o instituție care oferă instruire (alta decât cea oferită în scopul acordării de credite universitare) ce permite studenților să «dobândească și/sau să îmbunătățească cunoștințele necesare pentru a practica o profesie recunoscută». Prin urmare, angajatorul dumneavoastră poate acoperi costurile de formare, care vor fi deductibile din contribuțiile sale. În plus, taxele de școlarizare sunt deductibile din impozit. (…) Departamentul de Dezvoltare Economică și Socială din Canada și Ministerul Ocupării Forței de Muncă și Imigrare din Canada acreditează programul de formare CMDQ”.

În anul 2025, senatoarea Cristina-Gabriella Dumitrescu (AUR) și-a intensificat implicarea în chestiunea drepturilor minorității românești din Ucraina. Declarațiile senatoarei AUR, deși ating probleme reale cu care se confruntă românii din Ucraina, sunt în siajul propagandei instrumentate de Kremlin, care dorește să-i convingă pe românii din țară că Guvernul de la Kiev „discriminează românii”, „desființează masiv școlile cu predare în limba română”, „asimilează pe români” etc.

Cristina-Gabriella Dumitrescu se dovedește a fi un „soldat” loial liderului extremist George Simion și foarte probabil va continua să fie folosită de acesta în acțiuni de infiltrare și manipulare a comunităților istorice românești din statele vecine României. Totuși, senatoarea AUR este în primul rând omul lui Eugen Popescu pe „tabla de șah” din culisele AUR.

Senatorul Mircea Ionuț Sandu a fost impus organizației AUR Gorj pe loc eligibil la candidaturile pentru Senat de către George Simion și Marius Lulea. Presa locală a dezvăluit că Ionuț Sandu este acționar la mai multe firme, dintre care una (Design and Build Corporation SA), la momentul noiembrie 2024, îl avea co-acționar pe Marius Lulea. În aceeași firmă erau acționari și alți politicieni AUR, anume Dan Tanasă, Adrian Axinia, Aurelia Popa, Florin Marinescu (trezorierul partidului) și Romeo Vasilescu.

Senator de Gorj al partidului extremist AUR - Sandu Mircea Ionuţ. Sursa foto: TV SUD
Senator de Gorj al partidului extremist AUR – Sandu Mircea Ionuţ / FOTO: TV Sud

În campania pentru alegerile parlamentare din 2024, AUR a primit peste 3 milioane de lei cu titlu de împrumuturi de la diferite societăți comerciale. Împrumutul cel mai mare (1,6 milioane lei) a fost acordat de firma Phoenix Sam SRL, unde acționar unic era Mircea Ionuț Sandu (senator AUR), în condițiile în care jurnaliștii de investigație au descoperit că firma respectivă „a avut o cifră de afaceri de 185.054 lei, dar a înregistrat o pierdere netă de 2.045 lei, iar capitalurile proprii erau negative, de –14.765 lei, ceea ce înseamnă că datoriile depășeau activele companiei”.

Senatorul AUR a fost implicat în scandalul încasării banilor de chirie de la bugetul statului de către parlamentari care au locuințe în București. Deși deține în Capitală, împreună cu soția, un apartament de 100 de metri pătrați, Mircea Ionuț Sandu a primit aproximativ 5.000 lei pe lună pentru decontarea cheltuielilor de cazare.

Senatorul Mircea Ionuț Sandu (AUR) nu are vreo expertiză pe chestiunea relațiilor internaționale ori a drepturilor minorităților naționale, fiind de profesie inginer specializat în îmbunătățiri funciare și dezvoltare rurală.

Un alt senator AUR, Ștefan Geamănu, este absolvent al facultății de medicină din cadrul Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad. Universitatea respectivă a fost implicată, în mai multe rânduri, încă din anul 2008, în diferite scandaluri, cel mai răsunător privind eliberarea de diplome de studii fără examinarea corespunzătoare a studenților.

Conform biografiei prezentată pe site-ul Senatului, Geamănu urmează rezidențiatul în Ortopedie/Traumatologie prin Germania, încă din mai 2011, și activează ca medic rezident la ANregiomed – Clinica din orașul Dinkelsbühl.

Probabil că reformele structurale inițiate de Rețeaua spitalicească municipală ANregiomed (care funcționează din bani publici) l-au determinat pe medicul rezident Ștefan Geamănu să se bage în politică.

Ștefan Geamănu, senator AUR

Șocant și dezgustător este că Ștefan Geamănu – în contextul în care el și soția lui și-au găsit locuri de muncă respectabile și bine plătite în domeniul medical, într-o țară din UE, tocmai datorită faptului că România este stat membru al UE – a decis să devină senator al unui partid extremist anti-european, care promovează narativul Rusiei de desființare a UE și de declanșare a RoExit, luptând exact împotriva Uniunii Europene care i-a oferit familiei lui Geamănu șansa unei cariere profesionale respectabile.

Nici senatorul Geamănu nu are vreo expertiză în chestiunea drepturilor minorităților naționale.

Deputatul Daniel-Cătălin Ciornei (AUR) este un alt individ controversat care a fost plimbat de AUR la simpozionul-adunare politică organizat de Ivo Gheorghiev la Vidin, în octombrie 2025.

Daniel-Cătălin Ciornei a fost prezentat în presă ca fiind unul dintre posibilii organizatori ai protestelor violente din fața sediului Biroului Electoral Central (BEC), după invalidarea candidaturii șarlatanului filorus Călin Georgescu. Deputatul AUR a fost audiat de Parchetul General alături de alți trei deputați AUR – Mihai Bogdan Negoescu, Tiberiu Claudiu Barstan și Răzvan Biro. La acel moment, liderul extremist George Simion transmitea protestatarilor, într-o intervenție live, mesajul că membrii BEC merită să fie „jupuiți de vii în piața publică”.

Deputatul partidului extremist AUR - Daniel-Cătălin Ciornei. Sursa foto: 2MNEWS
Daniel-Cătălin Ciornei, deputat AUR / FOTO: 2MNEWS

Ciornei a emigrat în Belgia, în urmă cu aproximativ 10 ani, unde locuiește cu familia, deține o proprietate imobiliară în Flandra și conduce o afacere prosperă. A fost recrutat de AUR și a condus rețeaua AUR Benelux (cu funcția de coordonator Diaspora Belgia-Olanda-Luxemburg), începând cu anul 2020. Deși este emigrant în Belgia și profită din plin de drepturile pe care le are în calitate de cetățean al unui stat membru al Uniunii Europene, deputatul AUR este un vehement critic al politicilor UE privind migrația.

Deputatul Ciornei este un alt exemplu de ipocrizie crasă. A beneficiat consistent de drepturile și libertățile oferite de Uniunea Europeană pentru a oferi o viață bună familiei sale, dar s-a lăsat recrutat de AUR, partid extremist anti-UE, anti-NATO și pro-Rusia. Deputatul AUR nu are vreo expertiză pe chestiunea drepturilor minorităților românești din afara țării, alta decât experiența personală de emigrant de succes în Belgia.

În cadrul lucrărilor simpozionului-adunare de partid organizat de Ivo Gheorghiev la Vidin, atât senatorul Mircea Ionuț Sandu (AUR), cât și Ivo Gheorghiev au solicitat demiterea ambasadoarei României în Bulgaria, doamna Brândușa Ioana Predescu. Motivul a fost refuzul ambasadoarei noastre de a participa la această „chermeză” a extremiștilor organizată pe banii AUR-ului lui George Simion.

Vizita delegației de senatori AUR în Timocul Sârbesc

La începutul lunii noiembrie 2025, o echipă de propagandiști AUR a luat cu asalt și comunitatea românilor/vlahilor din Timocul Sârbesc. De această dată, gazda a fost un alt lider controversat al românilor din comunitățile istorice de lângă România: medicul Predrag Balasevici, lider al formațiunii politice Partia Neamului Rumânesc.

Delegația AUR a fost formată din aceiași trei senatori – Cristina Dumitrescu, Ionuț Sandu și Ștefan Geamănu –, cărora li s-au adăugat alți doi senatori AUR, anume Marian Vasile și Laurențiu Plăeșu.

Despre Marian Vasile, senator AUR de Dolj, este cunoscut faptul că a activat în PNL și a fost consilier în Consiliul Local Craiova vreme de trei mandate. Supărat că micuța coterie din PNL Craiova, de care nu era străin, a refuzat să-l promoveze candidat al PNL la funcția de primar al Craiovei, Marian Vasile a trădat.

Senatorul partidului extremist AUR, Marian Vasile în vremurile când era un entuziast lider și consilier local al PNL Craiova. Sursa foto: Gazeta de Sud
Marian Vasile (actual senator al partidului extremist AUR), în vremurile când era un entuziast lider și consilier local al PNL Craiova / FOTO: Gazeta de Sud

Marian Vasile a trădat senin toate poveștile pe care le bălmăjise electoratului ca politician liberal despre integrarea în Uniunea Europeană, apartenența la NATO și democrația euro-atlantică. El a trecut la AUR (partid extremist anti-UE și anti-NATO), cu propria persoană și cu câțiva alți liberali, din care vreo doi, în prezent, reprezintă AUR în Consiliul Local Craiova, unul chiar ca viceprimar, într-o imorală alianță locală AUR-PSD, controlată ferm de Lia Olguța Vasilescu.

Politicianul craiovean Marian Vasile, fostul liberal pro-UE, transformat peste noapte în loialist al putinistului George Simion și senator al AUR, partid extremist anti-UE. Sursa foto: Cuvântul Libertății
Politicianul craiovean Marian Vasile, fostul liberal pro-UE, transformat peste noapte în loialist al putinistului George Simion și senator AUR, partid extremist anti-UE / FOTO: Cuvântul Libertății

Din „înalta delegație a Senatului României” – cum gratulează Predrag Balasevici, într-o postare pe Facebook, gașca AUR care a bântuit prin Timocul Sârbesc – a făcut parte și o altă figură controversată a parlamentarilor lui George Simion, anume senatorul Laurențiu Plăeșu, senator de Prahova.

Presa a consemnat că Plăeșu este președintele Fundației Naționale pentru Românii de Pretutindeni. Prin fundația respectivă, Simion a primit și gestionat darul la nunta-show politic pe care a organizat-o în august 2022 la Măciuca, județul Vâlcea. Tot presa a relatat că organizația prezidată de Plăeșu a primit fonduri consistente atât din bani publici, cât și din surse private, unele din acestea fiind suspectate de jurnaliștii de investigație că ar fi alimentate generos de foști generali SIE în rezervă.

Fondatorul Fundației Naționale pentru Românii de Pretutindeni este același dubios Eugen Popescu, care a coordonat și vizita senatorilor AUR de la începutul lunii noiembrie, în Bor și Timocul Sârbesc.

Senatorul partidului extremist AUR, Laurențiu Plăeșu - omul de încredere al lui Eugen Popescu plasat în grupul parlamentarilor AUR. Sursa foto: Senatul României
Laurențiu Plăeșu (senator al partidului extremist AUR) – omul de încredere al lui Eugen Popescu / FOTO: Senatul României

Fundaţia înfiinţată de Eugen Popescu, condusă de Laurențiu Plăeșu şi folosită în interese politice și oculte de George Simion, controlează și Agenţia de ştiri Romanian Global News (RGN Press). Această „agenție” este cunoscută prin propaganda naționalistă pe care o face în beneficiul partidului extremist AUR, precum și pentru că depune eforturi consistente în susținerea acțiunilor de penetrare de către AUR a comunităților românești din statele vecine României.

Observăm că dubiosul Eugen Popescu a avut controlul și asupra vizitei în Timocul Sârbesc și Vojevodina a delegației AUR, prin cei doi oameni de încredere plasați în Senat – Cristina-Gabriella Dumitrescu și Laurențiu Plăeșu.

Predrag Balașevici, liderul formațiunii politice Partia Neamului Rumânesc, se numără printre primii colaboratori ai lui Eugen Popescu în teritoriile locuite de români în Valea Timocului Sârbesc. Într-un studiu publicat de Platforma media „Românii Independenți din Serbia”, cu titlul „Analiza problemei valahe în Serbia și rolul lui Eugen Popescu”, se consemnează:

Politica perfidă de deznaționalizare şi asimilare a românilor din Serbia este stimulată de guvernele anti-româneşti de la Belgrad, iar actuala clasă politică sârbă continuă să aplice față de organizațiile cu caracter românesc o politică perfidă de deznaționalizare. Statul sârb, prin marionetele sale, separă minoritatea valahă de elementul românesc. 

Din păcate, toate aceste demersuri valahe sunt puternic sprijinite şi susținute de Eugen Popescu, un personaj controversat, prin care Bucureştiul dirijează distribuirea mijloacelor financiare, schimbă fondul şi contextul, prezentând o realitate umbrită.

Coincidență sau nu, odată cu ascensiunea lui Popescu în anul 2002, în Serbia apar curente anti-româneşti şi organizații de orientare «valahă» în Timoc, astfel că se înființează ARIADNAE FILUM la Bor, preşedinte fiind Slavoljub Gațovici, iar actualmente Zavişa Jurj. Tot în acest răstimp, Predrag Balaşevici, Dragomir Draghici, Duşan Prvulovici şi alții părăsesc tabăra românească, încurajați şi sprijiniți – finanțați şi ghidați – de Eugen Popescu, drept urmare au înființat PARTIA DEMOCRATĂ A RUMÂNILOR DIN SÂRBIE – Bor, în traducere directă din limba sârbă, ne asumăm deplina responsabilitate să traducem corect PARTIDUL DEMOCRAT AL VALAHILOR (la ora actuală se numeşte VLAŠKA NARODNA STRANKA, în traducere originală din limba sârbă: PARTIDUL NEAMULUI VALAH, doar că, la sugestia lui Eugen Popescu, este promovat în România sub denumirea «PARTIDUL NEAMULUI ROMÂNESC», condus de valahul Predrag Balaşevici), formațiune politică care propagă recunoaşterea minorității valahe, care a dus la crearea unei noi minorități artificiale desprinsă din cadrul poporului român”.

Predrag Balașevici este puternic implicat în campaniile electorale ale AUR și în acțiunile acestui partid extremist de penetrare a comunităților istorice românești de lângă România.

„Vlahul” Predrag Balașevici, invitat special la acțiunea de lansare a candidaților AUR din Oltenia, în timpul alegerilor parlamentare din 2024. Sursa foto: FACEBOOK
„Vlahul” Predrag Balașevici, invitat special la acțiunea de lansare a candidaților AUR din Oltenia, în timpul alegerilor parlamentare din 2024 / FOTO: Facebook

Liderul „vlahilor” timoceni și al formațiunii politice Partia Neamului Rumânesc este unul dintre invitații importanți atât la lucrările anuale ale „unversității” de vară de la Izvoru Mureșului (de fapt, școală de îndocrinare politică a extremismului naționalist din România), cât și la acțiunile politice electorale ale partidului extremist AUR.

Recent, Balașevici a fost invitat să participe la alegerile pentru desemnarea conducerii AUR – filiala Craiova, deși o astfel de activitate este mai curând un proces birocratic controlat de Simion, decât un eveniment public.

„Vlahul” Predrag Balasevic la Craiova, decembrie 2025. Sursa foto: FACEBOOK
„Vlahul” Predrag Balașevici la Craiova, în decembrie 2025 / FOTO: Facebook

Liderul Partia Neamului Rumânesc a fost implicat în dispariția fostului Partid Democrat al Românilor din Serbia și transformarea lui într-o formațiune politică a „vlahilor”. Astfel, în 2013, s-a declanșat un conflict la nivelul conducerii acestui partid, între Balașevici și Dragan Demici, care era vicepreședinte al partidului respectiv.

În presa din epocă au fost relatate punctele de vedere ale celor două tabere. Balașevici, ca președinte al partidului, a obținut excluderea lui Demici din partid pe motive de trădare, așa cum se afirmă într-un comunicat de presă emis de conducerea partidului: „Partia Democrată a Rumânilor din Serbia a ţinut şedinţa Conducerii Principale a partidului. (…) Comitetul principal a hotărât să-l excludă din partid pe vicepreşedintele Dragan Demici, care a încălcat flagrant statutul, programul şi unitatea partidului. Dragan Demici, împreună cu preşedintele comitetului local din Cucevo, Vlastimir Babici (înlocuit şi el din funcţie), au încercat să spargă partidul şi, la îndemnul unor forţe străine partidului (consulul României la Zaicear, instituţii sârbeşti), să-l înlocuiască pe preşedintele acestuia, dr. Predrag Balașevici. Pentru excluderea din partid au votat 93 de delegaţi şi doar 14 împotrivă”.

Dragan Demici spunea că PDRS a pierdut rușinos alegerile locale și parlamentare din Serbia, deși era cotat cu șanse mari. Conform declarațiilor lui Demici, eșecul ar fi fost cauzat de faptul că Balașevici a încheiat o coaliție preelectorală cu Mişcarea Muncitorilor şi Ţăranilor (MMT), condusă de prof. dr. Zoran Dragişici, cadru universitare la Facultatea de Studii de Securitate din Belgrad. Demici îl acuza pe Balașevici că a ratat șansa ca PDRS să intre într-o coaliție electorală cu Partidul Liberal Democrat sau cu Partidul Progresist Sârb și să-și crească șansele de a obține mandate în Parlament și în consiliile locale.

Cea mai gravă acuzație pe care Dragan Demici o lansa împotriva lui Balașevici este aceea de trădare a intereselor naționale ale românilor din Serbia, prin insistența lui Balașevici de a promova teza că în comunitatea românească din Timocul Sârbesc se vorbește „graiul vlah” și nu limba română:

„Balașevici dorește ca limba în mass-media să fie în grai, aşa cum se vorbeşte la noi (stricată cu multe cuvinte sârbeşti), şi nu limba română literară, aşa cum se foloseşte la TV Vojvodina; predarea limbii în şcoli să fie în grai, motivând că nu o să înţeleagă copiii limba literară. Prin urmare, el vrea să distrugă sinonimia român–vlah, de care se ţine doar declarativ, iar din români să rămână numai vlahii, care la un moment dat să fie transformaţi în sârbi. Din această cauză, se poate spune foarte clar că domnul Balaşevici, preşedintele PDRS, a trădat interesele naţionale ale românilor din Serbia”.

Prof. dr. Zoran Dragişici - membru al Parlamentului Republicii Serbia, specializat în Studii de Securitate și relația cu NATO. Sursa foto: Parlamentul Republicii Serbia
Prof. dr. Zoran Dragişici – membru al Parlamentului Republicii Serbia, specializat în Studii de Securitate și relația cu NATO / FOTO: Parlamentul Republicii Serbia

Conferință privind drepturile Vlahilor/României în Serbia și Bulgaria, organizată de ACT la Parlamentul European

Prietenia pe care liderii AUR o manifestă cu intensitate față de „vlahul” Predrag Balașevici nu pare a fi suficientă pentru acesta, deși este foarte necesară, având în vedere accesul la informații din Parlamentul României și, eventual, la finanțări.

Prin urmare, Balașevici dezvoltă o elegantă relație de prietenie cu europarlamentarii formațiunii politice extremiste Acțiunea Conservatoare (ACT), desprinsă din AUR și fondată de fostul copreședinte al AUR, europarlamentarul de extremă dreapta Claudiu Richard Târziu.

Cu aproximativ două săptămâni înainte ca Timocul Sârbesc să fie vizitat de „înalta delegație a Senatului României” formată din senatori AUR, în data de 14 octombrie, Predrag Balașevici participa la o conferință organizată la Parlamentul European de către europarlamentarul ACT (ex-AUR) Șerban-Dimitrie Sturdza, unul din oamenii de încredere ai lui Târziu.

Despre această conferință, Balașevici informa pe contul de Facebook: „În prezentarea mea, am menționat toate problemele și provocările cu care se confruntă comunitatea noastră. De asemenea, am prezentat date legate de exploatarea minieră a companiei chineze ZiJin, despre modul în care membrii comunității noastre emigrează din țara lor, iar instituțiile statale și locale participă la acest proces, oferind tot sprijinul logistic pentru accelerarea acestuia, toate acestea fiind în contradicție cu articolul 78 din Constituția Republicii Serbia. Conferința a fost convocată de europarlamentarul român Șerban-Dimitrie Sturdza. Europarlamentari din mai multe țări ale UE (România, Italia, Slovacia) au participat la lucrările conferinței. Reprezentanta Ambasadei Serbiei la Uniunea Europeană, d-na Isidora Mitici, a participat și ea la conferință”.

Participanți la Dezbaterea „Drepturile membrilor comunităților românești din Serbia și Bulgaria” organizată de europarlamentarii partidului extremist ACT la Parlamentul European. Sursa foto: FACEBOOK
Participanți la Dezbaterea „Drepturile membrilor comunităților etnice românești din Serbia și Bulgaria”, organizată de europarlamentarii partidului extremist ACT la Parlamentul European, în octombrie 2025 / FOTO: Facebook

Europarlamentarul Șerban-Dimitrie Sturdza, de la ACT, consemna pe contul său de Facebook, în stilul patriotard specific naționaliștilor: „Într-un moment istoric, în prezența a cinci eurodeputați, românii din Timocul Sârbesc și cel Bulgăresc au vorbit despre lupta lor pentru păstrarea limbii, credinței și identității într-o zonă în care drepturile lor nu sunt respectate. Bunul meu prieten, domnul Claudiu Târziu, președinte al partidului Acțiunea Conservatoare și șeful delegației ACT din Parlamentul European, a fost alături de mine în cadrul acestui eveniment important. (…) Acești români au nevoie de sprijin concret pentru deschiderea de școli și parohii românești în Valea Timocului, acolo unde limba română este interzisă și unde oamenii trăiesc cu frica de a spune cine sunt. Acesta nu este un gest simbolic, ci un angajament ferm: românii din Timoc nu mai trebuie tratați ca străini în propria lor istorie”.

La întâlnirea organizată de europarlamentarii formațiunii naționaliste controlate de fostul AUR-ist Claudiu Richard Târziu, îl regăsim și pe unul dintre cei mai importanți asociați ai lui Balașevici: Zavișa Jurj, liderul Asociației ARIADNEA FILUM – ONG abonat la finanțări oferite de statul român prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

„Vlahul” Zavișa Jurj, liderul Asociației ARIADNEA FILUM (primul din dreapta), alături de Șerban-Dimitrie Sturdza, europarlamentar (ex-AUR) al partidului extremist ACT și de politicianul „vlah” Predrag Balaşevici. Sursa foto: FACEBOOK
„Vlahul” Zavișa Jurj, liderul Asociației ARIADNEA FILUM (primul din dreapta), alături de Șerban-Dimitrie Sturdza, europarlamentar ACT (ex-AUR), și de politicianul „vlah” Predrag Balaşevici / FOTO: Facebook

O anchetă realizată de presă dezvăluie că sub pretextul înființării, organizării, reparării și dotării de centre pentru românii din Timocul Sârbesc, DRP a alocat pentru ARIADNAE FILUM, din bugetul statului român, aproximativ 700.000 euro. Despre activitățile Centrului Cultural Spiritual al românilor din Valea Timocului, pe care se presupune că l-a organizat ARIDNE FILUM, nu pot fi găsite informații pe internet.

Interpelarea lansată de senatoarea Cristina Dumitrescu (AUR) către Comitetul de Miniștri, în cadrul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

Se poate presupune că extremiștii de la Acțiunea Conservatoare (ACT) au organizat conferința dedicată minorității românești din Timocul Sârbesc și Bulgăresc ca o continuare (ca reacție?) a interpelării adresate la 1 octombrie Comitetului de Miniștri, în cadrul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, de către Cristina-Gabriella Dumitrescu, senatoare AUR.

În interpelarea respectivă, senatoarea Dumitrescu solicita informații cu privire la măsurile adoptate de Guvernul sârb cu privire la drepturile românilor/vlahilor din Serbia de Răsărit (Timoc): accesul la învățământ, presă, administrație și serviciu religios în limba română, găsirea unor soluții tehnice pentru ca românii timoceni să poată recepționa programele media în limba română din Vojvodina, informații despre conformarea Serbiei la prevederile Rezoluției 1632/2008 (privind Situația minorităților naționale din Vojvodina și a minorității etnice române din Serbia).

Cristina-Gabriella Dumitresc, senatorul al partidului extremist AUR, la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei. Sursa foto: Senatul României
Cristina-Gabriella Dumitrescu, senatoare a partidului extremist AUR, la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei / FOTO: Senatul României

Gașca de politruci extremiști „suveraniști” se joacă „de-a geopolitica” în comunitățile istorice românești de lângă România

Constatatăm că prin comunitățile istorice românești din vecinătatea țării noastre – în Serbia, Bulgaria, dar și în Ucraina și Ungaria – bântuie intens reprezentanți ai extremiștilor suveraniști anti-UE, anti-NATO și cu miros de Rusia lui Putin, ajutați de lideri locali recrutați.

În cazul Timocului Sârbesc și al Bulgariei, lideri locali ca Predrag Balașevici și Ivo Gheorghiev, coordonați de dubiosul personaj Eugen Popescu, se folosesc cu viclenie de pârghiile pe care le oferă prezența AUR în Parlamentul României și în Parlamentul European și fac un joc dificil de „citit” în Serbia și Bulgaria, țări unde se confruntă interesele Chinei, Rusiei și ale Uniunii Europene.

În cazul Serbiei, care nu este stat membru al UE, observăm că autoritățile sârbe se folosesc de liderii minorității românești din Timoc, atunci când le dictează interesele, și nu ezită să facă presiuni asupra acestora, când sunt semne că interesele de securitate ale Serbiei pot fi afectate de acțiunile lor. În acest periculos joc geopolitic se implică tot mai activ și formațiunea extremistă Acțiunea Conservatoare (ACT), controlată de Claudiu Târziu.

Profitând de incompetența și indolența oficialilor români, extremiștii suveraniști au înființat și dezvoltat o adevărată rețea paralelă de influență și control asupra comunităților etnice românești din statele vecine României.

În cazul AUR, „eminența cenușie” este Eugen Popescu, care-și arogă cu mare tupeu calitatea de analist în chestiuni de geopolitică și răspândește propaganda naționalistă, inclusiv narative rusești, folosindu-se de rețeaua Romanian Global News (RGN PRESS) și de emisiunea „La Hartă”, difuzată pe un canal YouTube dedicat – mecanisme media pe care Popescu le controlează.

Dintre invitații permanenți pe care-i are „La Hartă”, se remarcă un alt personaj controversat: fostul parlamentar moldovean Vlad Cubreacov.

„Analistul” Eugen Popescu și Vlad Cubreacov, invitat special al emisiunii de propagandă „suveranistă” „La Hartă”. Sursa foto: ZECE TV
„Analistul” Eugen Popescu și Vlad Cubreacov, invitat special al emisiunii de propagandă „suveranistă” „La Hartă” / FOTO: Zece TV

Traiectoria lui Vlad Cubreacov este una ciudată. În perioada în care era colaborator la Revista ROST (coordonată de actualul lider al ACT, europarlamentarul Claudiu Richard Târziu), Cubreacov ataca teza „vlăhismului”. Acest curent ideologic, îmbrățișat de politicianul Balașevici, de militantul civic Jurj și de alți acoliți ai lor din Timocul Sârbesc, promovează subtil o falsă distincție între români și vlahi, considerând că în Timoc trăiesc nu românii, ci vlahii, care sunt nici români, nici sârbi/bulgari, ci… vlahi.

Denumirea în limba sârbă a formațiunii politice condusă de Predrag Balașevici este „Vlaska Narodna Stranka”, pe care o traduce în limba română ca „Partia Neamului Rumânesc”. Altfel spus, recunoaște că vlah este doar apelativul din limba sârbă pentru român.

Extremistul George Simion i-ar fi solicitat lui Balașevici să schimbe denumirea acestui partid politic „de buzunar” și să-l transforme într-un fel de filială a AUR în Timoc, însă Balașevici ar fi refuzat să se conformeze, fiindu-i mai folositoare pentru propriile interese această manipulare a realității.

Chiar și Cubreacov demonstra, într-un articol publicat în ROST, că cuvântul vlah este doar unul dintre felurile de a spune român pe sârbește și nu desemnează o altă realitate diferită de realitatea apartenenței românilor timoceni la neamul românesc.

Vlad Cubreacov a fost și colaborator apropiat al europarlamentarului Șerban-Dimitrie Sturdza (ACT), în calitate de asistent local. Nu este prea clar cum a evoluat relația dintre cei doi, însă constatăm că, în prezent, Cubreacov pare a fi recrutat și activat în rețeaua pe care o controlează Eugen Popescu.

În sinteză, observăm că extremiștii „suveraniști”, deși nu au resurse umane pregătite în chestiuni precum geopolitica și drepturile minorităților, au reușit să se substituie instituțiilor statului român – în special MAE și Departamentul pentru Românii de Pretutindei –, să confiște agenda publică a problemelor comunităților etnice românești din statele vecine României și să promoveze o strategie proprie în aceste comunități, în complicitate cu lideri locali recrutați. Riscul ca Rusia să dezvolte o rețea de influență în aceste comunități este extrem de mare.

Ministerul de Externe al României și Departamentul pentru Românii de Pretutindeni dorm în front pe chestiunea românilor timoceni

Funcționarea precară ori chiar nefuncționarea mecanismelor de interacțiune dintre statul român și comunitățile istorice românești din statele vecine României se adaugă la starea generală de paralizie în care se află multe dintre componentele statului român.

Așa cum în Justiție miza luptei pentru reformarea sistemului ține de succesul în lupta de combatere a corupției, în domeniul relațiilor externe dintre statul român și aceste comunități vorbim despre promovarea intereselor naționale românești.

În consecință, miza luptei pentru păstrarea identității naționale a românilor din provinciile istorice din Serbia este foarte importantă pentru România. Din păcate, situația nu ne este favorabilă și este agravată de indolența și incompetența oficialilor români guvernamentali.

Între statul român și statul sârb, chestiunea identitară în Timocul Sârbesc, zonele locuite de români/vlahi, nu este încă rezolvată, iar dialogul bilateral este împotmolit și ineficient. La nivel local, se adaugă și criza ecologică provocată de poluarea mediului înconjurător de către compania chineză care exploatează intens în bazinul minier Bor, criză care afectează grav calitatea vieții și sănătatea românilor timoceni.

Oficialii români din MAE și DRP, plătiți de statul român pentru a administra relația cu românii din comunitățile istorice de lângă România, nu sunt capabili să articuleze un discurs public realist, eficient și benefic pentru aceste comunități.

Lipsa de strategie, alocarea dezlânată și netransparentă a resurselor, lipsa unor mecanisme eficiente de colaborare între MAE, DRP și SIE pe subiectul comunităților istorice românești din Serbia (dar și din Bulgaria, Ungaria și Ucraina) au facilitat intruziunea în aceste comunități a partidelor extremiste AUR și ACT, implicit a unor agenți de influență ai Rusiei lui Putin. Agenda publică a drepturilor minorităților românești din țările vecine României a fost aproape confiscată de extremiștii naționaliști și, evident, direcția urmată de aceștia nu este conformă cu interesele României.

Lideri locali controversați din aceste minorități românești (așa cum sunt cei amintiți în această anchetă și la care se adaugă lideri români din alte comunități istorice românești) s-au lăsat recrutați de aceste partide extremiste, după ce au fost stipendiați cu generozitate de structuri ale statului român, fără să fie verificate serios eficiența și legalitatea utilizării resurselor financiare și materiale alocate.

În contextul în care Ucraina se află în plin război de apărare împotriva agresiunii lansate de dictatorul Putin, iar Rusia acționează permanent pentru destabilizarea țărilor din regiune (și, acolo unde reușește, pentru recrutarea de lideri politici favorabili politicii externe a Rusiei), chestiunea drepturilor minorităților românești din comunitățile istorice românești din țările de lângă România dobândește o importanță vitală pentru interesele de securitate ale României.

La nivel european, mecanismele funcționează, iar România trebuie să profite urgent de aceste mecanisme pentru a-și promova interesele în comunitățile istorice românești de lângă noi.

În ziua de 4 decembrie, Comitetul de Experţi al Cartei Europene a Limbilor Regionale sau Minoritare a Consiliului Europei a publicat un raport în care este evaluat modul în care Serbia a implementat recomandările de acţiune imediată formulate în 2023. Conform comunicatului de presă emis de Comitet, „în domeniul educaţiei în limbile minoritare, mai multe limbi (bunjevac, cehă, germană, macedoneană, romani, ucraineană, vlahă) continuă să fie predate exclusiv sau în principal în cadrul disciplinei «Limba maternă cu elemente de cultură naţională», cu un volum de două ore pe săptămână. Aşa cum Comitetul a subliniat anterior, predarea unei limbi regionale sau minoritare doar două ore pe săptămână nu îndeplineşte cerinţele minime ale Cartei, în special acolo unde limba nu este utilizată pe scară largă în viaţa publică şi privată, inclusiv în cadrul familiei”.

Referitor la situația românilor din Serbia, Comitetul de Experți observă:

„Prima recomandare privind limba română este ca autorităţile sârbe să asigure educaţie în limba română sau în regim bilingv la nivel preşcolar, primar, gimnazial, liceal şi profesional în Serbia Centrală, în consultare cu reprezentanţii vorbitorilor, conform raportului. (…) Comitetul de Experţi consideră că recomandarea, care datează în esenţă din 2018, nu a fost încă implementată”.

„A doua recomandare este ca autorităţile sârbe să faciliteze difuzarea programelor private de radio şi televiziune în limba română. (…) Comitetul de Experţi ia act de sprijinul acordat proiectelor privind utilizarea limbii române la radio şi televiziune. Cu toate acestea, în absenţa unor informaţii specifice (de exemplu, durata şi frecvenţa difuzării, conţinutul, publicul-ţintă), nu este clar dacă aceste proiecte au sprijinit efectiv programe în limba română. Prin urmare, Comitetul de Experţi nu poate concluziona dacă recomandarea a fost implementată”.

Acest Raport trebuie folosit urgent de oficialii români din MAE și DRP pentru a relansa negocierile cu Serbia, pentru a exercita asupra guvernului sârb presiunile necesare pentru rezolvarea problemelor comunităților românești din Serbia și, nu în ultimul rând, pentru a elabora o strategie viabilă, eficientă și realistă a politicilor statului român în aceste comunități românești.

Dacă MAE, DRP, SIE și președintele României, Nicușor Dan, nu-și vor asuma cât mai urgent posibil o strategie clară pentru apărarea drepturilor românilor din comunități istorice românești din statele vecine țării noastre și, mai ales, pentru promovarea intereselor statului român (ca stat membru UE și NATO!) în comunitățile respective, foarte curând vom asista la o prăbușire a minorităților românești din Serbia, Bulgaria, Ucraina și Ungaria sub controlul extremiștilor naționaliști și, implicit, sub influența Rusiei.

DE ACELAȘI AUTOR:

- Advertisement -

2 COMENTARII

  1. Justiția trebuie sa decolare trădători de țară Aur .partid înființat de PSD,Năstase,ponta,Hrebenciuc, Dâncu, Ghiță și multimilionarii din magistratură și servicii ,sindicatele militare. Și nu în ultimul rând armata de preoți trădători

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -