miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportProgramul "sferturilor" la Euro 2020. Patru Mari Puteri eliminate în "optimi": Franța,...

Programul „sferturilor” la Euro 2020. Patru Mari Puteri eliminate în „optimi”: Franța, Germania, Portugalia, Olanda

-

Ultimele două „optimi” de la Euro 2020 au adus eliminarea Germaniei (0-2 cu Anglia, pe „Wembley”-ul londonez) și calificarea surprinzătorie a Ucrainei (care a dat lovitura de grație Suediei în ultimul minut de prelungiri, când toată lumea se pregătea de loteria penalty-urilor de departajare).

După două zile de pauză, Euro 2020 se va relua vineri și sâmbătă, când vor fi desemnate cele patru semifinaliste.

Patru Mari Puteri ale fotbalului european au fost eliminate în „optimi”: Franța (ultima campioană mondială / 2018), Germania (penultima campioană mondială / 2014), Portugalia (ultima campioană europeană / 2016) și Olanda. Ultimele trei n-au marcat niciun gol în „optimi”.

În 5 dintre cele 8 meciuri din „optimi” s-au calificat echipele favorite, iar în 3 – outsiderii.

Nicio echipă venită din „grupa morții” (Franța, Germania, Portugalia) nu s-a calificat în „sferturi”!

În „sferturi” au ajuns trei câștigătoare de grupe (Italia, Belgia, Anglia), două echipe de pe locul 2 (Spania, Danemarca) și trei calificate de pe locul 3 (Elveția, Cehia, Ucraina).

Anglia – Germania 2-0: De 3 x Sterling

• Goluri: Sterling (75), Kane (86).
  • În minutul 81, la scorul de 1-0, germanul Thomas Müller a ratat o mare ocazie de a egala și de a trimite meciul în prelungiri. La scurt timp, Harry Kane a făcut 2-0.
  • Raheem Sterling, de la Manchester City, a marcat al treilea gol consecutiv al Angliei, în trei meciuri diferite, la Euro 2020.
  • A fost ultimul meci al lui Joachim Löw (61 de ani) ca selecționer al Germaniei. Acesta a condus „Panzerul” în ultimii 15 ani (2006-2021).
  • Anglia a rămas singura echipă de la Euro 2020 fără gol primit (1-0 cu Croația, 0-0 cu Scoția, 1-0 cu Cehia, 2-0 cu Germania).

Ucraina – Suedia 2-1: Lovitura din minutul 120+1

• Goluri: Zincenko (27), Dovbyk (120+1) / Forsberg (43).
  • Și în cel de-al doilea meci al zilei, scorul a fost deschis tot de un jucător de la Manchester City: Oleksandr Zincenko (24 de ani).
  • Ucraina a venit de pe locul 3 (în Grupa C), iar Suedia de pe locul 1 (în Grupa E).
  • Ucraina a fost echipa cu cele mai slabe rezultate în faza grupelor, dintre cele 16 calificate în „optimi”.
  • Andrei Șevcenko (44 de ani) a făcut parte, ca jucător, din echipa Ucrainei care a ajuns în „sferturi” la Campionatul Mondial din 2006 (0-3 cu Italia). Acum a ajuns în „sferturile” Euro 2020, dar ca antrenor, iar adversar îi va fi Anglia.
Ucrainenii au dat lovitura

Optimi de finală

• Danemarca – Țara Galilor 4-0 (Amsterdam)
  • Italia – Austria 2-1 (0-0), după prelungiri (Londra)
  • Cehia – Olanda 2-0 (Budapesta)
  • Belgia – Portugalia 1-0 (Sevilla)
  • Spania – Croația 5-3 (3-3), după prelungiri (Copenhaga)
  • Elveția – Franța 3-3 (3-3), 5-4 la penalty-uri (București)
  • Anglia – Germania 2-0 (Londra)
  • Ucraina – Suedia 2-1 (1-1), după prelungiri (Glasgow)

Sferturi de finală

Vineri, 2 iulie

• 19.00: Elveția – Spania (Sankt Petersburg)
  • 22.00: Belgia – Italia (München)

Sâmbătă, 3 iulie

• 19.00: Cehia – Danemarca (Baku)
  • 22.00: Ucraina – Anglia (Roma)

Semifinale

Marți, 6 iulie

• 22.00: Belgia/Italia – Elveția/Spania (Londra)

Miercuri, 7 iulie

• 22.00: Ucraina/Anglia – Cehia/Danemarca (Londra)

Finala

Duminică, 11 iulie

• 22.00: Câştigătoarele din semifinale (Londra)

* Zi magnifică la Euro 2020: Spania – Croația 5-3, Franța – Elveția 3-3 (4-5 la penalty-uri)! Ambele au trecut prin 0-1, 3-1, 3-3. Un autogol antologic, un penalty ratat și o bară în minutul 90+4!

Thriller la Euro 2020: Germania – Ungaria 2-2! Nemții au fost la 6 minute de eliminare, deși au jucat toate meciurile la München!

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

Formula în care noul Farul Constanța țintește sus: Hagi 89%, Marica 10%, Iașko 1%. Va avea stadion modern, de 18.000 de locuri

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni

La 36 de ani, Horia Tecău câștigă al 38-lea turneu de tenis, la dublu masculin, din 61 de finale jucate! Are 3 titluri de Grand Slam, Turneul Campionilor și o finală olimpică