vineri, martie 29, 2024
AcasăSportItalia e în finala Euro 2020, după ce începuse prost "ruleta" penalty-urilor...

Italia e în finala Euro 2020, după ce începuse prost „ruleta” penalty-urilor cu Spania. Exact la fel se calificaseră și ibericii în dauna Elveției. A doua semifinală: Anglia – Danemarca

-

„Finala din semifinale” s-a decis la penalty-uri: Italia – Spania 1-1 după 120 de minute, 4-2 la loviturile de departajare. Duminică, în marea finală de pe „Wembley”, echipa lui Roberto Mancini va întâlni învingătoarea dintre Anglia și Danemarca.

Se pare că vom avea parte de finala logică după prestațiile din întregul Euro 2020 (reportat în 2021 din cauza pandemiei de Covid-19): Anglia – Italia. Sigur, cu condiția ca englezii să treacă miercuri seara de surprinzătoarea echipă a Danemarcei.

Italia și-a obținut biletul pentru finală după prima „loterie a penalty-urilor” pe care a jucat-o la acest turneu final. În semifinala cu Spania, italienii au condus cu 1-0 timp de 20 de minute, dar au fost egalați cu 10 minute înainte de final. Ambele goluri au fost marcate de jucători de la Juventus Torino: Chiesa, respectiv Morata.

Cum scorul de 1-1 s-a menținut după 90 de minute, dar și după prelungiri, s-a trecut la penalty-urile de departajare.

Italienii au ratat chiar prima lovitură, prin Locatelli, dar Spania și-a irosit avantajul, irosind două penalty-uri prin Olmo și Morata, cei care cooperaseră la golul egalizator al ibericilor în minutul 80.

A fost exact pe dos față de „sfertul” Spania – Elveția (tot 1-1 după 120 de minute), în care ibericii au ratat primii la loviturile de departajare, ba chiar de două ori, dar elvețienii i-au întrecut ulterior, irosind trei penalty-uri.

Italia – Spania 1-1 după prelungiri, 4-2 la penalty-uri

• 1-0: Chiesa (60)
  • 1-1: Morata (80)

Penalty-urile de departajare

• 0-0, ratare Locatelli (apără Unai Simon)

Optimi de finală

• Danemarca – Țara Galilor 4-0 (Amsterdam)
  • Italia – Austria 2-1 (0-0), după prelungiri (Londra)
  • Cehia – Olanda 2-0 (Budapesta)
  • Belgia – Portugalia 1-0 (Sevilla)
  • Spania – Croația 5-3 (3-3), după prelungiri (Copenhaga)
  • Elveția – Franța 3-3 (3-3) după prelungiri, 5-4 la penalty-uri (București)
  • Anglia – Germania 2-0 (Londra)
  • Ucraina – Suedia 2-1 (1-1), după prelungiri (Glasgow)

Sferturi de finală

• Spania – Elveția 1-1 (1-1) după prelungiri, 3-1 la penalty-uri (Sankt Petersburg)
  • Italia – Belgia 2-1 (München)
  • Danemarca – Cehia 2-1 (Baku)
  • Anglia – Ucraina 4-0 (Roma)

Semifinale

Marți, 6 iulie

• Italia – Spania 1-1 (1-1) după prelungiri, 4-2 la penalty-uri (Londra)

Miercuri, 7 iulie

• 22.00: Anglia – Danemarca (Londra)

Finala

Duminică, 11 iulie

• 22.00: Câştigătoarele din semifinale (Londra)

* Semifinalele Euro 2020: Italia – Spania și Anglia – Danemarca. Record istoric al englezilor: 5 meciuri fără gol primit, golaveraj 8-0!

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

Formula în care noul Farul Constanța țintește sus: Hagi 89%, Marica 10%, Iașko 1%. Va avea stadion modern, de 18.000 de locuri

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni

Încă o perlă pierdută de România! La 18 ani, Emma Răducanu a învins-o și pe Sorana Cîrstea și e în „optimi” la Wimbledon