vineri, martie 29, 2024
AcasăSportÎnvinsă sever de Svitolina, Simona Halep e norocoasă: accidentarea Biancăi Andreescu îi...

Învinsă sever de Svitolina, Simona Halep e norocoasă: accidentarea Biancăi Andreescu îi scurtează drumul spre semifinale. Condiția: s-o bată pe Pliskova

-

Simona Halep a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina, în cel de-al doilea meci de la Turneul Campioanelor (Shenzhen, China). Calificarea în semifinale este însă la mâna ei, nu depinde de celălalt meci din grupă.

Învinsă de Svitolina cu 2-0 la seturi, Halep își complicase mult situația. O victorie cu 2-0 a Biancăi Andreescu în meciul cu Karolina Pliskova ar fi aproapiat-o de Simona de eliminare, setaverajul fiindu-i nefavorabil constănțencei (2-3) înaintea ultimei etape, programată vineri.

Iar Bianca a început vijelios, cu break și ghem de confirmare. Era 2-0 când genunchiul său stâng a cedat. Intervenția medicală a ajutat-o să stea pe teren până la finalul setului, dar jucătoarea de 19 ani nu mai putea alerga. A pierdut setul cu 6-3 și s-a retras.

Bianca nu va mai juca, probabil, nici în ultimul meci, contra Elinei Svitolina, urmând să fie înlocuită de americanca Sofia Kenin (a doua rezervă care intră în joc, după olandeza Kiki Bertens, care a substituit-o după prima etapă pe japoneza Naomi Osaka, accidentată și ea).

În această conjunctură, paradoxal, Simonei îi folosește faptul că a pierdut cu 2-0, nereușind să-i ia niciun set Elinei Svitolina. Setaverajul nu va mai avea nicio importanță, pentru că meciul Halep – Pliskova a devenit o finală: cine câștigă, merge în semifinale (Svitolina e deja calificată, Andreescu e deja eliminată).

Dacă ar fi câștigat un set și ar fi stat mai mult pe teren, Simona ar fi acumulat oboseală suplimentară, ceea ce ar fi putut fi un dezavantaj în meciul cu Pliskova, beneficiara accidentării Biancăi Andreescu.

Ca să ajungă în semifinale, Simona Halep trebuie să învingă tradiția: la ultimele trei ediții la care a participat (2015, 2016, 2017), la Singapore, a câștigat primul meci din grupă și le-a pierdut pe următoarele două, fiind eliminată. Acum, la Shenzhen, a avut un parcurs tras la indigo (victorie + înfrângere), de la care se poate abate doar printr-o victorie în fața cehoaicei de pe locul 2 mondial.

Norocul Simonei este că Pliskova nu joacă deloc grozav la Turneul Campioanelor 2019. Greșește mult, nu are răbdare, nici serviciul parcă nu-i merge ca de obicei. Românca e favorită s-o învingă o dată în plus, având de partea sa și bilanțul zdrobitor din meciurile directe: 7-3.

Programul de vineri, 1 noiembrie

• Simona Halep (România, 5) – Karolina Pliskova (Cehia, 2)
  • Elina Svitolina (Ucraina, 8) – Bianca Andreescu (Canada, 4) sau Sofia Kenin (SUA, 12)

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

* Bătălie titanică între românce la Turneul Campioanelor: Simona Halep – Bianca Andreescu 3-6, 7-6, 6-3

Primul duel românesc la Turneul Campioanelor: Simona Halep – Bianca Andreescu! Va fi cea dintâi confruntare dintre cele două

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

Dramatic și superb! Noaptea în care Bianca a spulberat visul Serenei și a trecut peste Simona. Campioană la US Open la 19 ani!

Ce victorie mizeră! Ce triumf jenant! Să să te asedieze toată repriza a doua o echipă cu doi jucători eliminați…

EURO 2020. Când fotbalul scoate limba la noi. România – Norvegia 1-1, cu bară, penalty ratat și gol primit în minutul 90+2

EURO 2020. Ne-am calificat… în repriza a doua! În prima, suntem eliminați de mult. Per total, mai sperăm

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte