vineri, martie 29, 2024
AcasăSportSurpriză enormă la Mondiale: Argentina - Arabia Saudită 1-2! Messi-cel-Obosit a fost...

Surpriză enormă la Mondiale: Argentina – Arabia Saudită 1-2! Messi-cel-Obosit a fost învins de Al Shehri și Al Dawsari

-

Campionatul Mondial de fotbal, găzduit de o țară arabă (Qatar), a adus, în ziua a treia, o surpriză de proporții galactice: o altă țară arabă, vecina Arabia Saudită, a învins Argentina cu 2-1!

Primul meci al zilei de marți (al 5-lea din competiție) a adus un șoc teribil pe stadionul „Lusail Iconic” din Lusail (Qatar), în primul meci al Grupei C: Argentina, a doua favorită a competiției, a pierdut în fața Arabiei Saudite, 1-2, după ce la pauză conducea cu 1-0!

Autorii acestui meci istoric: Messi (min. 10 – din penalty), respectiv Al Shehri (min. 48) și Al Dawsari (min. 53).

Așadar, imediat după pauză au fost 6 minute incredibile (48-53), în care saudiții au răsturnat rezultatul, apoi o repriză întreagă în care sud-americanii, cu Messi pe teren, nu au reușit nici măcar să egaleze.

Șocul a fost cu atât mai puternic pentru argentinieni, cu cât aceștia au avut o primă repriză cu un gol marcat (din penalty) și alte trei goluri anulate pe motiv de ofsaid!

Eroii de azi ai Arabiei Saudite joacă din 2019 la Al Hilal din Riad, campioana Arabiei Saudite:

• Saleh Khalid Mohammed Al Shehri – 29 de ani
  • Salem Mohammed Shafi Al Dawsari – 31 de ani.

În clasamentul FIFA, Argentina ocupă locul locul 3, iar Arabia Saudită – locul 51.

Tot marți, de la ora 18.00, se dispută și celălalt meci din Grupa C: Mexic – Polonia.

• Argentina – Arabia Saudită 1-2

* Mondialul din Qatar devine distopie: Angliei, Țării Galilor, Belgiei, Danemarcei, Germaniei și Olandei li s-a interzis să poarte banderole anti-discriminare. Belgienilor li s-a interzis cuvântul „LOVE” pe tricouri”

* Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

„Antrenorul” Gigi Becali face de râs România: 0-10 cu o modestă echipă daneză! FCSB e cea mai slabă din Conference League. CFR Cluj îi dă o lecție usturătoare: dublă victorie cu puternica Slavia Praga!

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Un Munte Negru pentru fotbalul românesc: 0-5 cu echipa unei țări cu o populație cât un sfert din București! 1-6 în 10 zile – atât poate o federație-de-șobolani

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european