vineri, martie 29, 2024
AcasăSportNebunie totală în Liga Campionilor. Chelsea - Ajax 4-4, de la 1-4,...

Nebunie totală în Liga Campionilor. Chelsea – Ajax 4-4, de la 1-4, cu doi olandezi eliminați. Barcelona – Slavia Praga 0-0!

-

Marți, 5 noiembrie – o seară incredibilă în Liga Campionilor. Fotbal total, surprize, suspans, goluri incredibile, întoarceri spectaculoase de scor. Regina serii a fost meciul de la Londra, Chelsea – Ajax Amsterdam 4-4.

Trei echipe au revenit după ce au fost conduse pe teren propriu: Chelsea, Napoli (care au încheiat la egalitate), Borussia Dormund și Valencia (care au câștigat).

Chelsea – Ajax 4-4. Campioana Olandei a defilat o repriză și jumătate. În minutul 56 conducea deja cu 4-1, prin golurile lui Quincy Promes și Van de Beek, plus autogolurile lui Abraham și Kepa. De fapt, autogolul lui Kepa a fost o execuție formidabilă a marocanului Hakim Ziyech: direct din corner, pe colțul lung, mingea a lovit bara, l-a lovit în cap pe portarul spaniol al lui Chelsea și a ricoșat în poartă. Echipa londoneză a redus scorul (2-4) în minutul 62, prin Azpilicueta (alt spaniol), dar Ajax controla jocul imperial și amenința să mai marcheze. Dar a venit minutul 68, când mingea l-a lovit în mână, în propriul careu, pe Veltman, arbitrul italian Rocchi a dictat penalty, l-a eliminat pe Veltman (al doilea cartonaș galben), l-a eliminat și pe celălalt fundaș central, Blind (al doilea cartonaș galben și el, pentru fault în aceeași fază, la care se lăsase avantaj), brazilianul Jorginho a marcat de la 11 metri, iar Ajax s-a trezit în plin coșmar: mai conducea doar cu 4-3 și avea de rezistat o jumătate de repriză în 9 oameni! A primit repede gol, 4-4 în minutul 74, tabela a arătat imediat și 5-4, dar golul lui Azpilicueta a fost anulat prin arbitrajul video, pentru un henț în atac. Și Ajax a reușit să apere această remiză grandioasă, ba chiar era să dea și lovitura pe contraatac!

Valencia – Lille 4-1. La pauză era 0-1, egalarea a venit în minutul 66, din penalty, apoi spaniolii s-au dezlănțuit și i-au spulberat pe francezi.

Borussia Dortmund – Inter Milano 3-2. La pauză era 0-2 (goluri Lautaro Martinez și Vecino), dar nemții au revenit extraordinar și au punctat de trei ori: dubla lui Achraf Hakimi (marocan și el, ca și Hakim Ziyech de la Ajax) și golul lui Brandt. Înfrângere dureroasă pentru echipa lui Antonio Conte.

Barcelona – Slavia Praga 0-0. Șoc pe „Nou Cap”, unde Messi, Griezmann, Dembele și Vidal n-au reușit nici măcar un gol. Slavia confirmă jocul bun de la Praga (1-2 cu Barcelona, într-o seară de chin pentru catalani), dar și remiza de la Milano (1-1 cu Inter). Campioana Cehiei, care a eliminat pe CFR Cluj în play-off este, într-adevăr, o echipă puternică. Nicușor Stanciu a fost titular la Slavia, fiind schimbat în minutul 63.

Liverpool – Genk 2-1. La pauză era 1-1, dar englezii au găsit golul victoriei prin Oxlade-Chamberlain. Ianis Hagi a fost doar rezervă la belgieni.

Napoli – Salzburg 1-1. Austriecii au condus prin penalty-ul transformat de golgeterul norvegian Haaland (21 de ani), italienii au egalat prin mexicanul Lozano.

Celelalte meciuri ale serii: Lyon – Benfica 3-1 și Zenit Sankt Petersburg – RB Leipzig 0-2.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

Bătălie titanică între românce la Turneul Campioanelor: Simona Halep – Bianca Andreescu 3-6, 7-6, 6-3

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

Dramatic și superb! Noaptea în care Bianca a spulberat visul Serenei și a trecut peste Simona. Campioană la US Open la 19 ani!

Ce victorie mizeră! Ce triumf jenant! Să să te asedieze toată repriza a doua o echipă cu doi jucători eliminați…

EURO 2020. Când fotbalul scoate limba la noi. România – Norvegia 1-1, cu bară, penalty ratat și gol primit în minutul 90+2

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte