marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportEURO 2020. Prima semifinală, ca o finală: Italia - Spania. Elveția a...

EURO 2020. Prima semifinală, ca o finală: Italia – Spania. Elveția a avut două șanse uriașe de a-i elimina și pe iberici la penalty-uri

-

Italia a câștigat marele derby cu Belgia, iar Spania a eliminat Elveția la penalty-uri. Vineri seară au fost două meciuri intense, pline de suspans, în urma cărora avem primele două semifinaliste. Italia și Spania vor juca între ele marți, pe „Wembley”.

În meciul-vedetă al zilei de vineri, Italia s-a impus în fața Belgiei printr-un fotbal modern, generos, cu un atac inteligent și o apărare bine organizată. Italienii au condus cu 2-0, dar belgienii au redus scorul chiar înainte de pauză, dintr-un penalty transformat de Lukaku. A doua repriză a arătat arta italienilor de a-și proteja propria poartă, în fața unui adversar cu mare potențial ofensiv.

Locul 3 la Campionatul Mondial din 2018, Belgia se oprește în „sferturi” la Euro 2020, deși venea după 4 victorii consecutive.

Italia – Belgia 2-1

• 1-0, Barella (31)

• 2-0, Insigne (44)

• 2-1, Lukaku (45+2) – din penalty

În semifinale, Italia va întâlni o altă Mare Putere a fotbalului continental: Spania. Echipa lui Luis Enrique a fost la un pas de a repeta trista soartă a Franței. A condus cu 1-0 (printr-un autogol!), a fost egalată de teribilul Shaqiri, a forțat zadarnic golul victoriei în prelungiri chiar dacă a jucat multă vreme (din minutul 77) cu un om în plus.

Elveția a rezistat aproape 50 de minute în 10 oameni, împingând meciul spre penalty-urile de departajare, cele care au fericit-o în „optimea” cu Franța.

Se părea că Elveția va repeta isprava și că va trimite acasă și Spania, după Franța – două dintre ultimele trei campioane mondiale. Ibericii au ratat primul penalty (Busquets), situația s-a reechilibrat, apoi Rodri le-a mai dat o șansă elvețienilor.

Din acel moment, însă, soarta s-a întors definitiv în favoarea spaniolilor. Ei au transformat două penalty-uri, adversarii au ratat două, iar ruleta s-a oprit la 3-1. Per total, elvețienii au ratat 3 penalty-uri din cele 4 executate, după ce în partida cu Franța transformaseră 5 din 5!

Spania – Elveția 1-1 (3-1 la penalty-uri)

• 3-1, gol Oyarzabal

Astăzi (sâmbătă) vor fi stabilite și celelalte două semifinaliste. Anglia și Ucraina se confruntă la Roma, iar Cehia și Danemarca la Baku, în Azerbaidjan. este singurul meci pe care englezii nu-l dispută pe teren propriu.

Ambele semifinale și finala se vor juca pe „Wembley”-ul londonez.

Optimi de finală

• Danemarca – Țara Galilor 4-0 (Amsterdam)
  • Italia – Austria 2-1 (0-0), după prelungiri (Londra)
  • Cehia – Olanda 2-0 (Budapesta)
  • Belgia – Portugalia 1-0 (Sevilla)
  • Spania – Croația 5-3 (3-3), după prelungiri (Copenhaga)
  • Elveția – Franța 3-3 (3-3) după prelungiri, 5-4 la penalty-uri (București)
  • Anglia – Germania 2-0 (Londra)
  • Ucraina – Suedia 2-1 (1-1), după prelungiri (Glasgow)

Sferturi de finală

Vineri, 2 iulie

• Spania – Elveția 1-1 (1-1) după prelungiri, 3-1 la penalty-uri (Sankt Petersburg)

Miercuri, 7 iulie

• 22.00: Ucraina/Anglia – Cehia/Danemarca (Londra)

Finala

Duminică, 11 iulie

• 22.00: Câştigătoarele din semifinale (Londra)

* Programul „sferturilor” la Euro 2020. Patru Mari Puteri eliminate în „optimi”: Franța, Germania, Portugalia, Olanda

Zi magnifică la Euro 2020: Spania – Croația 5-3, Franța – Elveția 3-3 (4-5 la penalty-uri)! Ambele au trecut prin 0-1, 3-1, 3-3. Un autogol antologic, un penalty ratat și o bară în minutul 90+4!

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

Formula în care noul Farul Constanța țintește sus: Hagi 89%, Marica 10%, Iașko 1%. Va avea stadion modern, de 18.000 de locuri

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni

La 36 de ani, Horia Tecău câștigă al 38-lea turneu de tenis, la dublu masculin, din 61 de finale jucate! Are 3 titluri de Grand Slam, Turneul Campionilor și o finală olimpică