sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportEuro 2020. Ne-am calificat... în repriza a doua! În prima, suntem eliminați...

Euro 2020. Ne-am calificat… în repriza a doua! În prima, suntem eliminați de mult. Per total, mai sperăm

-

Naționala de fotbal a României a câștigat sâmbătă seara în Insulele Feroe, cu 3-0, în preliminariile Campionatului European din 2020 (turneu la care România va găzdui patru meciuri). Din nou, ne-a salvat repriza a doua.

Golurile victoriei de la Torshavn au venit târziu, în ultimul sfert al partidei: Pușcaș (min. 74), Mitriță (83), Keșeru (90+4).

Faptul că în minutul 73 era încă 0-0, iar în final 3-0, confirmă alte trei meciuri în care repriza secundă ne-a adus un bilanț mai bun decât prima.

Am câștigat repriza a doua în Suedia, dar am pierdut partida (după 0-2 la pauză).

Am fost egalii Spaniei în repriza a doua, dar am pierdut meciul (după 0-1 la pauză).

Tot în repriza a doua am smuls și victoriile cu Malta (acasă) și Feroe (în deplasare), după ce la pauză era 0-0.

• dacă ne-am fi oprit la repriza 1, am fi rămas cu 9 puncte, fără nicio șansă de calificare (am fi pierdut puncte și cu Malta, și cu Feroe!);
  • dacă am fi jucat doar repriza a doua, am fi avut 17 puncte, fiind mari favoriți la calificare (neînvinși, cu 5 victorii și două egaluri, bilanț excepțional!).

Așadar, o diferență uriașă, de 8 puncte! În realitate, suntem exact la medie: 13 puncte. Situație în care avem șanse de calificare, dar cu obligația de a câștiga meciurile de acasă cu Norvegia și Suedia. Greu, foarte greu!

Repriza 1

• 2 victorii – 3 egaluri – 2 înfrângeri
  • 9 puncte, golaveraj 6-4

Repriza 2

• 5 victorii, 2 egaluri, 0 înfrângeri
  • 17 puncte, golaveraj 10-3

E greu de găsit explicații pentru această „răsucire” cu repetiție. În 4 din 7 meciuri, am câștigat mai multe puncte după pauză; niciodată mai multe în prima repriză.

Există chiar și un al cincilea meci cu derulare asemănătoare, cu diferența că nu pauza a fost declicul, ci minutul 75. La Oslo era 0-0 la pauză, Norvegia a făcut 2-0 după pauză (min. 56 și 70), România a recuperat în ultimul sfert de oră (min. 76 și 90+2).

Așadar, în 5 din 7 partide, România a recuperat spre final handicapul din prima parte (inclusiv acele 0-0 de la pauză cu Malta și Feroe). Să nu uităm: la un moment dat, am avut 0-2 cu Suedia, 0-2 cu Norvegia, 0-2 cu Spania. În toate cele trei meciuri-cheie am reușit să marcăm, într-unul (la Oslo) chiar să egalăm.

E bine că am recuperat, dar e rău că am pornit aproape mereu cu handicap!

Clasamentul Grupei F (după 7 etape din 10)

1. Spania ……… 18-4 ….. 19
  2. Suedia ……… 17-8 ….. 14
  3. România …… 16-7 ….. 13
  4. Norvegia …… 12-9 ….. 10
  5. Malta ……….. 2-17 ……. 3
  6. Feroe ……….. 3-23 ……. 0

Aseară: Norvegia – Spania 1-1 (scandinavii au egalat din penalty, în minutul 90+4!), Malta – Suedia 0-4.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

* Luptă strânsă în Liga 1, după FCSB – Dinamo 1-1 și Viitorul – CFR Cluj 3-1. Dan Petrescu și Hagi, un punct peste Pițurcă. FCSB și Dinamo se apropie de play-off

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte

VIDEO. Maradona revine cu dansul victoriei, în campionatul Argentinei. Show total

VIDEO. Mesajul fantastic al Simonei Halep. Antrenorul Darren Cahill revine lângă ea pentru noi titluri de Grand Slam

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

VIDEO. Neputința new-yorkeză a Simonei Halep. A treia eliminare prematură. Risc de prăbușire în clasamentul WTA

Dramatic și superb! Noaptea în care Bianca a spulberat visul Serenei și a trecut peste Simona. Campioană la US Open la 19 ani!

Sănătate, Gabi Balint! Fostul mare fotbalist a făcut infarct. A fost operat și i-au fost implantate trei stenturi

INTERVIU. Belodedici: „Becali să meargă la Hagi cu un caiet și să-și ia notițe!”. Și: „Dacă vin rușii, ne batem cu ciomegele”