joi, martie 28, 2024
AcasăSportUn meci de legendă: FC Magic Liverpool elimină Barcelona lui Messi, după...

Un meci de legendă: FC Magic Liverpool elimină Barcelona lui Messi, după 0-3 în tur!

-

Un belgian (Divock Origi), un olandez (Georginio Wijnaldum) și un spirit de luptă fără egal au oferit lumii o seară de poveste: Liverpool – Barcelona 4-0, după 0-3 în urmă cu șase zile! Ca și anul trecut, Liverpool va juca finala Ligii Campionilor, pe 1 iunie, la Madrid. Adversară îi va fi Ajax Amsterdam sau Tottenham Londra.

Nimic nu prevestea minunea de la Liverpool, sinonimă cu dezastrul Barcelonei. Vicecampioanei Angliei îi lipseau doi din cei trei magi din atac: egipteanul Salah și brazilianul Firmino (doar senegalezul Sadio Mane a fost valid). În schimb, Barcelona avea în teren tripleta sud-americană: Messi (argentinian) – Suarez (uruguayan) – Coutinho (brazilian).

Dar fotbalul a arătat că uneori e mai mult spirit decât talent. Liverpool a câștigat cu sufletul. A marcat patru goluri prin două rezerve: Origi și Wijnaldum (cel de-al doilea intrat la pauză). Succesiunea golurilor a fost fabuloasă:

• 1-0, Origi (7)
  • 2-0, Wijnaldum (54)
  • 3-0, Wijnaldum (56)
  • 4-0, Origi (79).

A fost o victorie obținută cu inima, în fața unei Barcelone arogante și a unui Messi care a ratat o ocazie enormă în minutul 16.

Golul de 4-0 a fost nemaivăzut pe arenele marilor finale. Un gol ca la amatori, la liga a patra. Fundașul dreapta, Alexander-Arnold (20 de ani), avea de executat un corner. A văzut că fundașii Barcelonei dormeau, visau, se organizau, dar mingea nu-i interesa. Fundașul englez i-a pasat pe jos, ca la antrenament, lui Origi, care a trimis cu latul în poarta lui Ter Stegen. Și era 3-0, scor de prelungiri, scor la care atenția trebuia să fie maximă!

Liverpool e o selecționată multinațională. Aseară, din „11”-le de start au făcut parte: trei englezi (Alexander-Arnold, Milner, Henderson), doi brazilieni (Alisson, Fabinho), un scoțian (Robertson), un olandez (Van Dijk), un belgian (Origi), un elvețian (Shaqiri), un camerunez (Matip) și un senegalez (Mane).

Au mai intrat: un olandez (Wijnaldum) și doi englezi (Gomez și Sturridge). Marii absenți: un egiptean (Salah) și un brazilian (Firmino).

Liverpool – Barcelona 4-0

LIVERPOOL: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson (46 Wijnaldum) – Henderson, Fabinho, Milner – Shaqiri (90 Sturridge), Mane, Origi (85 Gomez). Antrenor: Jurgen Klopp (german).

BARCELONA: Ter Stegen – Sergi Roberto, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Vidal (75 Arthur), Busquets, Rakitici (80 Malcolm), Coutinho (60 Nelson Semedo) – Messi, Suarez. Antrenor: Ernesto Valverde.

Când joci cu Liverpool, 3-0 e cel mai periculos scor!

Într-un fel, s-a confirmat istoria. Câteva coincidențe interesante.

• Barcelona a pățit-o anul trecut cam la fel, dar în „sferturi”: 4-1 în tur cu AS Roma, 0-3 în retur și pierderea calificării.
  • Liverpool a câștigat Liga Campionilor în 2005, într-o finală teribilă cu AC Milan, după 0-3 la pauză, 3-3 la final, 3-2 la penalty-uri.
  • În acea finală teribilă cu AC Milan, golurile lui Liverpool au venit în minutele 54, 56 și 60. Acum, contra Barcelonei, golurile 2 și 3 au fost marcate în minutele 54 și 56. Minutele magice ale lui Liverpool: 54 și 56!
  • Portarul lui Liverpool, brazilianul Alisson Becker, a trăit ambele eliminări dureroase ale Barcelonei: anul trecut apăra poarta Romei (1-4 și 3-0), acum pe cea a lui Liverpool (0-3 și 4-0).
  • Liverpool joacă a doua finală consecutivă în Liga Campionilor. Anul trecut a pierdut în fața lui Real Madrid, 1-3, pe două greșeli stupide ale portarului germanul Karius. Atunci a hotărât să-l transfere pe Alisson Becker, de la echipa pe care o eliminase în semifinale (AS Roma).
  • Va fi a opta finală de Liga Campionilor pentru FC Liverpool. Până acum, a câștigat cinci (1977, 1978, 1981, 1984, 2005) și a pierdut două (1985, 2018).
  • 7 mai este cea mai tristă zi din calendarul Barcelonei: pe 7 mai 1986 pierdea finala cu Steaua, pe 7 mai 2019 este eliminată de Liverpool în semifinale (0-4, după 3-0 în tur).