joi, martie 28, 2024
AcasăSportCatastrofă totală: 20-37 cu Japonia, a patra umilință în 8 meciuri. Efectul...

Catastrofă totală: 20-37 cu Japonia, a patra umilință în 8 meciuri. Efectul PSD-izării handbalului, la Federație și la CSM București

-

Naționala de handbal feminin a Românie și-a desăvârșit dezastrul la Campionatul Mondial din Japonia, înregistrând cea mai cruntă înfrângere chiar în ultimul meci din grupă, la 17 goluri diferență!

A fost meciul umilinței totale și definitive: 18-8 la pauză, 37-20 la final pentru nipone. România a încasat 37 de goluri de la o echipă cu handbaliste „pitice”, majoritatea având în jur de 1,60 metri înălțime.

Calificată în grupele principale (Top 12 mondial) după un parcurs slab (trei victorii și două înfrângeri), salvat de miraculoasa repriză a doua din meciul cu Ungaria, echipa antrenată de suedezul Tomas Ryde s-a făcut de râs în faza a doua a competiției (trei înfrângeri, toate la scoruri insuportabile).

A fost un turneu final catastrofal, încheiat pe locul 12, cu un bilanț rușinos, umilitor:

• două victorii cu echipe exotice (Senegal și Kazahstan) – ultima, cu destule emoții;
  • o victorie în fața unui adversar valoros (Ungaria), dar după ce maghiarele conduceau cu 7 goluri în prima repriză și cu 6 la pauză, iar România a trecut pentru prima – și singura – dată în avantaj cu 5 secunde înainte de final;
  • o înfrângere la limită, într-un meci echilibrat (cu Muntenegru);
  • patru înfrângeri la diferențe mari, zdrobitoare, într-o manieră umilitoare (cu Spania, Rusia, Suedia și Japonia).

Istoria va reține că Rusia ne-a bătut la 9 goluri diferență, Suedia la 12, Spania la 15, iar Japonia la 17!

Haos PSD-ist și la Federație, și la CSM București

Campania dezastruoasă de la Mondialul japonez este explicabilă prin haosul unui campionat intern administrat mizerabil de o Federație politizată (în direcția PSD, evident), cu Alexandru Dedu președinte, și prin jaful financiar gestionat de gașca Gabrielei Firea la CSM București (tot în spectrul PSD, evident). Zeci de milioane de euro sunt luați anual din banii bucureștenilor (fără ca ei să fie întrebați!) și dați unui club clientelar, administrat de amatori. Cazul CSM București este o speță obligatorie pentru procurorii DNA.

• 20-37 cu Japonia …………. -17

Bilanțul total: 8 … 3 … 0 … 5 … 181-227 (-46)

Medie goluri marcate pe meci: 22,62

Medie goluri primite pe meci: 28,37

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* HANDBAL. Un meci pentru istorie: România – Ungaria 28-27, de la 9-16. Așa ceva nu ni s-a mai întâmplat din 1980: 22-19 cu URSS la Olimpiadă, după 9-15 la pauză

EURO 2020. Când fotbalul scoate limba la noi. România – Norvegia 1-1, cu bară, penalty ratat și gol primit în minutul 90+2

EURO 2020. Ne-am calificat… în repriza a doua! În prima, suntem eliminați de mult. Per total, mai sperăm

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!