marți, decembrie 2, 2025
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
AcasăNewsVIDEO. Un sat întreg a năvălit să adune portocalele împrăștiate dintr-un TIR...

VIDEO. Un sat întreg a năvălit să adune portocalele împrăștiate dintr-un TIR răsturnat. Chiar în ziua demnității naționale!

-

Demnitatea umană a sute de români s-a manifestat plenar și de Ziua României, 1 Decembrie, care se prezumă a fi și o zi a demnității naționale. S-a întâmplat pe o șosea din Mehedinți: nenorocirea care i-a lovit pe un șofer de TIR și pe patronul său, prin răsturnarea camionului plin cu marfă, a fost amplificată de hoarda localnicilor, care au furat tone de portocale!

Un TIR încărcat cu citrice (portocale, clementine, mandarine) s-a răsturnat luni dimineață, în jurul orei 5.30, pe DN 56A, în zona dealului Stârmina din județul Mehedinți. N-au existat victime, dar drumul a rămas blocat parțial timp de câteva ore.

Imagini surprinse după accident arată zeci de oameni înghesuindu-se să adune fructele împrăștiate pe șosea. Martorii spun însă că, per total, au fost sute de amatori de portocale gratis. Practic, aproape tot satul a dat buzna să se îndestuleze.

Localnicii fură cu frenezie, fiecare cum poate: cu lădița, cu sacoșa, cu poala, cu buzunarele pline… sub o ploaie care udase toată marfa.

- Advertisement -

VIDEO: Hai la portocale, neamule!

Operațiunea de ridicare a cabinei și a remorcii a durat câteva ore, timp în care fructele au rămas pe asfalt.

Ulterior, o parte din marfă – cea care a scăpat atacului „termitelor” bipede – a fost cărată pe marginea șoselei, pentru a permite intervenția utilajelor.

După ridicarea cabinei și a remorcii, precum și după strângerea fructelor rămase pe carosabil, circulația pe DN 56A a fost reluată.

- Advertisement -

S-au „antrenat” la ardei. După 2 ani și 9 luni au venit și portocalele!

Un incident asemănător, tot pe DN 56A, și tot în zona pădurii Stârmina, a avut loc în martie 2023. Atunci, un TIR înmatriculat în Turcia, încărcat cu ardei proaspeți, s-a răsturnat într-o râpă de pe marginea drumului, după ce s-a ciocnit cu un autoturism.

Oamenii din localitățile apropiate au dat buzna să strângă ardeii din râpă.

VIDEO: Asaltul la ardei

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Moșteanu a demisionat. L-au doborât „greșelile trecutului”: studiile obscure și CV-urile dubioase. Mai mulți lideri USR îi ceruseră să se retragă

* Nicușor Dan și Bolojan trebuie să destructureze urgent rețeaua de propagandă și spionaj a Rusiei în România, aplicând „modelul Maia Sandu”!

* Un preot agresiv, la Huși: „Papahagi, ieși afară! L-ai denigrat pe domnul Georgescu!”. A fost scos din sală, încătușat, amendat și dus la spital

EDITORIALE:

- Advertisement -

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
spot_img
- Advertisment -