sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportCea mai tare revenire din istoria tenisului. A fost condusă cu 0-6,...

Cea mai tare revenire din istoria tenisului. A fost condusă cu 0-6, 0-5, 30-40 și a câștigat!

-

Răsturnare uluitoare în meciul dintre britanica Tara Moore (26 de ani, locul 479 în clasamentul mondial) și franțuzoaica Jessika Ponchet (22 de ani, locul 201 WTA), în primul tur al turneului ITF de la Sunderland.

Britanica era condusă cu 0-6, 0-5, 30-40, franțuzoaica avea minge de meci, părând că va învinge cu un necruțător 6-0, 6-0.

Tara Moore a salvat însă mingea de meci, a recuperat ghem după ghem, a dus setul la tie-break și l-a câștigat. Cu un asemenea doping de încredere, britanica a câștigat și setul decisiv. Scor final: 0-6, 7-6, 6-3.

O asemenea revenire nu s-a mai pomenit în istoria tenisului profesionist.

Imediat după partidă, Tara Moore a declarat că nu a avut nicio secundă dubii asupra victoriei. Este o mostră de umor britanic, dar și o dovadă convingătoare că tenisul este un sport care se joacă mai ales cu capul (diferența o face tăria morală).

Până la 26 de ani, Tara Moore a câștigat 9 turnee ITF. În 2016 a pătruns pe tabloul principal la Wimbledon, ajungând până în turul 2.