vineri, martie 29, 2024
AcasăSportCea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga...

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

-

Naționala de fotbal a României a plecat la drum, în Liga Națiunilor, cu gândul de a promova în Liga A (primele 16 din Europa), dar nu a reușit să se mențină nici în Liga B (locurile 17-32), ci a retrogradat în Liga C (locurile 33-48), având mai jos doar cele 7 echipe din Liga D (locurile 49-55).

Luni seară, România a jucat spectaculos cu Bosnia-Herțegovina și a câștigat clar, cu 4-1, în fața echipei care își asigurase deja locul 1 în Grupa 3 și a venit în excursie la București, fiind calificatămatematic  în Liga A, alături de marile puteri ale continentului.

Speranțele noastre erau ca Finlanda să nu câștige în Muntenegru. Dar au învins cu 2-0 și aua juns ei pe locul 2, iar noi am rămas pe 4.

Victoria din Giulești, la acest scor, a fost posibilă și pentru că bosniacii au trimis pe teren un prim „11” din care lipseau marile vedete Dzeko și Pjanici. Când Dzeko a fost aruncat în luptă, în minutul 71, n-a avut nevoie decât de 6 minute pentru a înscrie în poarta lui Ionuț Radu.

Statistica va reține următoarele:

România – Bosnia 4-1. Goluri: Man (38), Pușcaș (73, 86), Rațiu (79) / Dzeko (77).

ROMÂNIA: I. Radu – Rațiu, Rus (83 Nedelcearu), Burcă, Bancu – R. Marin (65 T. Băluță), Stanciu, Olaru – Man (64 Cordea), Alibec (65 Pușcaș), Sorescu (56 Camora). Antrenor: Edward Iordănescu.

Omul meciului a fost craioveanul Nicușor Bancu (30 de ani), care a pasat decisiv la primele trei goluri. Tot el îl servise și pe Tănase la Helsinki, în urmă cu patru zile, pentru golul egalării, după ce – e drept – tot el respinsese greșitt și la faza din care Pukki a deschis scorul pentru nordici. Per total, Bancu a fost extraordinar în această „dublă” a echipei naționale, pasând decisiv la 4 din cele 5 goluri reușite de „tricolori”.

George Pușcaș (26 de ani) și-a regăsit eficiența, marcând de două ori în 25 de minute – a fost mai eficient chiar și decât Dzeko! Dar Pușcaș are pe conștiință, într-un fel, această retrogradare: a avut o „pană de luciditate” la Helsinki, la scorul de 1-1, în situație de „2 contra 1”, refuzând să-i paseze spre dreapta lui Cordea și irosind un contraatac care putea însemna o victorie egală cu locul 3.

La fel a făcut și Denis Alibec luni seară, la scorul de 1-0: a refuzat să-i paseze lui Man, care era liber pe dreapta, alegând să dribleze portarul pe stânga, să intre în unghi închis și să amâne verdictul până după pauză.

Dacă Pușcaș ar fi judecat corect faza de la Helsinki, iar România ar fi câștigat acel meci, atunci meciul de luni, Muntenegru – Finlanda, ar fi fost „care pe care”, disputându-și ordinea locurilor 3-4, iar România, la final, ar fi sărit pe locul 2.

O constatare tristă: România a ieșit în avantaj atât în „dubla” cu echipa de pe locul 1, Bosnia (4-1 și 0-1), cât și în cea cu echipa de pe locul 2, Finlanda (1-0 și 1-1), dar a fost zdrobită (0-3 și 0-2) de Muntenegru, echipa care a încheiat pe locul 3, la egalitate de puncte cu noi (7).

Și încă o observație: România este singura echipă din grupă care a încheiat cu golaveraj negativ (6-8). Bosnia (8-8) și Muntenegru (6-6) sunt pe zero, iar Finlanda are golaveraj pozitiv (8-6).

Dintre cele 6 goluri marcate de Muntenegru, 5 au fost în poarta României! Muntenegrenii au mai înscris un gol Bosniei și niciunul Finlandei.

Un Munte Negru pentru fotbalul românesc: 0-5 cu echipa unei țări cu o populație cât un sfert din București! 1-6 în 10 zile – atât poate o federație-de-șobolani

* Ungaria electrocutează fotbalul european: domină grupa cu Germania, Italia și Anglia! Se conturează a treia „generație de aur” maghiară, după cele din 1938 și 1954, vicecampioane mondiale

FCSB-ul lui Becali e pe locul 14 din 16, cu o singură victorie în 9 meciuri! Dinamo riscă să retrogradeze și din Liga a II-a

Și Conference League e prea dificilă pentru fotbalul românesc! Ballkani – CFR Cluj 1-1, West Ham United – FCSB 3-1

Revoluție în tenis: câștigători de 19 și 21 de ani la US Open! Carlos Alcaraz și Iga Swiatek sunt și lideri mondiali

Șoc la US Open: Simona Halep a fost eliminată în turul 1, de către o ucraineancă de 20 de ani, venită din calificări!

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou

Rugămintea Simonei Halep și gluma bizară a lui Toni Iuruc. Cei doi au divorțat la notariat

Trei fotbaliști ex-iugoslavi pun România în vitrina cupelor europene: CFR Cluj și FCSB în grupe, U Craiova eliminată la penalty-uri după ce conducea în prelungiri

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european