sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportRușine istorică la fotbal: campioana României nu mai poate trece nici de...

Rușine istorică la fotbal: campioana României nu mai poate trece nici de turul 1 preliminar al Ligii Campionilor! Eliminată de armeni, CFR Cluj se prăbușește direct în Conference League. Primele două competiții europene ne sunt interzise

-

Thriller cu final de coșmar la Cluj-Napoca, început miercuri seara și încheiat după miezul nopții, joi, la ora 0.22. Campioana României, CFR Cluj, n-a putut trece nici măcar de primul tur preliminar al Ligii Campionilor.

Astfel, echipa lui Dan Petrescu este aruncată direct în turul 2 preliminar al celei de-a treia competiții europene, Conference League, unde vor intra în scenă și celelalte trei formații românești: FCSB, CSU Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe.

Primele două competiții europene, Champions League și Europa League, ne sunt interzise!

Pentru accesul în grupele Conference League, echipele noastre trebuie să elimine trei adversari consecutiv.

Derularea meciului de la Cluj-Napoca a avut toate ingredientele unui film de groază. După 0-0 în meciul-tur de la Erevan, echipa lui Dan Petrescu părea să se califice fără probleme în turul 2. A marcat rapid în meciul propriu-zis (Boateng, minutul 6), a punctat la fel de rapid și în prelungiri (Petrila, minutul 94) – ambele reușite, din pasele veteranului Ciprian Deac -, dar de fiecare dată a fost egalată în penultimul minut de joc!

Killer-ul Clujului a fost sârbul Zoran Gajici (32 de ani). Acesta a punctat în minutele 89 și 119.

Primul gol al lui Gajici a venit la primul șut pe poartă al oaspeților. Până în minutul 89 – zero!

Al doilea gol al lui Gajici a venit după o jumătate de oră de prelungiri tumultuoase, în care armenii au ratat și un penalty, la 2-1 pentru clujeni.

Cifrele unui meci de tristă amintire:

CFR Cluj – Pyunik Erevan 2-2, după prelungiri. Goluri: Boateng (6), Petrila (94) / Gajici (89, 119). În minutul 109, oaspeții au ratat un penalty, prin Harutiunian (apărat de Bălgrădean). La penalty-uri: 3-4 (pentru CFR Cluj au marcat Dugandzici, Burcă și Muhar, au ratat Petrila și Camora).

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Graovac, Burcă, Camora – Deac (114 Muhar), Boateng (114 Yuri), Cvek (87 Bordeianu), Păun (71 Petrila) – Debeljuh (87 Dugandzici), Roger (96 Yeboah). Antrenor: Dan Petrescu.

În turul 2 preliminar al Conference League, CFR Cluj va întâlni campioana Andorrei, Inter Club d’Escaldes. Turul e joi, 21 iulie, la Cluj-Napoca, iar returul o săptămână mai târziu, în Pirinei.

Campioana României, țară de 19,3 milioane de locuitori, a fost eliminată de campioana unei țări de 3 milioane de locuitori (Armenia). Urmează campioana unei țări de 77.000 de locuitori (Andorra)…

Echipele românești în turul 2 din Conference League

• CFR Cluj (1) – Inter Club d’Escaldes (Andorra, 1)
  • Partizani Tirana (Albania, 3) / Saburtalo (Georgia, 4) – FCSB (2)
  • Vllaznia Shkoder (Albania, 5) – CSU Craiova (3)
  • Sepsi Sfântu Gheorghe (7) – Olimpija Ljubljana (Slovenia, 3) / Differdange (Luxemburg, 2)

Adversarele lui FCSB și Sepsi vor fi cunoscute joi seara (14 iulie). Favorite sunt Partizani Tirana (în tur, 1-0 în deplasare cu Saburtalo), respectiv Differdange (în tur, 1-1 la Ljubljana).

Liga Campionilor, miercuri

• CFR Cluj (România) – Pyunik Erevan (Armenia) 2-2, după prelungiri; 3-4 la penalty-uri. În tur: 0-0.
  • Ferencvaros Budapesta (Ungaria) – Tobol Kostanay (Kazahstan) 5-1. În tur: 0-0.
  • Dinamo Batumi (Georgia) – Slovan Bratislava (Slovacia) 1-2, după prelungiri. În tur: 0-0.
  • Șahtior Soligorsk (Belarus) – Maribor (Slovenia) 0-2. În tur: 0-0.
  • Klaksvik (Feroe) – Bodo/Glimt (Norvegia) 3-1. În tur: 0-3.
  • Lienfield (Irlanda de Nord) – The New Saints (Țara Galilor) 2-0, după prelungiri. În tur: 0-1.

* Deși a triumfat la Wimbledon, Djokovici a căzut pe locul 7! Antivaccinsmul și războiul l-au doborât. La începutul anului era lider detașat

Reacția lașă/fricoasă a campioanei de la Wimbledon când a fost întrebată despre războiul lui Putin: „Nu înțeleg întrebarea. Engleza mea nu e cea mai bună”

A opta semifinală de Grand Slam pentru Simona Halep, a treia la Wimbledon

Extraterestrul David Popovici, dublu campion mondial la seniori, deși are doar 17 ani și 9 luni! Din 1973, nimeni n-a mai reușit „dubla” 100 + 200 de metri liber

Un Munte Negru pentru fotbalul românesc: 0-5 cu echipa unei țări cu o populație cât un sfert din București! 1-6 în 10 zile – atât poate o federație-de-șobolani

Dinamo a retrogradat la 74 de ani de când era înființată de bolșevicul Teohari Georgescu, sub ocupație sovietică

Real Madrid nu e o echipă, e o legendă! Nici nu trebuie să se mai prezinte la stadion, te bate doar cu istoria

Cele 8 grupe la Campionatul Mondial de fotbal, Qatar 2022. Derby Germania – Spania încă din start

Două blaturi din Africa de Sud au bătut până și celebrele coțcării de la Scornicești: 59-1 și 33-1! Învinșii și-au marcat 41, respectiv 7 autogoluri