miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportSimonei îi place stilul thriller! E în turul 4 la Indian Wells....

Simonei îi place stilul thriller! E în turul 4 la Indian Wells. Mai are nevoie de o victorie ca să rămână pe locul 2

-

Simona Halep a trecut și de Katerina Kozlova (Ucraina), o tenismenă ieșită din Top 100, și s-a calificat în „optimile” turneului de la Indian Wells (California, SUA), fără să fi pierdut vreun set.

Simona putea încheia meciul fără emoții, dar și-a complicat situația în ambele seturi. Românca a condus cu 5-3 în primul set și cu 5-2 în cel secund, dar de fiecare dată a fost egalată, 5-5, și s-a intrat în prelungiri. De fiecare dată, însă, Simona s-a concentrat și a câștigat, o dată la tie-break și o dată cu 7-5.

Simona Halep mai are nevoie de o victorie, în turul următor, pentru a rămâne pe locul 2 mondial și după Indian Wells. Adversară îi va fi cehoaica Marketa Vondrousova.

Dacă se va califica în „sferturi”, Simona va totaliza 5.552 de puncte, cu două mai multe decât Petra Kvitova (Cehia), care în acest moment se află pe locul 2 în clasamentul live. Kvitova nu mai poate face puncte, pentru că a fost eliminată în turul 2 de veterana Venus Williams.

Românca ar putea reveni și pe locul 1, cu condiția să câștige turneul californian, iar liderul actual, japoneza Naomi Osaka (învingătoare anul trecut, deci cu multe puncte de apărat) să nu depășească faza semifinalelor.