vineri, aprilie 19, 2024
AcasăMainSperanțe spulberate în minutul 81: Germania - România 2-1 (0-1). Ianis Hagi,...

Speranțe spulberate în minutul 81: Germania – România 2-1 (0-1). Ianis Hagi, dezamăgit după ce a marcat un gol fabulos

-

Naționala de fotbal a României a făcut un meci curajos la Hamburg, cel mai bine articulat tactic din campania de calificare la Campionatul Mondial Qatar-2022. Echipa antrenată de Mirel Rădoi a pierdut cu 2-1, printr-un gol primit în minutul 81. La pauză, România conducea cu 1-0, grație reușitei de excepție a lui Ianis Hagi (22 de ani).

România a căzut pe locul 4, iar pentru a prinde locul 2 (care asigură prezeța la dublul baraj de calificare) are nevoie absolută de victorie în partida cu Armenia, pe noul stadion Steaua din București, luni, în etapa a 8-a (din 10) din Grupa J.

Ianis Hagi (legitimat la Glasgow Rangers) a deschis scorul în minutul 9, printr-un gol formidabil: a pătruns în careul german pe flancul drept, întâmpinat de Kehrer (PSG) și Rüdiger (Chelsea), a controlat mingea cu piciorul drept, a trecut printre cei doi și a „înțepat” mingeaa cu stângul, lăsându-l fără replică pe portarul Ter Stegen (Barcelona).

Nemții au marcat după pază de două ori, prin doi atacanți de la Bayern Munchen: Serge Gnabry (min. 52) și Thomas Müller (min. 81).

Germania – România 2-1

Am trecut echipele de club ale jucătorilor implicați în fazele-cheie ale meciului pentru a sublinia valoarea acestora.

De altfel, cei 15 fotbaliști (11 titulari și 4 rezerve) trimiși pe teren de selecționerul Hansi Flick (56 de ani) provin de la 8 cluburi:

• 6 de la Bayern München (Süle, Kimmich, Goretzka, Gnabry, Sané, T. Müller)
  • 3 de la Chelsea Londra (Rüdiger, Werner, Havertz)
  • 1 de la FC Barcelona (Ter Stegen)
  • 1 de la PSG (Kehrer)
  • 1 de la Borussia Dortmund (Reus)
  • 1 de la Borussia Mönchengladbach (Hofmann)
  • 1 de la RB Leipzig (Klostermann)
  • 1 de la FC Salzburg (Adeyemi)

Cu o singură excepție (Borussia Mönchengladbach), toate celelalte echipe joacă în Liga Campionilor. Așadar, 14 din cei 15 fotbaliști germani care au înfruntat România evoluează în Champions League.

Meciurile de vineri (etapa a 7-a)

Dacă România ar fi reușit să câștige la Hamburg, ar fi fost acum pe locul 2, la numai două puncte de liderul Germania, deci cu șanse reale de a câștiga grupa și a se califica direct la CM 2022.

În acest moment, când mai sunt de jucat trei etape, singurul obiectiv a rămas ocuparea locului 2, cel care duce la baraj.

Clasamentul Grupei J

Partide rămase de disputat în Grupa J

• 11 octombrie 2021: ROMÂNIA – Armenia, Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania (ora 21.45)
  • 11 noiembrie 2021: Armenia – Macedonia de Nord (19:00), ROMÂNIA – Islanda, Germania – Liechtenstein (21.45)
  • 14 noiembrie 2021: Liechtenstein – ROMÂNIA, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda (19.00)

Supărarea lui Ianis Hagi

Golul lui Ianis Hagi a fost primul încasat de Germania în mandatul lselecționerului Hansi Flick. Anterior, nemții s-au distruat cu Liechtenstein (2-0), Armenia (6-0) și Islanda (4-0).

Pentru Hagi-junior este al doilea gol reușit în tricoul naționalei de seniori a României (în 21 de meciuri), după cel care ne-a adus victoria în meciul cu Macedonia de Nord, 3-2 la București.

Șutul imparabil al lui Hagi-junior

La finalul meciului de la Hamburg, întrebat dacă e „cel mai frumos gol din cariera sa”, Ianis Hagi, afectat de rezultat, a declarat la Pro TV:

• „Nici vreau să mă gândesc la chestia asta, pentru că plecăm de aici fără niciun punct. Obiectivul nostru era să luăm cel puțin un punct.”
  • „E normal că sunt dezamăgit. Când conduci cu 1-0 la pauză, te gândești să ții de scor, să joci pe contraatac, să mai prinzi 3-4 acțiuni și să marchezi. Cred că le-am avut, dar n-am reușit să marcăm al doilea gol.”
  • „E clar, într-o deplasare de genul ăsta e greu să scapi fără gol, dar un rezultat de egalitate era bun pentru noi. Din păcate, am luat acel gol din fază fixă și am pierdut cele trei puncte.”
  • „OK, analizăm meciul, e clar că suntem triști, dar cred că e un meci foarte important luni și trebuie să ne concentrăm pe ce avem de făcut.”
  • „Suntem o generație nouă, cu jucători tineri, care își fac debutul. Grupul acesta devine mai puternic.”
  • „Să stăm acum să zicem că am pierdut doar cu 1-0 și 2-1 contra Germaniei, că e mai bine – putem, dar depindem de calificări. Noi avem foame de rezultate și cred că s-a văzut.”
  • „Chiar dacă suntem jucători cu multă tehnică, avem și fața aceea de a ne apăra, să scoatem un rezultat pozitiv în deplasare.”
  • „Pentru România, putem mereu să alergăm.”

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Dublu șoc pentru fotbalul spaniol: Real Madrid – Șerif Tiraspol 1-2, Benfica Lisabona – Barcelona 3-0. Halal „galactici” și „extratereștri”!

VIDEO. Unul dintre cele mai rapide goluri din istoria fotbalului, marcat la Rădăuți, în secunda 4! Mai iute decât brazilianul Leao de la AC Milan

„Perla lui Hagi”, cel mai tânăr marcator din istoria Ligii 1 la fotbal: 15 ani și 6 luni. Născut în Canada, pregătit un an la Barcelona

Falimentul european al fotbalului românesc: Steaua Roșie Belgrad – CFR Cluj 4-0! FCSB, CSU Craiova și Sepsi au capitulat de mult

Cea mai rușinoasă zi din istoria fotbalului românesc: FCSB, CSU Craiova și Sepsi, eliminate de echipe din Kazahstan, Albania și Slovacia! Pentru asta a fost boicotată Olimpiada?!

La 7 zile după ce s-a măritat cu Toni Iuruc, Simona Halep s-a despărțit de antrenorul Darren Cahill

Simona Halep despre „ciocnirea” cu Emma Răducanu la Cluj: „Probabil vrea să joace «la mamaie», cum spune ea”

Sfaturile „mamaiei Niculina” din Sectorul 2, București, pentru nepoata Emma (Răducanu) de la Londra. Interviu în „Daily Mail”

Emma londoneza, fata lui Ian (fost Ion) și a chinzoaicei din Canada. Cel mai frumos basm al sportului în era globalizării

A murit un om enorm: Ivan Patzaichin. Mare sportiv, uriaș caracter. Medaliat cu aur la 4 Olimpiade, campion mondial de 8 ori