vineri, martie 29, 2024
AcasăSportFOTBAL. Naționala de tineret "desenează" frumos la Europene: 2-1 cu Ungaria, după...

FOTBAL. Naționala de tineret „desenează” frumos la Europene: 2-1 cu Ungaria, după 1-1 cu Olanda. Urmează Germania

-

La doi ani după ce a a jucat semifinala Campionatului European de fotbal U21 (în Italia, 2019), naționala de tineret a României reușește un nou parcurs remarcabil, de data asta în Ungaria: 1-1 cu Olanda, 2-1 cu Ungaria, urmează meciul decisiv cu Germania.

Sâmbătă seara, la Budapesta, echipa antrenată de fostul mare fotbalist Adrian Mutu (42 de ani) a înfruntat formația țării-gazdă, care în primul meci pierduse cu 3-0 în fața Germaniei.

Maghiarii au rămas în 10 oameni în minutul 42, când a fost eliminat atacantul Szöke, pentru cumul de cartonașe galbene.

Chiar și așa, aflată în inferioritate numerică, Ungaria a deschis scorul pe contraatac, prin Csonka (min. 56).

Românii au atacat furibund, dar mingea parcă refuza să intre în poarta lui Bese.

Ungaria – România 1-2

Egalarea a adus-o micuțul, dar fâșnețul Mățan, printr-un șut minunat, la colțul lung, după ce evitase prin dribling doi adversari. Alexandru Mățan (21 de ani) – încă un jucător decisiv pentru România, crescut la Academia lui Gică Hagi (Ovidiu, județul Constanța). Și la remiza cu Olanda, din urmă cu trei zile, tot un jucător format la Viitorul Constanța a marcat golul egalării: Andrei Ciobanu (23 de ani), autorul unei execuții magnifice din lovitură liberă.

Partida cu Ungaria nu s-a încheiat însă 1-1, pentru că iureșul din careul maghiar ne-a adus, în cele din urmă, golul victoriei, marcat în minutul 87 de fundașul Alexandru Pașcanu (22 de ani).

La securizarea victoriei, o contribuție importantă a avut-o și portarul Andrei Vlad (21 de ani), care a parat un șut periculos în minutele de prelungire.

Ultimele meciuri

• Germania – România (marți, 30 martie, ora 19.00)
  • Olanda – Ungaria (marți, 30 martie, ora 19.00)

Premieră istorică: a doua calificare consecutivă a României la Campionatul European de fotbal-tineret!

A fentat cutremurul din 1977, l-a răpus Covidul în 2021. Destinul miraculos și tragic al legendarului baschetbalist Anton Netolitzchi

„Sferturi” de gală în Liga Campionilor: Bayern München – PSG și Real Madrid – Liverpool