joi, martie 28, 2024
AcasăMainVIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci....

VIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci. Se văd semifinalele și Olimpiada!

-

Victorie de senzație a naționalei de fotbal a României la Campionatul European de tineret, din Italia: 4-2 cu Anglia! Adăugat celui din primul meci, 4-1 cu Croația, acest succes oferă tinerilor „tricolori” (sub 21 de ani) șanse uriașe de calificare în semifinale și, implicit, la Olimpiada de la Tokio, din 2020.

Meciul de vineri seară, de la Cesena, a avut o desfășurare incredibilă. A fost 0-0 timp de 75 de minute, apoi, din senin, s-a dezlănțuit uraganul. Au urmat șase goluri în 19 minute, incluzând prelungirile. S-a marcat aproape ca la handbal.

Din fericire, patru goluri au picat în poarta englezilor. Marcam noi, ne egalau englezii: prima dată după trei minute, apoi după un minut. Finalul a fost însă al lui Florinel Coman, cu două șuturi din afara careului. Tot Coman scosese și penalty-ul din care Pușcaș a deschis scorul.

4-2, Fl. Coman (90+2)

ROMÂNIA: Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Ștefan – Băluță, Cicâldău – Man (74 Dragomir), Hagi (87 Nedelcu), Ivan (63 Coman) – Pușcaș. Antrenor: Mirel Rădoi.

Rezumatul unui meci antologic

O furtună de vară, venită din senin

A fost o minune de meci. La 0-0, după pauză, păream împotmoliți, englezii construiau, ne presau, dansau pe extreme – mai ales pe stânga. Mingea era la ei, ai noștri n-o puteau ține mai mult de trei-patru case.

Și deodată s-au rupt baierele cerului! Exact ca într-o furtună de vară, dintre cele care ne vizitează tot mai des, au început să pice golurile. Cum am dat noi patru? Cu multă șmecherie. Sau cu multă știință a jocului. Tot din trei-patru pase. Sau speculând cu sânge rece erorile britanicilor: o alunecare imprudentă în careu (1-0), o degajare ratată (2-1), o gafă de portar (3-2), o respingere oarbă (4-2).

Omul meciului a fost Florinel Coman, cu două goluri și un penalty scos. Dar au acționat ca niște profesioniști desăvârșiți și George Pușcaș (executantul penalty-ului care a dezghețat tabela), și Ianis Hagi (magistral-cerebral la golul 2), și portarul Ionuț Radu (superclasă la câteva parade, se vede că e titular în Serie A).

Tornada s-a încheiat, acum tragem concluzii și facem calcule.

Concluzii. Gică Hagi și noul „Luceafărul”

Hagi I și Hagi II, cu ani în urmă
  • România a marcat câte patru goluri pe meci, la turneul final european. Opt goluri în două meciuri – e uluitor!
  • O asemenea eficacitate n-a fost înregistrată contra Andorrei și Gibraltarului, ci a Croației și Angliei – două națiuni care anul trecut jucau semifinala mondială la nivelul  primelor reprezentative.
  • Ianis Hagi nu are geniul, nici explozia tatălui său, Gică Hagi, dar este un jucător inteligent, extraordinar de util și foarte valoros. O certitudine pentru naționala care ne va duce la Mondiale în 2026 (dacă nu cumva chiar din 2022).
  • Această generație este, în mare măsură, opera lui Gică Hagi. Șase dintre jucătorii prezenți în seara asta pe teren au crescut la Academia de fotbal de la Ovidiu, județul Constanța: patru titulari (I. Hagi, T. Băluță, Manea, Cicâldău), doi au intrat în repriza a doua (Fl. Coman, Nedelcu). Și pe bancă mai era un jucător de la Viitorul (Ghiță). Noul „Luceafărul” produce, produce.

Calcule. Șanse enorme de calificare

Ultimul meci din grupă, derby-ul România – Franța, se va disputa luni, 24 iunie, tot la Cesena, ca și cel cu Anglia, dar de la ora 22.00.

Sunt 3 grupe de câte 4 echipe. Se califică prima clasată din fiecare grupă, plus o echipă de pe locul 2, cea cu linia de clasament cea mai bună.

În celălalt meci de vineri, din Grupa C: Franța – Croația 1-0.

Clasamentul Grupei C
  1. România … 6 p (8-3)
  2. Franța …… 6 p (3-1)
  3. Anglia …… 0 p (3-6)
  4. Croația ….. 0 p (1-5)
Un egal în meciul România – Franța califică ambele echipe (noi pe primul loc).
  • O victorie cu Franța ne-ar duce la 9 puncte (din 9). Calificare 100%.
  • Un egal cu Franța ne-ar asigura 7 puncte. Calificare 100%.
  • O înfrângere la scor strâns (1-2 goluri) ne-ar lăsa cu 6 puncte și golaveraj bun. Calificare 90%.
  • O înfrîngere la diferență mare (cel puțin 3 goluri) ne-ar lăsa cu 6 puncte și golaveraj slab. Calificare 20%.

O miză istorică: prezența la Olimpiadă după 56 de ani

Dacă va ajunge în semifinale, ceea ce acum este aproape sigur, România se va califica și la Olimpiada din 2020, găzduită de Tokio (Japonia).

Precedenta prezență a fotbaliștilor români la Jocurile Olimpice a fost în 1964, tot la Tokio.

* 4-1 cu Croația! E generația care ne-ar putea duce la World Cup 2022 și ne va duce sigur la World Cup 2026!

Michel Platini, arestat pentru corupție! A fost un fotbalist genial și președinte al FIFA, dar șpaga din Qatar l-a distrus