joi, martie 28, 2024
AcasăSportNebunie totală în Liga Campionilor. Englezii lovesc din nou: de la 0-2...

Nebunie totală în Liga Campionilor. Englezii lovesc din nou: de la 0-2 la 3-2 într-o repriză. Eroul vine din Brazilia: Lucas Moura. Ajax pierde în ultimul minut

-

Niciodată n-a avut Liga Campionilor două semifinale atât de trăsnite! Două răsturnări fenomenale, realizate de două echipe englezești. După Liverpool, a lovit și Tottenham. Fenomenală seară! Incredibilă ediție de Champions League!

Finala de pe 1 iunie, de la Madrid, nu va fi Barcelona – Ajax, așa cum se profila după partidele-tur, ci Liverpool – Tottenham. O finală englezească, așa cum n-a mai fost din 2008 (Manchester United – Chelsea).

Cea de-a doua semifinală a marcat prăbușirea teribilă a superbei echipe Ajax Amsterdam. Olandezii câștigaseră cu 1-0 la Londra, aveau 2-0 la pauză la Amsterdam, nu primiseră niciun gol într-un meci și jumătate, dar avea să primească trei într-o singură repriză!

Eroul serii a fost Lucas Moura (26 de ani), brazilianul cumpărat de Tottenham de la PSG. Acesta a marcat trei goluri într-o repriză, toate cu piciorul stâng, deși e dreptaci. Iar pentru ca tragedia olandeză să fie totală, golul calificării britanice a venit în ultimele secunde de prelungiri.

Străinii scriu istorie pentru Anglia

Deși Liverpool și Tottenham au marcat 7 goluri în cele două semifinale fabuloase (toate 7 în retur), niciunul nu a avut ca autor vreun fotbalist englez. Pentru Liverpool au înscris belgianul Origi și olandezul Wijnaldum (câte două), pentru Tottenham – brazilianul Lucas Moura (trei).

Și antrenorii celor două finaliste sunt străini: germanul Jürgen Klopp (Liverpool) și argentinianul Mauricio Pochettino (Tottenham).

Și celelalte patru echipe de top din Anglia au tot antrenori străini: spaniolii Josep Guardiola (Manchester City) și Unai Emery (Arsenal), italianul Maurizio Sarri (Chelsea) și norvegianul Ole Gunnar Solskjaer (Manchester United).